Teta vegeta, rip

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

21. avg 2008 22:00

Me zelo veseli, da se je končno našel tudi en strokovnjak na kul slo, da nam pojasni nekatere naše kar velike zmote! Pa sem se že grizla, ker parkrat na leto uporabim vegeto Hvala za pojasnila, kisla glista! ela

Svetla  

član od: 15.5.2007

sporočila: 38

22. avg 2008 9:17

Mišika, saj kisla glista pravi takole: "....aditivi so v živilih v izredno majhnih količinah, da bi bili ti aditivi škodljivi, bi jih pa morali jesti kar na žlico..." Iz tvoje tabele dejansko ni razvidno, v kakšnih količinah so ti aditivi nevarni. So raziskave delali na osnovi rednega uživanja, ali se težave pojavijo že pri občasnem konzumiranju? Tudi zdravilne čaje, recimo, je priporočljivo piti 14 dni, daljše uživanje lahko povzroča neugodne posledice. Svetla

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

22. avg 2008 9:20

Kisla glista je napisala, da sploh niso škodljivi, so pa med najnevarnejšimi. mišika

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

22. avg 2008 9:40

kisla glista je napisal/a:
vsi, ki pravite, da so škodljivi učinki E620 in E621 dokazani, ne vem, kje ste to prebrali, ker to ni res. res pa je da o prehrani piše mnogo ljudi, ki se ne spoznajo niti na osnovnošolsko kemijo, kaj šele na kemijo v hrani. kisla glista

Jaz bi se kar navezala na tele trditve...

Res je! Marsikdo želi biti "strokovnjak" ne samo na svojem poročju, ampak celo na področjih, o katerih nima pojma. In teh samooklicanih "strokovnjakov" kar mrgoli in vsak p(r)odaja svoje trditve.

Vsak se lahko sam odloči, komu bo bolj verjel.

Kisla glista nam ni priporočala uživanje aditivov (vsaj jaz je nisem tako razumela), niti ni zagovarjala njihovo uporabo, samo prijazno nam jih je razložila.... In to seveda ne pomeni, da nam ni treba paziti kaj damo v usta...

Strinjam  se, da je veliko bolje uživati čim bolj naravno in svežo zelenjavo/sadje. Po možnosti, z domačega vrta.  Če pa dodaš ščepec vegete, pa te tudi ne bo vrag vzel...

 

 

majdi  

član od: 18.11.2003

sporočila: 359

22. avg 2008 9:52

Kot ste napisale že v zgornjih postih, tudi mi doma ne uporabljamo vegete in raznih kock. Kdaj smo kupili kakšno majhno vrečko vegete, najmanjša kar jih je na tržišču pa smo jo še tisto vrgli proč, ker nam je prej preteku rok trajanja.

Majda

kisla glista  

član od: 21.8.2008

sporočila: 6

22. avg 2008 11:51

mišika, na internetu kar mrgoli informacij, ki so zelo zavajajoče. med te bi uvrstila tudi link, ki si ga napisala. vedno velja preveriti, kdo je avtor nekega prispevka/članka/informacije in v tvojem primeru avtor sploh ni naveden, kar pomeni, da je to nekdo verjetno prepisal in informacij ne razume. nekateri aditivi res imajo določene stranske učinke, vendar bi se le-ti pokazali ob zaužitju ogromnih količin takšnih snovi. aditive preizkušajo na laboratorijskih živalih, ki jih z njimi hranijo. določijo tudi, kakšne količine so še primerne in nimajo stranskih učinkov. če neka miška zboli od nekega aditiva, se mi to ne zdi prav nič čudno, saj bi morda vsak, če bi ga tako kot laboratorijske živali cel dan stradali, potem pa bi za kosilo pojedel 2 žlici E320 in tako cel teden. morajo pa seveda testirati, ali lahko neke snovi poješ v neomejenih količinah, ali obstaja kakšna meja, do katere je aditiv neškodljiv, v višjih koncentracijah pa morda povzroča težave...pomembno je, da vemo, da so stranski učinki, ki so navedeni v tabeli iz linka opazni pri visokih koncentracijah ali pa pri ljudeh, ki so alergični na določene snovi. v živilih so te snovi precej pod maksimalnimi dovoljenimi koncentracijami zato so skrbi povsem odveč. seveda pa je najbolje jesti čimbolj sveže pripravljeno hrano, razne vnaprej pripravljene jedi (juhe iz vrečk, čips, paštete, obroki, ki jih le pogreješ,itd.) pa naj bodo za kdaj pa kdaj. najbolj zdravo je jesti sveže pripravljeno zelenjavo, sadje in meso, saj tako telo res lahko dobi iz hrane tudi koristne snovi, ne le veliko kalorij, pa nič koristnega kot pri hitri prehrani. pa še to glede E620 in E621: raziskave so pokazale, da omenjenih stranskih učinkov ne povzročata ta dva aditiva, ampak da do njih pride zaradi zaužitja večje koncentracije soli-ne pozabimo, da se ta dva aditiva uporabljata predvsem v bolj slanih živilih (čips, juhe ipd.) oba aditiva sama zase pa nista nevarna. ljudje dostikrat pozabimo, da je tudi sol aditiv in da jo slovenci v povprečju zaužijemo okoli trikrat več od priporočene maksimalne dnevne doze (3g). naše telo je sicer rabi le okoli 1g na dan! torej, če pojemo eno pico, zaužijemo cca. 12g soli, kar za 12x presega koncentracijo, ki jo telo potrebuje! menim, da bi ljudje morali veliko manj skrbeti glede aditivov, glede uživanja soli bi se morali pa RESNO zamisliti! žal je trenutno ravno obratno se mi zdi... kisla glista

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

22. avg 2008 12:37

Če greš na začetno stran je napisan avtor. Moja mama je zbolela za rakom in sem bila z njo na kar nekaj predavanjih. Imam pa tudi strica, ki je znanstvenik v Švici in Kaliforniji, ki se je kar veliko ukvarjal z raziskovanjem škodljivosti aditivov. V glavnem, vsak ima svoje menenje, jaz pa samo priporočam, da se čimbolj izogibamo teh in zaužijemo čim bolj naravno hrano. mišika

kisla glista  

član od: 21.8.2008

sporočila: 6

22. avg 2008 12:51

tudi jaz priporočam čimbolj naravno hrano in izogibanje predelani hrani v kateri so aditivi, ne toliko zaradi aditivov, ampak zato, ker taka hrana vsebuje veliko kalorij, veliko aditivov in malo tistega, kar naše telo resnično potrebuje. pri prehranjevanju pa morda še bolj kot drugod velja rek: po pameti! :) aja-avtor, ki je napisan na začetni strani (če mislim pravega-damijan jamšek?) je pa diplomiran računalničar. kisla glista

lena70  

član od: 8.3.2008

sporočila: 61

22. avg 2008 12:54

Ne vem, zakaj tako komplicirate in morate toliko razpravljati o teh aditivih glutaminatih... saj vendar vsakemu danes dana možnost, da si pridobi informacije o tem in potem je najem ali bo tem verjel ali pa ne. Nihče nas namreč ne sili, da kaj kupimo, še manj, da to doma v domači kuhinji uporablamo. Sama zase lahko povem, da v svojih 38 letih še nisem bila resno bolana pa doma tudi uporabljamo občasno - vegeto ali kakšno drugo stvar, ki vsebuje aditive. Torej odkar sem rodila sina pred 14 leti še nisem bila pri zdravniku. Zato sami presodite o tem kaj vam odgovarja in kaj ne , pa Amen s to temo lena70

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti