Olive

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 9. avg 2008 16:07 | ogledi: 3.546 | odgovori: 13

Dobila sem pet kilogramsko konzervo črnih oliv v slanici. Doma olive sicer obožujemo, ampak ko enkrat odprem konzervo s 5 kg, je verjetno na dlani, da jih ne moremo pojesti dovolj hitro, da se ne bi prej pokvarile, pa čeprav jih jemo kar tako in dodajamo številnim zelenjavnim jedem in omaka. Tudi nimam  "klientele", da bi vsaj kak kg razdelila.

Zato sprašujem, kako naj pripravim olive iz slanice, da jih potem spet lahko nekako spravim oziroma da zdržijo nekaj časa? Jih morda lahko kako vložim  -v olje, pa kakšne začimbe zraven? Jih morda lahko pečem in naredim kakšno pasto?

 

Skratka, prosim za nekaj nasvetov, da se lahko končno lotim te 5 kg konzerve. Mamamia

mamamia

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

9. avg 2008 16:40

na internetu sem našla tole ( http://ovosodo.blogspot.com/2007/11/olive-in-salamoia.htm ) tukaj piše sicer o doma narejenih olivah v slanici...in sem opazila, da piše, da ko jih delaš, sprva jih daš v 10% slanico, kasneje jih preložip v 5% slanico..to se pravi vmes moraš hermetično zaprt lonček odpret in jim očitno ne škodi, torej če bi ti tole velikansko vazo odprla in olive razdelila v več manjših vazic se ne bi pokvarle tako na hitrco... to je seveda moje mnenje, in bo bolje, da počakaš na koga ki se bolje razume na to...:) ampak začetna ideja je :) v blogu še piše kako lahko narediš olive...če te zanima in ne poznaš italijanščine kar povej bom prevedla. ycrna

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

9. avg 2008 17:15

Včeraj sem v Leclercu kupila 3 vrste mariniranih oliv. Osnova pri vseh treh vrstah je olje (piše, da je olivno), potem pa so dodane različne začimbe: pri enih je dodano janeževo seme - mnjami, pri drugi so koščki ne preostrih feferončkov, pri tretji česen. Kakšen je postopek ne vem, domnevam pa, da bi takole, prekrite z olivnim oljem, zdržale kar nekaj časa. Prav gotovo pa je tukaj veliko ljudi, ki imajo osebne izkušnje s tem, tako da... tole je moje laično mnenje. Lp, rosie rosie

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

9. avg 2008 17:16

mamamia, jaz sem tu, kar na plan z njimi Sicer pa bi jih jaz kar v steklene kozarce dala (tiste od kumaric ali paprike) in nalila gor oljcno olje, sigurno se ne bo pokvarilo!Potem pa olive pojes, olje pa porabis pri kuhanju. Prisrčen pozdrav od Nene Nena-morje

minja  

član od: 8.12.2007

sporočila: 41

9. avg 2008 18:44

Mamamia, odpri konzervo, naredi novo 5% slanico, 10 litrov vode in cca pol kilograma nejodirane soli, v to stresi olive in zapri. Mi imamo plastično posodo na navoj v kleti in približno enkrat na mesec in pol , naredimo novo slanico.Ko odvzameš olive jih speri v mrzli vodi (včasih jih namakam tudi nekajur, da se razsolijo) nato jih odcejene daj v kozarec in jih oblij z olivnim oljem, V hladilniku mi kar trajajo. Lahko jih jemlješ iz slanice v poljubni kolićini, pač kolikor rabiš. Ne bo se ti pokvarilo. Lp M minja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. avg 2008 19:56

Me je nena-morje prehitela. Če daš v različne kozarce potem še različne začimbe: bazilika, rožmarin, poper, česen, feferone... v katerega pa koščke feta sira,....imaš kup daril(c). V hladilniku čakajo poljubno dolgo, v hladni kleti pa malo manj...

Če me spomin ne vara, si dobila te olive...drži?

rimljanka - zasebno mnenje

minja  

član od: 8.12.2007

sporočila: 41

9. avg 2008 20:42

V hladni kleti v slanici držijo olive kar celo leto , Poljubno jih odvzemaš in jihdaš v olje in dodatke. Lp M Olivno olje se v hladilniku strdi, nam se ne zdi najboljše stalno tajati in trditi. Naredimo si kozarček, ki ga porabimo v kakšnem tednu, ni nujno da ga damo v hladilnik. Tako me je naučila moja sosedica, ki ima po mnenju mnogih najboljše olive na obali. lp M minja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. avg 2008 0:06

Punce, hvala, torej sem jutri polno zaposlena s prekladanjem oliv in kombiniranjem začimb, nekaj pa z novo slanico.

 

Ja, rimljanka, to so tiste olive in kar stoži se mi in misli bežijo nazaj.

 

mamamia, jaz sem tu, kar na plan z njim - nena morje, kar oglasi se, dobiš kak kozarček predevanih...

 

Mamamiai

mamamia

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

10. avg 2008 22:03

Se oglašam s Kamenjaka, a mi jih lahko sem prineseš lp Nena Nena-morje

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. avg 2008 9:26

nena, seveda ti jihprinesem. V četrtek zvečer pridem v Premanturo in ostanem kak teden. Torej?

Ampak kaj ti jih bom tja nosila, kot goloba v Benetke. Jih greva skupaj kam iskat, tam doli?

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. avg 2008 9:56

Tole se obnese ob prvi avgustovski ohladitvi: Kakšno kilo lahko preložiš v ognjevarno posodo, daš v pečico na 80 stopinj, jih imaš na tej temperaturi kake tri ure (vmes bo šlo ven še nekaj vode). Zadevo precediš. Trdo tvarino (rahlo izsušene olive) s paličnim mešalnikom speštaš v olivno kremo in daš potem to tvarino v steklen kozarec in imaš kakih 75 dag kreme. Daš še v pasterizacijo na 70 stopinj in ko pokrovček poči, je okej. In potem je tale kremica zelo dobrodošla za dodatke jedem. Lahko tudi malo namažeš na opečeni kruh. Samo te opozarjam, da je tole precej slano in če boš uporabljala za dodatke jedem (še najbolj dolgočasna govedina je boljša), uporabljaj samo olivno pasto. Ne zraven še soli in popra, ker bo ne samo too much information, še preslano in neužitno bo. Če maš pa kaj viška, me pa kar pokliči... Sem itak še malo v podopustni depri po dveh tednih jonskih otokov. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti