Melancani

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

tema odprta - 26. jul 2008 22:42 | ogledi: 16.230 | odgovori: 40

Dobila sem kar nekaj kosov še nezrelih melancanov in sedaj ne vem kaj narediti z njimi

Melancane ponavadi poham, jih primešam v sataraš ali pa jih enostavno popečem in to je to.

Zanima pa me, če je kaj "narobe", če jih pripravim čeprav še niso povsem zreli.

Vem, čudno se bere, a bom vseeno vesela kakšnega odgovora oz. nasveta v zvezi s pripravo

Vnaprej hvala

blažkaa

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

26. jul 2008 22:56

Mogoče jih lahko popečeš na žaru s kakšno rezino sira povrhu. Če pa imaš res veliko količino pa kakšen ajvar? špelči

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

26. jul 2008 23:02

Blažkaa, kako misliš nezreli? Jaz jih imam tudi na vrtu in jih trgam včasih večje, včasih manjše, ampak nobene razlike ne opazim med njimi. Barva je ista, mogoče je kasneje v notranjosti več semen? Res sem opazila, da moji čisto nič ne grenijo in sem to pač pripisovala vrsti oz. temu, da so pač domači... A so res lahko nezreli?

 

Najraje jih jem tako, da jih narežem na rezine, potem še rezine narežem na štiri dele, na hitro prepražim na žlici olivnega olja, malo posolim in to je to. Jem kar same, tako so mi dobri...

jasna

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. jul 2008 0:49

Kot je že povedala jasna 1, nezrelih melancanov ni. Sveže nabrani tudi ne grenijo.

Pripravi jih kot običajno pripravljaš melancane, teh ta mladih ti ni treba predhodno nasoliti.

Če jih imaš res preveč, jih popeci na žaru, dodaj česen, sol, poper, baziliko in olivno olje in jih shrani za dva tedna v kozarce.

Zmanjkalo jih bo še pred koncem poletja.

nola

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

27. jul 2008 6:25

Lani je bila na nasi tv oddaja o melanzanah in o tem, da se kar naprej vztrajno ponavlja, da jih je treba nasoliti in pocakati, da oddajo vodo in s tem grencino. Melancani pa so tako modificirani, da ta trditev ne drzi vec in je delo popolnoma brez potrebe.Ce jih pokusite,boste videle, da so sladki. No jaz od takrat tega ne pocnem vecin se mi zdi da trditev kar drzi. Sicer pa je odlicna tudi" salsa" za pasto,ki jo lahko tudi zamrznes: 1o barvno mesanih paprik,narezanih na trakce 8 zukinov,narezanih na kocke 5 melanzan,prav tako nakockane 20 dkg kuhanega prsuta v eni rezini,narezano prav tako na kocke Vsako od teh sestavin loceno poprazis na zlici olja in potem zmesas:Ce ti je vsec, potreses s petersiljem. Zamrznes v majhnih lonckih-recimo jogurtovih -za enkratno uporabo in odmrznjenim dodas par zlic smetane za kuhanje. Lp lucka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

27. jul 2008 9:06

Pravijo da je melancan zrel če se lepo sveti. Če se ne več, je star- odtrgan dolgo nazaj. Priporočam ti pa - in to zelo toplo (vsaj pri nas to jemo precej pogosto) melancane po grško: Na kolesa narezane melancane najprej ocvreš v olivnem olju, daš na prtiček. Potem pa na olju prepražiš narezano čebulo, precej česna, zeleno papriko, dodaš narezan olupljen paradižnik, ščep sladkorja, nekaj vloženih kaper, nekaj oliv (ni nujno), popečene melancane, soliš, popraš, dodaš origano, premešaš in navrh nadrobiš feto. Dobro je vroče kot priloga, ali hladno s kruhom. Lisa

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

27. jul 2008 12:14

Vsem iskrena hvala za odgovore, saj mi bodo prišli zelo prav. Z nezreli sem mislila na to, da so ponekod še zeleni. Zunaj, da se razumemo blažkaa

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

27. jul 2008 12:33

Ej, to mi je pa full čudno. Naši so vsi temno vijoličasti, tudi tisti najmanjši... Mogoče obstajajo različne vrste, sama tega res še nisem opazila.

Pa kar ne morem verjeti, kako lepo uspevajo letos! Mislila sem, da ne bo nič, ker je premalo sonca, pa jim zgleda kar paše! Tudi jaz jih obožujem, zato mi bodo ideje iz te teme še kako prav prišle!

jasna

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

27. jul 2008 14:23

blažkaa, melancani so kot diamanti, pridejo v vseh barvah in oblikah. Od bele, rožnate do skoraj črne.

Letos imam eno posebej dobro sorto, žal si nisem zapisala katera je, so pa okrogli kot žoga in belo-lila progasti in zelo čvrsti in okusni.

Jasna1, ja to je res ena najbolj hvaležnih rastlin, izgleda, da jim je čisto vseeno ali je vroče ali mraz, še suša jih ne moti, škodljivcev pa praktično nimajo. Toliko jih je, da drugi teden pripravljamo melanzianado, bomo vse razen sladkarij pripravili iz melancan

Bom poročala, kaj vse se bo znašlo na mizi. 

nola

akniradg  

član od: 23.3.2006

sporočila: 92

27. jul 2008 15:00

Zelo dobri so tudi polnjeni. Melancan po dolgen narežeš na ne pretanke rezine. Prelij z marinado iz oljčnega olja, malo česna, soli, kumine, popra, origana,peteršilj, drobnjak in pusti malo počivati. Nato jih nadevaj s šunko ( slanino, posebno salamo....) in sirom ter zvij (kot rolado) in daj v pomaščen pekač in jih prelij s paradižnikovo omako ( narediš enako kot za polnjeno papriko ) in daj v pečico približno za 30 min. Malo pred koncem pečenja lahko dodaš nariban sir ( lahko tudi izpustiš). Ko je jed že na krožniku pa daj na melancane malo zeliščnega masla ali masla z česnom. akniradg

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti