Neprijeten vonj perila

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

29. jun 2012 18:27

Pred nekaj meseci je bila v prilogi Sl. novic Deloindom med pismi pralcev zanimiva debata ravno o tem, nasplošno so bile ugotovitve takšne:

- novejši "varčni" stroji varčujejo z vodo in premalo splaknejo perilo (stari stroji so imeli poln boben vode, na novejših vode sploh ne vidiš).

- v strojih ostane veliko praška po predalčkih in bobnu, kjer gnijejo. Še posebej tekoči praški so problematični

- navadili smo se, da dajemo velike količine praška v "varčne" stroje, da bo bolje oprano. Danes ima redkokdo "umazana " oblačila,torej taka s trdovratnimi madeži  (ki jih že prej odstranimo v Vanishem), zato zadostuje že žlica praška., saj gre predvsem za odstranjevanje vonja.

- pa seveda kis, predvsem v belo perilo, včasih pa oprati prazen stroj s kilo soli in litrom kisa na 95st.

- mehčalec ni potreben, kvečjemu žlica

-če perilo preveč diši po prašku in mehčalcu, je slabo splaknjeno in škoduje naši koži, kis je pa naraven mehčalec in "čistilec"

-kis naj bo alkoholni 9%.

To je vse, kar se trenutno spomnim, sama delam tako in je veliko bolje, seveda poleg vsega tistega o likanju, kar ste prej že napisale. Ker pa živim v bloku, v okolici pa polno kurišč, samo izven kurilne sezone sušim perilo zunaj, drugače pa uporabljam sušilec.

Upam, da sem kaj pomagala.

marjja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

29. jun 2012 20:33

Renata, jaz sem lani kupila lepo posteljnino, tudi cenovno ne kar za par evrov. Me je skoraj kap, ker je tako smrdela. Oprala sem jo po običajnem postopku, normalno praška, ne več, da bi bilo bolj oprano. V zadnjo vodo za izpiranje pa kar pošteno merico alkoholnega kisa. Obesila sem zvečer, bilo je poleti, zjutraj pa pobrala. Ko sem jo tretjič oprala, je dokončno izgubila tisti zoprni vonj. Ne vem kaj delajo, ampak očitno preparirajo s samimi kemikalijami. Gorje tistemu, ki je alergičen.

Še to. Pred časom sem gledala oddajo Osmi kat na Zagrebu, kjer so govorili o pristnosti blaga in o deklaracijah, ki zagotavljajo napisano kvaliteto. Veliko izdelkov, ki je bilo deklarinih kot bombažni izdelki, to sploh niso bili. Prepričana sem, da pri nas ni nič drugače.

Z Marjjo se pa tudi strinjam, sploh s tiso ugotovitvijo o vodi. Varčevanje na vseh ravneh nam ne koristi. Tudi varčevati bi morali po pameti, ne za vsako ceno, pa naj stane kolikor hoče.

 

 

 

naor

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

29. jun 2012 20:39

Včasih sem v predale in na police dajala žakelčke s sivko ali citronko. Omara pa lepo diši tudi če se notri da kocka dišečega mila ala citronka, vrtnice, potonike... sušilec je pozimi super stvar, ga pa ni čez posušeno na zraku.

Sicer pa kot so povedale, frišno posušeno ali zlikano ne sme v omaro. Deterget imam tudi jaz najraje Persil (za zahodni trg) in pa Luno. Mehčalcev že dolgo ne uporabljam več, le vinski kis. Zame je ok.

OlivaB

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

29. jun 2012 20:52

OlivaB,

a se Luna še sploh dobi? Gledm namreč po trgovinah, pa je ne najdem že par mesecev - ali sem pa spet v napačnih trgovinah? Meni je bila namreč zelo všeč tista za občutljivo prerilo, zdaj sem pa spet na dreftu.

Sonja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. jun 2012 21:03

Varčne žarnice, varčni pralni stroji, varčne vlade = končni uporabnik vedno na***e. lp, proxima

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

29. jun 2012 21:27

ja, sem že prisegla, da bo moj naslednji pralni stroj najmanj varčen, kar se jih bo takrat dobilo. Šola življenja pač. 

Sonja

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

29. jun 2012 21:44

Limnol, take reči nabavljam na zalogo, ko je kaj v akciji ali pa ko se spomnem da je polica s čistili prazna. Trenutno stanje je že precej prazna polica kar pomeni da že vsaj pol leta nisem kupovala. Si sigurna da se ne dobi več? Za drug teden sem itak imela na seznamu, poročam.

OlivaB

Liiu  

član od: 18.7.2010

sporočila: 363

29. jun 2012 21:58

Tudi jaz sem kupovala Luno , pa mislim, da se ga ne dobi že kakšnega pol leta.Škoda, ker je bil dober in prijetnega vonja.

Liiu

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

29. jun 2012 23:31

Luna se še dobi.Če si iz Celja ali okolice,je v Areni petrol ena trgovina,kjer jo prodajajo.Sama sem zadnjič kupila luna mehčalec,8l -8 e.Imajo tudi prašek,vendar cene ne bi vedela

kriznana

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. jun 2012 3:24

Moje perilo ima neprijeten vonj samo, če ga pozabim v pralnem stroju. Uporabim cirka 40 ml praška na pranje, skoraj vse perem samo na enem hitrem programu (cirka 60 min) in 45stopinjah. Belo perilo na 95 stopinjah z dodatkom nekega belila in dvo urni program. Redno uporabim program za daljša spiranja (potem pa mehčalec ). Mašina Gorenje  . Sušim pa samo v sušilcu (ista marka), prepovedano  sušenje na balkonih in dvoriščih.

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti