Bazilika

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

tema odprta - 4. avg 2008 17:40 | ogledi: 11.008 | odgovori: 28

Lepo prosim brez zamere, če je morda kje bilo že govora oz. je tema že odprta, se lahko kar tam nadaljuje, me zanima, kako spravljate svežo baziliko- velike količine za kasnejšo uporabo? Kaj je najbolje- sušenje ali se zamrzne ali se z njo kaj drugo še dela...? Nisem strokovnjak na tem področju in nimam nobenih izkušenj, ker pa je imam res veliko bi vas prosila za nasvet. Hvala v naprej. Lp

jaša

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

4. avg 2008 17:56

Jaz jo pravkar sušim. Sem pa nekje prebrala, da je veliko bolje zamrzovati, ker se tako ohrani več vitaminov . To velja za vse: zelenjavo in zelišča. Letos se je tudi nam zelo razrasla, očitno ji prijajo vremenski pogoji, kar pa za drugo zelenjavo v našem vrtu sploh ne velja. Veliko jo je zgnilo, oziroma kar izginilo.Prve bučke so bile prelepe, zdaj pa samo rastejo in nastavljajo le moške cvetove. Se tudi v vaših vrtovih dogaja tako? daga

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

4. avg 2008 19:21

Hvala Daga, sem se tudi odločila za sušenje, ker mi je lažje pospravit, saj v zamrzovalniku nikoli ni dovolj prostora za zelišča, je pa res, da so boljša, kot sušena- vsaj peteršilj. Glede vrta, pa je sama polomija, vse bolano- od paprike, paradižnika itd. ničesar ni, še najmanj pa korenčka.... Lp jaša

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

4. avg 2008 19:24

Mah, mi imamo spet invazijo polžev. Radič je zginil, blitva je vsa naluknjana. Te kar mine, ko vidiš tiste sluzavce, bljak. gaja 1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. avg 2008 19:29

Bazilika je dobra tudi v olju. Imam baziliko, ki ima sortno ime Magic Blue in Magic White (namenjena bolj okrasu) Posmukam cvetna stebla, dam v kozarec, malo posolim, zalijem z mešanico oljčnega in navadnega olja (ker se ne strdi v hladilniku), olje mora segati slab prst nad baziliko. Hranim na hladnem ali v hladilniku. Enako se obnesejo tudi mladi cvetni vršički, ki še ne cvetijo. Za dekoracijo, ali ob siru so prav lepi.

Če tako spravljate liste, včasih, po mesecih hranjenja, postanejo listi sluzasti. Po moje bi bilo bolje, da bi listi vsaj na pol oveneli in take potem zalijemo z oljem in seveda malo solimo.

Pesto se tudi obnese.

Baziliko tudi sušim, vsaj toliko, kolikor jo dam v provansalska zelišča. Sicer mi sušena ni preveč všeč, ker izgubi večino vonja.

Vsekakor se da narediti tudi olje z baziliko in tega potem uporabljati pozimi.

rimljanka - zasebno mnenje

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

4. avg 2008 19:53

Predlagam, da narediš pesto. Recepti so v bazi. Gre ogromno sveže bazilike, pinijoli, oljčno olje, česen.... Odlična omaka. Zdenka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. avg 2008 21:57

Bazilika najbolj ohrani vonj, ce jo damo zamrznit v v posodice za led, cez listke pa nalijemo vodo. Suha mi ni prav nic vsec,ce jo pa zamrznem jo dam med folijo ,loceno. Sicer pa dam en listek ali se manj na vsak loncek raguja preden ga zamrznem za zalogo in jo potem vsaj za pasto rabim zelo malo. Prvic sem letos dala tudi cvetove v olje,pravijo, da se da speci z njimi odlicen kruh. Jasa, ce ti je vsec pesto, kar naredi,-tudi improviziras lahko-pinjole zamenjas z domacimi orehi ce jih imas,- ne bo nic slabse, bo pa dosti ceneje! Lp lucka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. avg 2008 22:10

Namesto orehov se obnesejo tudi sončnična semena, pa tusi mandlji. Preverjeno.

Lucka52, ja res je dober tak kruh, pečem kruhke, kot male polžke s tako baziliko....pa z drobnjakom, koprom,... Se že dolgo pripravljam, da napišem recept. Sicer pa, tisti, ki ste bili na Kopitniku, ste lahko poskusili te kruhke.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 04. avg 2008 22:11:18

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

4. avg 2008 22:15

Ojla! Kako pa posušite baziliko? leny

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

5. avg 2008 9:30

Za sušenje bazilike potrgam samo lističe, ki jih dam na večji pladenj, da niso preveč na debelo in sušim na zraku v senci, še bolje bi bilo na prepihu, da se čim prej posušijo. Večkrat jih tudi premešam, da gre bolj hitro.Tako delam tudi z drugimi zelišči. Zdaj sušim koromačevo cvetje. ki ga potrgam s kobulov, tako da se sušijo samo cvetki, kar gre veliko hitreje, kot če bi sušila cel kobul. Ljuba rimljanka, ti pa le napiši tvoj recept za kruhke z zelišči, ker nas je kar nekaj, ki nas ni bilo na pikniku, da bi te že tam žicali za recept. Pa lep dan vsem želim! daga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti