Domač zeliščni čaj

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

tema odprta - 18. avg 2008 11:03 | ogledi: 23.953 | odgovori: 9

Bliža se zima in s tem čas pitja čajev. Zelo rada imam zeliščne čaje, ki jih čez zimo pijem nesladkane za žejo. Vem, da zelišč naj ne bi uživali kar tako in daljši čas, ampak meni tak čaj res paše. Skuham kakšen liter in ga hladnega pijem čez dan.

Letos sem nabrala sledeča zelišča: lipa, bezeg, materina dušica, dobra misel, kamilice, žajbelj, melisa, meta.

Zanima me, kakšne mešanice čajev pripravljate? Imate recepte ali kar zmešate skupaj, kar ste nabrale čez leto? Kaj gre skupaj in kaj ne, da je dobrega okusa? Sama namreč s tem nimam nobenih izkušenj, zato bo vsak nasvet dobrodošel. Že vnaprej hvala za pomoč.

Lep dan

magnolija

Temo je spremenil(a) magnolija dne 18. avg 2008 11:04:03

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

18. avg 2008 11:35

Ponavadi ne delam mešanic, kuham vsakega posebej po par dni enega. lp vdolin vdolin

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. avg 2008 12:08

Jaz sem zdaj pila čaj iz zlate rozge, pravkar je je v obilju vsepovsod. Pomaga pri težavah z mehurjem. Nabrali smo tudi lipo, rman, koruzne laske, bezeg, kamilico, pa mogoče še kaj. Atina

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

18. avg 2008 12:15

Za dober planinski čaj nabiramo: materino dušico, srčno moč, liste planinske rese, medvedje tačke ali rumena detalica-povsod ji rečejo drugače, listi brusnic, cvetovi in listi gozdnih jagod,rman ... toliko se trenutno spomnim. Doma pa naberemo lipovo cvetje, bezgovo cvetje, limonino travo, meto in meliso. Doma pripravljene mešanice so res dobre. Stvar okusa pa je, kaj dodajaš ali koliko povečuješ količno zelišča. Materine dušice meni ni nikoli preveč. lp rolada

Aisha  

član od: 19.7.2006

sporočila: 77

18. avg 2008 14:30

Magnolija, pozdravljeni! Če nameravate narediti lajno mešanico z naštetih rastlin, vam priporočam le, da vanjo ne date bezgovega cvetja in žablja. Iz vseh ostalih sestavin lahko naredite čajno mešanico, ki jo pijete tudi dalj časa. Bezgovo cvetje se odsvetuje, saj se uporablja v primeru, ko se želimo spotiti in učinkuje tako, da nas "zagreje" in odpre pore. Žabelj pa pri dalšem uživanju ne vpliva preveč dobro na ledvice. Sama v čajno mešanico dodam tudi liste robide, liste navadne jagode, ki imajo oboji zelo osvežilen okus in nobenega posebnega učinka (sama pravim da so nežni). lp Aisha

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

18. avg 2008 15:07

Jaz dodam še malo šentjanževke - je dobra proti depresiji v mrzlih, temačnih, kratkih zimskih dneh.

LP

P.s. A da se že zima bliža??? Hm, tole me je pa res pretreslo!!!! 

cervus

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

19. jun 2013 11:31

Zanima me nekaj:

kako pripravite,  zmešate  in kje hranite to mešanico?

Listi, plodovi  in cvetovi so različne velikosti, nekateri so suhi skoraj  ravno taki( lipa) nekateri se dobesedno zdrobijo in razpadejo skoraj v prah, šipek je recimo cel,  pa je zato možno, da mešanica ni enokomerno porazdeljena.

Imate kak sistem , ali vsakič  posebej premešate preden daste kuhat?

Pa še nekaj, kje hranite mešanico do zime?  Platnena vrečka in zračno podstrešje, bi šlo?

Zelišča sicer nabiram,  vendar le posamezna , domače  mešanice doslej še nisem delala. 

Pomislila sem tudi, da bi že kar k mešanici dodala sušene olupke pomaranč ali limon.

Kakšen, nasvet?

Hvala.

 

lp lučka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. jun 2013 11:50

Platnena vrečka na zračnem podstrešju bi morala biti v redu. Je pa na podstrešjih lahko poleti zelo vroče, tako da je možno, da se ti bodo presušene bilke res prehitro sesule v prah. Pri nas sicer suha zelišča hranimo v steklenih kozarcih (od kumaric ali neskafeja - važno je le, da se dobro zapirajo) in delamo mešanice sproti, ko kuhamo čaj. Šipek pa vedno grobo zmeljemo, nikoli ne hranimo celih plodov.

Sonja

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

19. jun 2013 12:32

Pri nas je priljubljena mešanica lipe, mete in bezgovih cvetov. Ko se vse posuši zmešamo in še malo zdobimo z roko, potem pa v steklen kozarec z navojem. Mešanica je kar lepo enakomerno razporejena. 

Sweetie

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. jun 2013 22:24

Pametneje je delati mešanice sproti, oz. za kratek čas. Za večino zelišč velja, da jih ni dobro predolgo piti. Je bolje delati prekinitve. Pa tudi, slej ko prej se naveličaš vedno enakega okusa.

Zelišča hranim v steklenih kozarcih, kartonskih škatlah, paprinatih vrečkah, obvezno v temi. Morajo pa biti, predvsem za hranjenje v kozarcih, res povsem suha, sicer kaj hitro zaplesnijo.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti