Hemodializa, dieta

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

tema odprta - 30. jul 2008 14:12 | ogledi: 5.029 | odgovori: 5

Pozdravljeni!

Zanima me ali je kdo med vami oz. ima v družini bolnika, ki je zaradi odpovedi ledvic odvisen od dialize. Ker je počutje teh bolnikov zelo odvisno od striktnosti pri izvajanju diete me zanima kako se s tem spopadate. Rada bi vedela predvsem kakšne nadomestke kupujete (za mleko, mlečne izdelke in drugo), kako pripravljate meso in druge beljakovinske obroke ipd. Vsaka dobra ideja bo dobrodošla.

Lp

skrzolin

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. jul 2008 14:23

Baje sem potencialni kandidat za tole, ampak se ne dam. Je pa res, da ko se pokažejo zdravstveni problemi, takrat potegnem konkretno črto pod to, kaj smem in česa ne smem jesti. Nič govedine, svinjine in mlečnih izdelkov, zlasti slednje zna biti pri meni problem, mesa niti ne pogrešam in ga praktično nikoli ne jem. Soli tudi ne uporabljam... Rajši preventiva kot na "stara" leta kurativa. Trkam na les, lahko gre že jutri kaj narobe.

Ne vem, poznala sem ljudi na dializi, ki so jedli čisto običajno hrano.

Loni Makaroni

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

30. jul 2008 14:32

Prehranjevanje je za dializnega bolnika kar zajeten zalogaj. Obvezna je stroga kontrola vnosa tekočin (majhne dnevne skupne količine), nič soli, nič industrijskih izdelkov (suhomesnati, konzervirana hrana, omakce ipd. - no, to bi bilo dobro tudi za (še) zdrave ljudi), kontroliran vnos fosforja (majhen izbor beljakovin), kontroliran vnos kalija (majhen izbor sadja, zelenjave). Običajna hrana pripelje do resnih zapletov. Dializa je doletela meni zelo ljubo starejšo osebe in tako se trudimo vsi, po naših najboljših močeh, da bi ji zadeve olajšali. Loni, vse dobro ti želim. skrzolin

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

30. jul 2008 14:43

Naša botra in sosed hodita na dializo. Problem je predvsem poleti, ko ne smejo piti več kot 1l skupnih tekočin na dan. Vključno s kavico, juho.... Pa nič surovega sadja, če že, potem samo majhen košček. Nič soli, nič riža in samo razmočen krompir( olupani in narezani se moči v vodi 24 ur da se izluži kalij), ja, je kar huda dieta. Botra se večinoma striktno tega drži, že od pomladi čaka morebitno novo ledvico. Sosed pa se bolj slabo drži, predvsem zaradi diabetesa. Tam mora piti, tu ne sme piti, no zdaj pa bodi pameten in delaj, da bo prav. Pa infarkt je že imel. Tako da je njemu še težje vzdrževati to dieto. Ker tudi solate ne sme, pri diabetesu pa je skoraj kot osnova. Pač je koliko in kaj mu paše, samo bolj tiste stvari, ki imajo zelo malo ali pa nič kalija, fosforja....ko pa pride na dializo, je vedno rahlo kregan, ker prinese vsega preveč v telesu in krvi. Kyara

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

30. jul 2008 14:53

Opažam tudi, da so bolnikom dani zelo različni nasveti glede prehrane. Pri gospe je riž dovoljen (glaziran), sadje je dovoljeno iz kompota (brez tekočine), pa kakšen kos, ki vsebuje malo tekočine (jabolko, hruška) . Glede vnosa tekočin pa je baje vse skupaj precej odvisno tudi od starosti bolnika. Imam informacijo, da starejšim osebam lahko oddializirajo max. 0,5 l tekočine na uro, torej v enem postopku cca. 2l, kar pomeni (če hodi na dializo vsak drugi dan) dovoljen vnos na dan 0,5 l (vse skupaj : pijača, kava (?), juhe...). V kolikor je vnos večji, tekočina zastaja v telesu (priporočena teža je višja) in pride do težav s pritiskom ipd. skrzolin

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

30. jul 2008 18:00

Živjo! Moj pokojni oče je bil zadnje leto in pol na dilalizi 3-krat tedensko. Zelo težko je bilo vzdrževati njegovo dieto in sploh si ne predstavljam, kako je njemu in mami to uspevalo. Več ali manj je bil ponavadi vedno "kregan", ker se je v dveh dneh nabralo v telesu preveč vode in ostalih strupov. Odpoved ledvic je res huda zadeva. Kolikor vem, vsak dializni bolnik dobi knjigo, kjer so navedene vse vrste diet za takšne bolnike z vsemi možnimi kombinacijami. Sočustvujem z vsemi, ki ste dializni bolniki.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti