Teta vegeta, rip

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

1. avg 2008 15:05

Pa šteta bi bilo sve ovo baciti ... šnorca

Longeta  

član od: 6.3.2007

sporočila: 40

1. avg 2008 19:05

Meni pa je Vegeta zelo všeč, zdaj v poletnem času še prav posebno tista "mediteranska" in nimam nobene "fobije" pred uporabo - kakor že nekje zgoraj piše: vsak po svoji pameti. Longeta

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

1. avg 2008 20:59

Jaz je praviloma tudi ne uporabljam, vem pa, da jo moja prijateljica iz Poljske obozuje in jo je dobila v Nemciji, jaz pa sem jo tudi kupila v ZDA (tako za vsak slucaj).

RIP

Jerneja USA

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

1. avg 2008 21:10

Jerneja, pa original Vegeto ali ponaredek? Atina

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

1. avg 2008 21:15

Atina je napisal/a:
Jerneja, pa original Vegeto ali ponaredek? Atina

 

Original ta plavo vrecko!!!

Jerneja USA

kisla glista  

član od: 21.8.2008

sporočila: 6

21. avg 2008 17:30

pozdravljeni! kot strokovnjakinja s področja živilstva, naj povem, da škodljivost mononatrijevega glutamata (MSG) ni nikjer znanstveno dokazana in da je omenjeni aditiv uvrščen med najvarnejše. glutamat je sol glutaminske kisline (=E620, ki ga tu nekateri omenjajo), ki je aminokislina in je sestavni del vseh beljakovin. naše telo jo proizvaja tudi samo, v večjih koncentracijah pa jo najdemo v materinem mleku, zrelih sirih in paradižniku. komercialno jo pridobivajo z bakterijsko fermentacijo melase. mononatrijev glutamat (E621) vsebuje natrij, ki mu da slan okus. oba aditiva se uporabljata kot ojačevalca okusa. za težave, ki jih nekateri pripisujejo glutamatu, v resnici ni kriv sam glutamat, ampak dodatek natrija (slanost), ki odvzema vodo telesu. preveliko uživanje soli pa povzroča vrsto znanih težav. v zadnjih letih je bilo na to temo narejenih veliko raziskav in nobena od njih ni pokazala, da bi ti aditivi povzročali kakršne koli alergije ali astmo. mnogi ljudje škodljivost aditivov povezujejo z njihovimi imeni. če se nekaj sliši hudo "kemijsko" kot je npr. natrijev glutaminat, takoj pomisli, da je sigurno škodljivo. včasih je res, največkrat pa ni tako. ljudje se bojijo aditivov, ker ne razumejo, za kakšne snovi gre. pomislite: askorbinska kislina (E300) se morda sliši zapleteno, v resnici pa je to vsem znani C-vitamin... vsi, ki pravite, da so škodljivi učinki E620 in E621 dokazani, ne vem, kje ste to prebrali, ker to ni res. res pa je da o prehrani piše mnogo ljudi, ki se ne spoznajo niti na osnovnošolsko kemijo, kaj šele na kemijo v hrani. katarina k, nemogoče je, da bi ti težave v nosečnosti delal glutamat, ker ga vsebuje tudi tvoje telo in bi imela težave potem tudi zaradi nastajanja glutamata v tvojem telesu, kar pa je popolnoma nemogoče. na sol najbrž nisi alergična, torej vzrok težavam sigurno ni bila vegeta. lahko pa je bila kriva kakšna druga snov v hrani. sama sicer redko uporabljam vegeto, ker se mi zdi, da ima potem vse isti okus in raje uporabljam "prave" začimbe. nočem delat reklame za aditive, samo hotela sem pojasniti, da ni vse tako grozno kot se sliši;) veselo kuhanje! kisla glista

kisla glista  

član od: 21.8.2008

sporočila: 6

21. avg 2008 17:39

aja- pa še za tiste, ki se bojite sorbitola: sorbitol je naravni sladkorni alkohol (to je le ime, drugače ne vsebuje alkohola kot takega). naravno je prisoten v mnogih vrstah sadja, npr. v jabolkih, češnjah, slivah in grozdju. pri občutljivih osebah ima lahko odvajalen učinek, vendar so potem te osebe občutljive tudi na zgoraj omenjene sadeže. normalni pa itak lahko vse jemo!;) torej: ne bojte se, sorbitol je ok! kisla glista

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

21. avg 2008 20:03

Sorbitol je za sladkorne bolnike prepovedan. Naša prijateljica ima hčer, staro 14 let, diabetes so ji odkrili lani (hčerki). Zdravniki so ji prepovedali vse, kar vsebuje sorbitol, ker slabo vpliva na vid pri diabetikih, posebej so ogroženi mlajši. Punca je takoj prešla na inzulin in sedaj se je že delno vživela v drugačen način življenja.

Kyara

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

21. avg 2008 20:29

kisla glista, sploh ne oporekam vašemu znanju s področja aditivov k prehrani in mi je znano, da je mnogo snovi čisto neškodljivih in zvenijo "zlovešče" predvsem zaradi njihovega kemijskega imena. Ker sem laik s tega področja in ker se v naši družini trudimo čim bolj zdravo prehranjevati, bi vas prosila, če bi lahko navedli katerim aditivom pa bi se bilo resnično dobro izogibati..... obstajajo vse mogoče lestvice, takšna in drugačna mnenja, tako da človek res ne ve kaj bi upošteval..... katjushka

kisla glista  

član od: 21.8.2008

sporočila: 6

21. avg 2008 21:45

sorbitol je prepovedan za sladkorne bolnike, ker se pri njih presnavlja drugače kot pri metabolizmu zdravega človeka. za zdrave ljudi je popolnoma neškodljiv. trenutno se uporablja več kot 1500 aditivov, od katerih ima vsak svojo E številko. E pred številko pomeni, da je bil aditiv sprejet kot splošno varen za humano prehrano, tako da nobeden od aditivov ni nevaren. za nekatere (sploh sintetične) aditive je predpisana maksimalna dnevna doza, ki pa jo z normalno prehrano nikakor ne moremo doseči. aditivi so v živilih v izredno majhnih količinah, da bi bili ti aditivi škodljivi, bi jih pa morali jesti kar na žlico. bolj predelano živilo kupimo, več aditivov vsebuje, in če bi se prehranjevali samo z juhami iz vrečk in podobnim "junk foodom", bi postali debeli in bi imeli težave z zdravjem predvsem zato, ker močno predelana hrana vsebuje zelo malo koristnih hranilnih snovi, aditivi tu ne igrajo bistvene vloge. ključ do zdrave prehrane je v raznolikosti jedilnika, saj prav nobeno živilo ne vsebuje čisto vseh snovi, ki jih telo potrebuje. najbolje je, če kuhamo doma in uporabljamo čim manj že pripravljenih izdelkov. aditivi v živilih niso zato, ker bi kdo hotel, da dobimo raka, ampak zato, ker bi bilo marsikatero živilo brez njih nevarno, saj bi se lahko pokvarilo, ali kako drugače spremenilo lastnosti. kot potrošniki zahtevamo popolne proizvode, brez aditivov noben vnaprej pripravljen izdelek ne bi bil to kar je-od paštete, do kremnih jogurtov, omak in še česa. če kuhamo doma s svežo zelenjavo in mesom, se lahko vsem tem aditivom odrečemo, drugače pa bolj težko. kakšnih hudih kemičnih aditivov se večinoma sploh ne uporablja, ker so dragi, ali pa jih je težko izdelati. sama že dolgo spremljam sestavine živil in vedno gledam kaj piše na nalepki zadaj in moram reči, da kakšne hude kemije pravzaprav ni. pozoren velja biti sploh pri nekaterih nizkocenovnih izdelkih, kjer za podaljševanje obstojnosti dostikrat uporabljajo konzervanse, saj je oprema za mehanske postopke (aseptično polnjenje ipd.) draga; in sladkarijah, ki so nekatere precej umetne. kdor se normalno prehranjuje, se nima česa bati. pazite pa na otroke-včasih jim je namesto bonbona čisto všeč tudi korenček, le ponuditi ga je treba... da ne bom predolga, si lahko vse kar vas zanima o aditivih in E številkah preberete na strani www.food-info.net, kjer je popoln seznam E številk, s podrobnimi predstavitvami vsakega aditiva. slovenska verzija še ni popolna, (vendar delamo na tem) na angleški pa boste gotovo našli vse kar vas zanima. informacije s te strani so strokovno pravilne in brez zavajanja, tako da se na njih lahko zanesete. lp kisla glista

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti