Zavrel mi je pesto

fearddark  

član od: 7.6.2006

sporočila: 9

tema odprta - 3. avg 2008 15:03 | ogledi: 6.175 | odgovori: 22

Zivjo!

Vceraj (sobota) sem naredila pesto alla genovese: bazilika, cesen, olivno olje, pecorino in pinjole. vse lepo in prav, sir je bil kupljen dan pred tem. Narejen pesto sem dala v kozarce (bivsi od marmelade) in na vrh dala se olja, da bi bila konzervaciaj boljsa, vse kozarce sem tesno zaprla. Vse kot navadno, razen tega, da sem danes v nasi temni in hladni shrambi videla ogromno luzo olja. pogledala sem kozarce, vsi so bili napihnjeni. Enega sem odprla in vsebina je kar eksplodirala ven. Kar je ostalo v kozarcu pa je kar vrelo - kot da bi nek plin prihajal ven. Zdaj sem prav zgrozena! Teta mi je rekla, da se je najbrz sir pokvaril in je zavrelo.

Se je komu od vas ze kaj takega zgodilo?

fearddark

neznan uporabnik

3. avg 2008 15:33

nisi naredila prav, namreč ...bazilika ima encime, ki delujejo, saj ni bila prekuhana-termično obdelana, sir je imel gotovo plesni,bakterije itd., moraš vedeti, da sir ni sterilen.Ti bi morala prvo, kozarce z vrelo vodo postopoma ogrevat in na koncu z vrelo vodo razkužit, potem pa če si delala tako kot pač si (brez termične obdelave) pesto spravit v hladilnik na manj kot 5 oC, saj takrat plesni,bakterije in kar je živega v pestu ne deluje več-SE PA POTUHNE in ko damo zadevo na toplo (sobna temperatura) zopet OŽIVI. Tvoj pesto ti je zavrel, zaradi kvasovk verjetno, ali encimov in zato je najboljše, da ga porabiš tako, da ga v ponvi termično obelaš-popražiš in nanj streseš kuhane testenine,premešaš in pojeste.Tako lahko piješ, surovega pa ne.In še to, pojesti ga morate čim preje, skoraj takoj in dobro prepražiti joze2

fearddark  

član od: 7.6.2006

sporočila: 9

3. avg 2008 15:42

hvala lepa, zadeva mi je bila cudna, ker sem pesto na tak nacin ze delala in se mi to res nikoli ni zgodilo. drugace so mi te stvari o vretju ipd. kar jasne... bomo videli, kaj bo. se enkrat hvala! fearddark

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. avg 2008 17:22

Vprašanje je, kako si pripravila baziliko - si jo oprala in potem čisto (zares čisto) do suhega posušila? Če si uporabljala mokro, je lahko razlog vrenju to. Sama naredim vedno po kozarec pesta, nič ne sterilizaram ali grejem, dam ga v hladilnik in tam zdrži 10 dni - potem je sicer še v redu, a spremeni barvo in nam seveda več ne "potegne". Za nič na svetu pa ne bi uporabljala zadeve, ki je v kozarcu zavrela. To gre pri meni takoj v smeti. Lisa

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. avg 2008 17:54

Jaz sestavine za pesto nikoli ne posušim do konca, saj ko se zadeve lotim jo rada tudi takoj dokončam. Navadno jo delam z mešanico bazilike in rukole ter bučnicami golicami ali indijskimi oreščki. Takšen okus nam je najbolj všeč. Vem, da ni originalna receptura, ampak dober je pa vseeno. Ko je pesto pripravljen, ga dam v manjše sterilizirane kozarčke (da se vsebina iz kozarčka, potem ko se odpre, čim prej porabi), na debelo prelijem z olivnim oljem in trdno zaprem še z vročimi pokrovčki. Takšen počaka V HLADILNIKU tudi 2 meseca. katjushka

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

3. avg 2008 18:28

Verjetno ni bil kozarec dobro zaprt ali pa pokrov ni bil čisto čist. Ugibaš lahko vedela pa čisto za gotovo ne boš. Jaz dam v majhne kozarčke in jih hranim v skrinji. Jih nato pred uporabo vzamem ven in jed je odlična. Pač smola. Tudi marmelada in ostalo se včasih pokvari, zato naredi ponovno. swarovski

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

3. avg 2008 20:13

Ja,se strinjam s swarovski, pa tudi, ce je olja prevec-kozarcki ne smejo biti napolnjeni do roba ampak vsaj 1 cm pod njim. Zadnje case pri nas skoraj nihce vec ne vlaga pesta v kozarcke, ampak ga shranimo kar v zmrzovalnik- v kocke od ledu, kar je med drugim tudi prakticno,ker se ga rabi malo in ena taka kocka zadostuje za dve,tri osebe. Ko je pesto dovolj zamrznjen-kompakten, ga s topim nozem izluscis iz kock in prelozis v plasticne vrecke ali druge posode.Vredno poskusiti! Lp lucka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

3. avg 2008 21:20

Lucka, jaz rada jem pesto kar tako kot mrzlo omakco, direktno iz kozarčka (namažem na kruh, v sendviču, zraven žara, zelenjave...). Zdaj pa me zanima, če to kocko potem odmrznem, verjetno ni več istega okus kot svež? Ker ideja mi je zelo zanimiva. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. avg 2008 6:13

- Katka, za sproti delam pesto" po predpisih" v moznarju, z mikserjem in kot sem opisala pa vecje kolicine za zimo,ko bazilike ni.Z dodatkom zlicke olivnega olja ni pasta ali lazanja nic slabsa kot sveza, za namaz pa je gotovo bolje, da ga naredis sproti. Jaz sem potrebovala kar nekaj let, da sem se navadila na ta okus...no sedaj mi je celo vsec. Lp lucka

SLONCICA  

član od: 12.3.2004

sporočila: 321

4. avg 2008 22:24

Ojla, jaz vsako poletje, ko teta "požanje" baziliko na vrtu, naredim ene 5 lončkov pesta. Pesto damv plastične kozarčke in pokrijem s folijo in hop v zmrzovalnik. Ko želim pesto uporabiti, ga dam večer prej ven in voila, do drugega dne se lepo odtaja in ga lahko uporabim na testeninah. Lp, Anja

pšeničnik  

član od: 11.9.2007

sporočila: 61

4. avg 2008 22:44

Pesto je njami stvar, ampak, ko ga naredim, ga zašibam v zamrzovalnik. V hladilniku shranim za 2-3 dni samo količino, ki bo v tem času porabljena. pšeničnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti