Bazilika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. avg 2008 10:36

Kaj pa počneš s posušenim koromačevim cvetjem, daga? Kruhkov se bom lotila, bi rada dala zraven še fotke...

rimljanka - zasebno mnenje

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

6. avg 2008 11:44

Pravkar sem obrala svoja dva grmička bazilike. En del je bom zamrznila, pa me zanima, a jo prej nasekljate ali zamrzujete cele lističe? Drugo vprašanje pa bolj zadeva tisto, kar je ostalo v cvetlični posodi (nisem namreč vsega čisto v živo potrgala) - ali svoje zeliščne lončke in vsebino v njih s čim gnojite? Meni doslej še nikoli ni uspelo ničesar ohranit čez zimo, letos pa je izgled rastlinic še kar obetaven, pa razmišljam, da je mogoče treba kakšno hranilo zemlji dodat? In seveda, ali vam uspe katero od teh mediteranskih rastlinic (tudi origano, šetraj...) ohranit živo tudi pozimi in kakšen je vaš recept za to? pozdravček, Irena

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

6. avg 2008 15:04

Baziliko zamrznem celo,sem opisala na prejsnji strani. Glede gnojenja : mislim,da zelisc nima smisla gnojiti ,oz.da se jih gnoji zelo zelo malo-tiste,ki navadno prezivijo zimo tako ali tako presadis spomladi(rozmarin, zajbelj) za ostale bolj obcutljve,petersilj,bazilika,pa je verjetno bolj smiselno, da jih na novo posadis zelo zgodaj spomladi v mesanico dobre zemlje in bi to moralo zadostovati. S setrajem ( ali je morda to satureja hortensis ?) nimam izkusenj, ga ne uporabljamo pri nas, pa upam, bo morda Rimljanka brala in nam pove kaj vec,-to je za prvo silo. Lp lucka

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

6. avg 2008 16:33

Koromačevo cvetje uporabljam za juho-prežganko. Enkrat dam vanjo majaron, drugič koromačevo cvetje ali pa kar oboje. Okus nam je vsem v družini zelo všeč. Potem pa je tu še recept moje none: v ponev dam malo masla in ga razgrejem toliko, da rahlo porjavi, odstavim in dodam žličko koromačevih cvetov, pustim da se malo razgrejejo in dodam še razžvrkljano jajce. Ne sme se preveč zapeči, ostati mora tekoče. Postrežem pa zraven polente ali pire krompirja. To pa ni preveč všeč ostalim v družini, obožujeva ga pa midva z bratom. Poskusite, morda pa bo vam všeč. daga

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. avg 2008 19:12

Šetraj(ka) (Satureja hortensis) je enoletnica. To ni kraški šetraj (Satureja montana), ta je trajnica.

 

Prvi je vrtni, drugi kraški šetraj (obe fotki sta z neta).

rimljanka - zasebno mnenje

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

6. avg 2008 21:15

Tukaj ste strokovnjakinje za zelišča. Letos nimam vrta, pa sem si zeliščni vrtiček uredila na balkonu, tri velike lonce, po tri zelišča v vsakega. Vse, razen bazilike, kar dobro uspeva, ta pa nikakor. V loncu je skupaj s timijanom in meto. Je kriva ta kombinacija ali mislite, da kaj drugega? Prosim za pomoč. Danca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. avg 2008 21:21

Presadi jo v poseben lonec, pa prej dobro zalij zemljo in si pomagaj s kakšno veliko žlico, da boš čimveč zemlje vzela zraven. Pa boš videla. je težko reči, ne, da bi rastline videla. Če imajo bazilike v zalistju mlade poganjke, potrgaj glavne vršičke na steblu (vrhnjega na vsakem steblu). Potrgaj še nekaj največjih listov, da se bo bolje ukoreninila.

Če to ne bo pomagalo, je pač kaj narobe z njo. Poskusiti pač velja. Pa veliko sonca ima rada, je pa kar žejna.

Se mi pa meta ne zdi posrečena soseda timijanu in baziliki, ker razvije veliko stranskih, podzemnih poganjkov. Najbolje jo je imeti v loncu samo.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 06. avg 2008 21:23:26

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

6. avg 2008 21:24

Hvala Rimljanka, bom poskusila, če pa ne, nabavim novo in jo posadim posebej, ne v skupni lonec; očitno je rada sama ali pa le v izbrani družbi Danca

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

6. avg 2008 22:11

Danca moje izkušnje z baziliko so pa take, nikoli v treh letih od kar sem jo hotela gojiti v lončku mi ni uspela, vsakič se je takoj po nakupu, kar posušila, pa nisem našla vzroka ne v zalivanju, ne v zemlji, ne soncu, ne legi, ne sosedih, v nobeni knjigi, ničemer, odkrila sem samo to, da sem jo letos prvič posadila na vrt, kjer je končno po kar dolgem času zablestela v božanski ogromen grmiček. Piškotek sama imam že 3. leto origano in vrtni šetraj, oba ostaneta skozi zimo na vrtu in na spomlad, kar na novo poženeta in začneta rasti sama od sebe. Prav tako pri moji tašči vrtni šetraj kar sam od sebe raste po celem vrtu- kjer koli ga je videti. Glede shranjevanja bazilike pa bi rada poskusila tudi variante od Rimljanke , pa jih nekako ne razumem dovolj dobro. Lp jaša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. avg 2008 8:19

Vsako leto imam baziliko v lončkih, katerekoli sorte, pa vedno lepo rastejo. Posebej lepa je magic Blue in Magic White, zrasteta v grm, ki ga ne objameš z rokami. Res pa cvetoče vršučke pogosot režem, da se lepo razvejita.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti