Shranjevanje gob

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

tema odprta - 28. jul 2008 10:45 | ogledi: 34.021 | odgovori: 19

Pozdravljene/i! Ponovno vas prosim za pomoč. Običajno kupujem šampinjone za sprotno uporabo. Tokrat pa sem dobila (juhu ) malce večjo količino gob (jurčki,lisičke). Na kakšen način jih shranite?

ZAMRZOVANJE: Ali jih prej balanširate (ali ne izgubljajo na vrednosti na tak način?) ali jih samo narežete ali morda popražite na olju? Kaj je bolje?

SUŠENJE: jih sušite kdaj v aparatu za sušenje in koliko časa?

VLAGANJE v slanico: uporaba je ista kot pri svežih, ne?

Oz. splošno vprašanje: kakšen način je najboljši, da jih potem uporabim kot sveže?

Zelo bom hvaležna vseh receptov in izkušenj. Lipa

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

28. jul 2008 10:49

Mi delamo na vse načine... Tiste najlepše in najčvrstejše narežemo na kocke,obarimo in vložimo v kis. Večina se jih nalista,obari in zamrzne.Pri na sje mami zelo panična glede gob,tako da se vedno vse obarijo preden se uporabijo. Letos pa smo prvič sušili.Ne v aparatu ampak na rešetkah nad pečjo. Jih pa ati včasih zamrzne kar cele in odtaja na kakšnem pikniku,ter jih popeče na žaru.Precej hvalijo ta način,meni ni okusno. Za kaj bi jih pa uporabljala?Za v juho so tako zmrznjene kot posušene super. Roncolino

jadra  

član od: 30.1.2007

sporočila: 32

28. jul 2008 11:55

Tudi jaz tiste mlade ,čvrste vložim, ostalo nalistam in zmrznem surove,torej jih ne blanširam,zavzamejo sicer malo več prostora a se mi zdi da so okusnejše kot blanširane. Sušim jih v aparatu in se dobro posušijo,prej jih nalistam malo debelejše kot za zmrzovanje,sušim tudi tiste,ki so rahlo črvive. Lp Jadra jadra

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

28. jul 2008 12:22

Roncolino: rada bi bila "pripravljena" na vse (ha,ha). Kot rečeno, običajno kupim šampinjone (tudi šitake) za sprotno rabo. V juho dodajam kupljene suhe jurčke, toda le-ti so tako temni in prav izstopajo in se vidi, da niso sveži; okus pa da dober, seveda. Šampinjone pogosto vlagam v slanico, vendar le-te uporabim pri narezkih. Anamarija: morda bom preizkusila tudi ta recept... sama jih na tak način še nisem vlagala, sem pa 1x že dobila v dar tako vložene, pa mi ni bilo "apetitlih" tista (oljna) sluz, ki se je vlekla. Jadra: aha, mi je všeč tvoj podatek, da so ti nebalanšrane okusnejše; pa debelejše za sušenje (to res še nisem delala - če jih pa nisem imela). Hvala vsem in se prav nič ne branim novih idej. Morda bo res najbolje, da vsaj sedaj, ko imam priložnost, sprobam več možnosti. LP Lipa

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. jul 2008 12:54

Najenostavneje je ce jih posusis na soncu -narezes na 3-4 mm debele krhlje(tu lahko porabis tudi tiste,ki so po d klobukom ze malo zelenkaste, torej ne ravno mlade, das na mrezo ali sito in susis na soncu( in ne pozabi jih ponoci zunaj,ker se navzamejo vlage! ). Nekateri jih susijo tudi nanizane na vrvico.Po tnekaj soncnih dneh so suhe,das jih v steklene kozarce in tako se ohranijo vec let.Lisick in drugih gob ne susim,le jurcke. Eno leto pa se v zmrzovalniku krasno obnesejo takole pripravljene: gobe temeljito ocistis z nozkom- tudi z mehko vlazno krpico,ce je treba,-in narezes na listke. V ponvi na par zlicah olja rahlo preprazis malo cebule-(najboljsa je salotka),lahko tudi strok cesna, in dodas gobe. Dodas par kapljic limone , mesas in ko spustijo vodo in se le ta posusi, so gotove. Solis, dodas malo zmletega popra in malo sesekljanega petersilja. (Pri gobah ne pretiravaj z zacimbami, ker morajo imeti okus po gobah in ne po dodatkih!) Das jih v majhne, malo debelejse plasticne vrecke za zamrzovanje,raje manjse kolicine,ker so le zacimba in ne jed.Dve jusni zlici preprazenih gob je dovolj za eno rizoto za dve do tri osebe,dve pizzi, juho za stiri , dva zrezka v omaki...(priblizno) To so v bistvu ze pripravljene gobe, so res dobre in lepe tudi na pogled,ker ostanejo bele. Nikoli pa gob ,ki jih meravam zamrzniti,ne blansiram. Za vlaganje uporabljaj samo neoporecne,cisto majhne,trde gobe.Po mojih izkusnjah so boljse jesenske. Seveda pa lahko zamrznes tudi cele, surove, vendar le v primeru, da nimas casa ,pa tudi prostora zavzamejo prevec! P.s. Lipa,ne vem,katere gobe si dobila v dar, ampak jurcki po mojem receptu prav gotovo niso sluzasti, vsebujejo le olje, ki ga potem odcedis in koristno uporabis, -so pa sluzaste druge gobe in sicer storovke ki jih prav zaradi "sluzi" ne maram... No pa se nekaj: sem se potrudila in poslikala del gob,ki sem jih nasla danes zjutraj, in se sedaj susijo na soncu...http://www.moj-album.com/uredi/strisko/12923 Pa lep dan! Lp lucka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 28. jul 2008 12:59:11 Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 28. jul 2008 14:49:49

kozamurnik

sporočila: 2311

28. jul 2008 16:00

lucka52,moja sestra je tudi gobarka,pa najde bolj malo gobanov in nabira tudi mraznice .Pravi, da so dobre a zelo sluzaste. Kak nasvet?Hvala vnaprej. kozamurnik

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

28. jul 2008 18:29

Kako pa z lisičkami? Jih je treba nujno prej blanširati? lp, Peter peter

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. jul 2008 21:05

Kozamurnik, storovke ali mraznice niso tako nedlozne (preberi si kaj pod imenom Armillaria mellea) in so surove celo rahlo strupene, pa tudi zamrzujemo jih ne! Meni niso vsec in jih ne nabiram-, da pa se izognes sluzavosti, jih moras parkrat na hitro prevreti in vodo zavreci, nato pa dobro osusiti, po moznosti tudi obteziti, da odtece vsa voda...vec na ZS. Lisicke blansiras z zelo malo vode le nekaj minut in potem zamrznes. Lahko zamrznes tudi surove ampak ta nacin se navadno bolj uporablja za gobe,ki jih pecemo na zaru(jurcki, golobice) Ampak za moje pojme je bolj prakticno da jih preprazis in potem nimas nobenega dela vec. Takih seveda potem ne odtalimo , jedem dodamo zamrznjene. Imam sreco, da imam sosedo,ki je pravi strokovnjak na tem podrocju, pa "koristim guzvu", pa sprasujem in se ucim...znanja na tem podrocju ni nikoli dovolj! Lep vecer Lp lucka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 28. jul 2008 21:13:18

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. jul 2008 21:14

Lucka, štorovke mirno lahko zamrzneš, le dobro jih je treba prej prevreti (cca. 15 minut) in so prav dobre. Vložene pa se res vlečejo kot smrkelj, tako da jih je treba splakniti, preden jih daš na mizo, ampak potem so pa v redu. Spadajo med pogojno užitne gobe, ki surove niso primerne ta uživanje, ampak saj takih gob je kar veliko. Lep pozdrav, Sonja

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

28. jul 2008 21:21

Limnol, jaz se z gobami ne hecam,ker previdnost je mati modrosti....sicer pa so vse gobe uzitne...vsaj enkrat.... Lp lucka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti