Šalša

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 30. jul 2008 19:50 | ogledi: 25.870 | odgovori: 16

V DAlmaciji sem že večkrat jedla paradižnikovo omako, ki jo postrežejo h krompirju rižu ali testeninam, rečejo pa ji šalša - ima okus po čebuli, sladkem in seveda paradižniku. Ima mogoče kdo recept za to zadevo?

Hobotka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

30. jul 2008 20:11

Kot vem, se beseda salsa, (kar po italijansko in špansko pomeni omaka), v primorskih krajih izgovarja šalša. Ta izraz se uporablja za razne omake, tako kot pač pri nas, besedi se doda le še sestavino ali vrsto omake. Največkrat pa je to kar navadna paradižnikova omaka, ker ne rečejo cele besede, npr. "salsa di pomodori", ampak samo šalša. Verjetno gre tudi v tvojem primeru za navadno paradižnikovo omako. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

30. jul 2008 20:16

Aja recept pa recimo: 600 g paradižnika 4 žlice ekstra deviškega olivnega olja sladkor sol 2 stroka česna 1 vejica bazilike ■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje paradižnika. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Paradižnik za 30 sekund potopimo v vrelo vodo. Potem ga odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in drobno sesekljamo. Priprava: V posodi pristavimo olivno olje in sesekljan česen. Ko se olje segreje, česen pa zadiši (obarvati se ne sme), dodamo narezan paradižnik. Primešamo sladkor in sol, naposled pa še nekaj lističev bazilike, ki smo jih zmeli med dlanmi. Počasi kuhljamo 60 do 90 minut. pa še iz baze http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=8104 katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

30. jul 2008 20:24

pogledala sem na hrvaški portal z imenom Coolinarika,našla sem dva recepta (pisano je v pravem pristnem dalmatinskem dialektu ) prvi je ¨1.5 kg paradižnika,2 bučki,1 melancano,4 paprike,česen5 čebul,peteršilj,žlica sladkorja,sol,poper.Vse sestavine olupiš ,narežeš,na olivnem olju pečeš da zavre,potem na "malem ognju"kuhaš še 90 minut,mešaš,po okusu soliš in dodaš začimbe!! drugi je bolj mislim enostaven in to imaš v mislih:paradižnik,narezana čebula,narezan česen,olje sladkor,sol,poper,začimbe. senka

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

30. jul 2008 20:26

pripravlja se tako kot katka pravi!! senka

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

30. jul 2008 20:44

Evo jaz sem primorka in katka lopatka ima prav! Mi rečemo šalša, paradižnikovi omaki. Drugim omakam ne. Šalšo pa pripravimo z pelati, olivnim oljem, lahko malo prepražiš čebulco, pa daš malo paprike al pa kakšne cuketke( Bučke) in melancane( Jajčevce), začinimo pa ponavadi z baziliko, al origanom. Meni je ful dober sataraš in jaz mu rečem kar šalša. Lep pozdrav! Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

niagara  

član od: 10.9.2006

sporočila: 55

30. jul 2008 21:31

Evo še eno primorko!

Mi pripravljamo šalšo skoraj tako kot pravi katka. Pogosto na mesto olivnega olja uporabimo mast, nikoli ne delamo s česnom ampak s čebulo, obvezno dodamo sol, sladkor, jušno kocko in seveda baziliko. Šalšo damo v steklene kozarčke in jo uporabljamo čez celo leto.

Kar se pa tiče besede...šalša(na primorskem) je samo paradižnikova omaka čeprav izhaja iz ita. besede, se ne uporablja za ostale omake.

LP

niagara

ledenka  

član od: 1.3.2008

sporočila: 201

31. jul 2008 10:21

Hobotka, mi salsi di pomodoro tudi rečemo šalša(na obali) pripravimo pa jo tako: čebulo narežemo in prepražimo z malo olivnega olja. pelate razrežemo na polovico in damo v skledo. pokrito kuhamo približno 1 urco. ko pelati dobro spustijo sok (že med kuho) jih zmiksamo z paličnim mešalnikom, da postane zelo gosta in da ni9 nikjer olupkov. nato omako še enkrat zavreš , jo soliš, dodaš vegeto, malo origana ali bazilike (odvisno od okusa). nato še vrelo omako daš v kozarce in jih vakumsko zapreš vendar ne pozabi, ko napolniš kozarec moraš dodati na vrh eno žlico olja. pri nas se daja šalša povsod namesto mezge ali paradižnikove omake ki se jo kupi. količine lahko poljubno kombiniraš. mi na okoli 5 kg pelatov damo 2 čebule. če omako delaš iz navadnih paradižnikov pride veliko bolj redka. ledenka

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

31. jul 2008 12:58

Več glav več ve,tako da sem jaz prišla do ugotovitve da je moja mama kuhala to jed in tudi za ozimnico.Lepo je vrečo "šalšo" ulila v tople kozarce in v špajz,gor je res nalila olja!!Ma dobra ta zadeva moram priznati! senka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

31. jul 2008 13:23

V srednji Italiji pa jo kuhajo tako: v lonec dajo paradižnik, goveje kosti, korenček, zeleno, čebulo in to precej dolgo kuhajo. Kosti odstranijo, ostalo prepasirajo, dodajo baziliko in nalijejo v kozarce, povrhu zalijejo z malo olivnega olja in spravijo za zimo. Tako pripravljena salsa ima bolj izrazit okus, meni je bila zelo všeč. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti