Teta vegeta, rip

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

tema odprta - 31. jul 2008 14:04 | ogledi: 4.926 | odgovori: 42

Ste že slišali kdaj za gospo Zlato Bartl? Predvidevam, da ne, čeprav je na svojstven način posegla v življenja vseh nas (bolj ali manj). Je namreč izumiteljica znamenite začimbe Vegeta, ene najbolj znanih znamk z območja bivše Jugoslavije. Včeraj je ta 88-letna gospa po dolgi in težki bolezni umrla v splošni bolnišnici v Koprivnici.

V Koprivnico je prispela leta 1956 in v Podravkinih laboratorijih izumila znamenito Vegeto, ki je postala znana po vsej bivši Jugoslaviji in širše.

Vegeto bo zagotovo uporabljali tudi naši zanamci; verjetno ni kuhinje, kjer je ne bi uporabljali, zato se mi zdi prav, da se spomnimo na to gospo.

šnorca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. jul 2008 14:16

Za gospo Bartl sem ne samo slišala, ampak o njej in vegeti nedavno tudi nekaj pisala. Letos je namreč minilo natanko 50 let, kar je prišla na trg takratne Jugoslavije vegeta. In kmalu tudi prve naše juhe v vrečki.

 

Podravka ima tudi sklad z njenim imenom, iz katerega financirajo mlade znanstvenike. Do zadnjega je bilo podjetje v stiku z njo, skrbeli so zanjo, bila je tudi častna občanka koprivnice.

Je imela pa dodobra zagrenjen del svojega življenja, o katerem je le nerada in zelo redko govorila. Mamamia

mamamia

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

31. jul 2008 15:54

Moj oče je pogosto nosil po kilograme Vegete v Nemčijo, tudi v komunističnih časih. Nemci so jo oboževali, kupiti se je pa pri njih (še?) ni dalo. Atina

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

31. jul 2008 21:36

Globoko spoštovanje do omenjene gospe. RIP. Vendar, v naši kuhinji vegete ne uporabljamo. Monatrijev glutaminat, poznan tudi kot E620,ki ga vegeta vsebuje (in vse umetne juhe) ne pomeni prav nič dobrega za naše zdravje. Poleg tega, da ga že imenujejo "šesti okus", od katerega zlahka postanemo odvisni (vsebuje ga praktično vsa hitra hrana), povzroča kup težav kot so npr. glavobol, pekoč in ščemeč občutek v vratu in na podlahteh, napetost obraza, žejo, hladen znoj, omotico, slabost, diarejo, trebušne krče, motnje v srčnem ritmu. E620 pri laboratorijskih živalih povzroča možganske poškodbe. Res ne vem, če je vegeta (in še marsikaj drugega) v naše življenje prinesla kaj dobrega. Varujmo svoje zdravje. skrzolin

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

31. jul 2008 21:45

Tudi v naši kuhinji je ni iz enakih razlogov, kot je napisala skrzolin. Tudi jušnih kock in ostalih koncentratov ne uporabljamo, a je hrana vseeno ukusno pripravljena.

kobra 1

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

31. jul 2008 21:50

Tudi jaz izražam spoštovanje do ge. Bartl. Vendar iz že v prejšnjem postu omenjenih razlogov že kar nekaj časa tudi pri nas ne uporabljamo vegete in je prav nič ne pogrešamo. Najraje uporabljamo sveže začimbe (pozimi pač posušene) in svežo zeljenjavo. Če se nam pa mudi pa žlička sušene različne zelenjave in malček soli naredi (vsaj zame) še boljši okus. katjushka

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

31. jul 2008 22:04

Ko sem bila noseča, sem imela ful problemov s hrano. Če je bla v juhi ali kjerkoli vegeta, sem takoj imela težave. Na splošno sem morala prebrat kakšne sestavine vsebuje hrana in če so notri konzervansi, ker do skoraj petega meseca mi želodec nič takega ni prenesel in sem shujšala 12 kil(obe nosečnosti). To sem napisala le kot zanimivost, kako lahko telo nosečnice prepozna, če kaj ni v redu zanjo. In vegeta mi je res delal probleme. Drugače, pa nisem občutljiva na nič. lep pozdrav! Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

31. jul 2008 22:31

Naj počiva v miru. Vegete pa moja kuhinja ni in ne bo videla. Moja mami jo je nekaj časa kar pridno uporabljala, prav tako tašča, vendar je tudi iz njunih kuhinj že pred leti odšla za vekomaj...

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

31. jul 2008 23:30

Samo človek bi moral vegeto kar z žlico jesti, da bi postal odvisen od glutaminata, se vam ne zdi? Sicer je jaz tudi ne uporabljam, a vseeno. Atina

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. avg 2008 1:24

ne. predvsem zato ker vegeta ni edina zmes ki vsebuje ta ojačevalec okusa.. pa saj odvisnost tudi ni glavni razlog zakaj bi bila slaba za naše zdravje.. glavno, sej smo že pisali na to temo bannanna

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

1. avg 2008 6:04

Vegeta in razne umetne juhe, konzerve...vsebujejo tudi sorbitol, ki dokazano lahko poškoduje vid. Tega se morejo najbolj paziti sladkorni bolniki. Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti