Ohrovt

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

tema odprta - 14. avg 2008 6:08 | ogledi: 6.817 | odgovori: 14

Na vrtu imam več glav ohrovta. Letos sem ga sadila prvič, nekaj smo ga že pojedli, nekaj bi ga rada shranila za zimo. Ali ga je mogoče zamrzniti in kako. Kaj pa kakšna vložena solata v kozarcu? Na vrtu je zelenjave v izobilju, zato se ne da vsega porabiti sproti.

Prosim, svetujte, kako ga shraniti!

lp

tibe

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. avg 2008 8:14

Ena od možnosti je, da ga, skupaj z zeljem, skisaš. Ponekod dodajo zelju za kisanje tretjino ohrovta. V kleti ga do zime ne boš ohranila, je vsaj ene 2 meseca prezgodaj.

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

14. avg 2008 11:34

Meni je prezimil, kar na vrtu. Pa nismo s primorske. gaja 1

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

14. avg 2008 12:38

Mi ga razrežemo, kratko prevremo in zmrznemo. Ker je potem čisto mehak, ga uporabimo za različne zelenjavne juhe.

Nasja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. avg 2008 12:49

Lepota vrta je pravzaprav ravno v tem, da imaš stvari enkrat v izobilju, spet drugič jih pa čakaš... Sicer ti pa svetujem eno zvijačo: čvrsto glavo ohrovta odrežeš iz sredine, široki krovni listi naj ostanejo nedotaknjeni, rastlino pustiš v zemlji. Lopata komposta ali pest biogrene koristi, ni pa nujno. Do jeseni bodo na odrezanem delu odgnale tri ali štiri majhne glavice; takrat se sprehodiš po vrtu in mimogrede nabereš dovolj zelenjave za mineštro ali dve. Opisana zvijača se obnese tudi pri nadzemski kolerabici in brokoliju.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

14. avg 2008 13:29

Katera je vaša najljubša jed iz ohrovta? Pri nas ga imamo radi in najpogosteje je na miti v kombinaciji s testeninami. Iščem pa še kakšno dobro in inovativno idejo, kako ga pripraviti.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. avg 2008 13:36

Ohrovtove glave, ki so zdaj zrele, na vrtu ne bodo dočakale zime, ne da bi popokale, zgnile...torej se jih ne bo dalo prezimiti. Proximin nasvet je vreden, da ga preizkusiš, če le imaš prostor na vrtu. S kolerabicami sem že delala tako, tudi z zeljem gre, celo zgodnjim. Sem ga še letos spomladi obirala, lanskega. Za brstični ohrovt je pa to tako ali tako obvezen postopek, če želimo lepe glavice.

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. avg 2008 13:42

Musaka z mesnim nadevom in zvitki z gobjim nadevom, nepogresljiv je v jesenskih minestrah, pogosto pa samo kot priloga, skuhan skupaj s krompirjem in zabeljen z olivnim oljem in nekrscansko dozo cesna (kot blitva). lp, proxima

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

14. avg 2008 21:15

Rimljanka kakšen pa je postopek pri brstičnem ohrotu, da so lepe glavice. martina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. avg 2008 21:23

Megi, kolikor vem, je treba enkrat jeseni vrhnji del odščipniti, ker se potem pospešeno razvijajo stranski brsti (torej to, kar pri brstičnem ohrovtu jemo). Vsekakor se to sklada z  mojim vedenjem o rastlinskih rastnih hormonih, ker glavni poganjek zavira rast stranskih, če tega odstranimo, se razvijejo stranski poganjki. To deluje pri večini rastlin.

http://www.fe.uni-lj.si/zdravje/clanki/10-96.ht  Tudi tu piše tako, megi:

Če rastline do začetka septembra slabo nastavljajo brste, moramo odstraniti vegetativni vrh. To pospeši razvoj brstov, od katerih so posamezni brsti težji, skupno število brstov pa je manjše, kot če vegetativnega vrha ne odstranimo. Rastline, ki smo jim odstranili vrh (dekaptirali), moramo obrati že v novembru, ker imajo manj listov in so zato brsti slabše pokriti. Nedekaptirane rastline pa obiramo tudi še v decembru, vendar jih pred močnejšim mrazom ali ko zapade sneg, porežemo in zložimo v zaščiten prostor, da ostanejo brsti primerne kakovosti. Če brsti večkrat zmrznejo in se odtajajo, potem se poškodujejo posamezni listi v brstu, kar povzroča, da brsti na prerezu niso enakomerno obarvani, ampak imajo temne proge.

rimljanka - zasebno mnenje

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

14. avg 2008 21:35

Nas pa so v šoli učili, da je potrebno pri brstičnem ohrovtu odstranjevati liste po celotnem steblu in ne dekaptirati rastlin. Mi doma tudi tako delamo in vedno uspe. Nekako takole potem izgledajo rastline. http://images.google.si/imgres?imgurl=http://www.allotment.org.uk/vegetable/assets/brussels-sprouts.jpg&imgrefurl=http://www.allotment.org.uk/vegetable/brussels-sprouts/index.php&h=300&w=300&sz=29&hl=sl&start=2&tbnid=0jsPWVyyaKbodM:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3DBrussels%2Bsprouts%2Bcultivation%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26hl%3Dsl%26sa%3DN nitta Sporočilo je spremenil(a) nitta dne 15. avg 2008 18:40:20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti