Val na lošinju

marusa 2  

član od: 5.9.2007

sporočila: 58

tema odprta - 18. avg 2008 12:58 | ogledi: 3.220 | odgovori: 21

Kaj si mislite o dvometrskem valu na Lošinju, ta vikend nameravam oditi na Lošinj, pa me kar malo skrbi.

Je kdo bil takrat ko se je to zgodili tam?

marusa 2

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

18. avg 2008 13:10

Včeraj je odpotovala moja sodelavka prav v Mali Lošinj in se je danes javila, da sploh ne ve ničesar o tem valu mišika

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

18. avg 2008 13:40

Ma sej tole te lahko doleti kjerkoli, je pa res smola no, da si ravno takrat tam. Za avtomobile je to lahk fajn problematično, gostincem pa seveda tud ni fajn. Jaz grem čez pet dni na Mali Lošinj, upam, da bo morje mirno. Ampak od česa je sploh prišel ta val? Je to mogoče lahko posledica nenadne močne plime? Ampak da bi kar val nastal, kaj pa vem ... anka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. avg 2008 14:17

Šlo je za redko kombinacijo naslednjih momentov: - hitrega prehoda relativno obsežnega ciklona (kar dela močan veter in močan veter dela valove) - lega Malega Lošinja (val je prihajal iz J-JV smeri, od tam ponavadi pridejo valovi pred in ob dežju) - zelo obilnega deževja: veliko dežja je seveda zelo hitro napolnilo reke in se je povečana masa vode izlila v morje, kar pomeni, da se je volumen morja v Severnem Jadranu relativno hitro povečal) - vpliva polne lune na plimovanje - ob polni luni je itak več vode v morju, ki je obrnjeno proti Luni. Skratka, vsaj en moment se v naslednjih dneh ne bo ponovil - visoko plimovanje. Tudi je to drugače sila redka kombinacija momentov. Glede avtomobila velja bolj paziti, da je, če se le da, parkiran v garaži. Parkiranje pod kakimi napušči (ob predpostavki, da so okej in se ne bodo podrli ob prvi nevihti) je še znosno, parkiranje pod drevesi - s tem pa itak kličeš drevo, da se podre in zruši. Vendelina jr.

marusa 2  

član od: 5.9.2007

sporočila: 58

18. avg 2008 14:36

Upam da tudi ne bo kakšnega večjega deževja v naslednjem tednu. Mogoče kdo ve če veliki Lošinj leži višje od Malega. marusa 2

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. avg 2008 14:58

Maruša, pa daj poglej na zemljevid, to ni tako težko.... Vendelina jr.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

18. avg 2008 15:01

No, meni se zdi, da pa vseeno ni potrebna nobena panika, se je pač zgodilo takšno plimovanje in ob pomoči itak slabega vremena je opralo ulice. Tudi višina tega vala se skladno z "rumenostjo" medija spreminja, bi rekla, da bo proti večeru meril že 3 metre . Saj morje tudi Piran občasno zalije, pa Benetke in najbrž še kakšen kraj.

Po moje bo kar OK, če vzameš na dopust ležalko, knjigo in plavutke. No, kakšne dobre teniske za skok na Televrin morda tudi.

Torej, možgane na off in uživaj dopust 100/uro.

Ognjič

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

18. avg 2008 17:21

Če sem preživela pijavico na Murterju, ko mi je od vsega ostalo samo tisto kar sem imela na sebi (to so bile kopalke), potem pri 2metrskem valu niti ne bi trenila z očesom. Če bi razmišljala kaj vse se mi lahko zgodi na dopustu in če bi šla vsako leto na morje v strahu da me spet doleti morski tornado, no potem bi verjetno ostala doma. Se mi zdi da o tem valu govorijo samo zato, ker se kaj drugega pač ne dogaja. Uživajte na dopustu, poletja bo tak kmalu konec. saš

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

18. avg 2008 19:06

Pred leti smo bili v Orebiču in hodili na eno lepo položno a kratko in od treh strani zaprto plažo.  Tam mimo so vozile tudi velike ladje in ne vem, ali so bile to normalne spremembe smeri ali samo velika hudomušnost krmarja ene in iste ladje, ampak vsak dan enkrat je tako obrnil, da se je na plažo privalil skoraj 2-metrski val, poplaknil celo plažo in odnesel vse, kar ni bilo živo ali privezano .  

Tisti, ki smo to enkrat ali dvakrat dali skozi, smo bili pozorni, se pravi čas umaknili in se,  hudobe grde, hahljali na novo namočenim  . Ne vem, kako bi jo tak kapitan odnesel danes, ampak takrat so bili pač drugi časi.

 

Kar se pa ponovitve lošinjskega vala tiče je pa isto, kot bi rekli, da ne bomo več hodili v Železnike, ker je bila poplava, ne bomo več hodili v Posočje, ker je bil potres, ali na Ptuj, ker je bila toča ....

Navsezadnje si še domov ne bi več upali, kaj pa če nas tam čaka medved  .

 

Cila

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

18. avg 2008 19:57

marusa 2 je napisal/a:
Upam da tudi ne bo kakšnega večjega deževja v naslednjem tednu. Mogoče kdo ve če veliki Lošinj leži višje od Malega. marusa 2
Mislim da. Pa itak je Veli Lošinj na drugi strani, ne na isti. Jelenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti