Plačni razredi

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

21. avg 2008 12:30

Začetnica, kdorkoli seje spomnil tako velikega razčlenjevanja poklicev, ni imel pojma, kaj delamo. Ponekod so po novem administratorji, pa s samo administracijo sploh nimajo kaj dosti skupnega, tisti, ki so pa zares več ali manj v administraciji, so pa referenti. Ni logike. mojcca

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

21. avg 2008 13:19

Največ je odvisno od naših šefov, kam nas vtaknejo oziroma cenijo. Nas so porinili že visoko, nimamo pa nobene možnosti napredovanja več. Plača pa naj bi ostala nekako enaka, bomo videli 5. oktobra, septembra pride še poračun od maja. Malčica

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

21. avg 2008 14:37

Na spletni strani http://www.mju.gov.si/si/placni_sistem/modeli_simul (Testni model za javne uslužbence), si lahko izračunate plačo po novem sistemu. V list PREVEDBA vnesete svoje podatke (količnik, dodatki v procentu, dodatki v količniku) preveden PL in predlog PL nato greste na list IZRAČUN, kjer vnesete še delovno dobo in morebitno stalnost... Iz Primerljivega zneska (Z111) je razvidna vaša sedanja plača iz Primerljivega zneska (Z104) vaša nova plača. Negativna razlika med Z111 in Z104 pomeni večjo plačo, pozitivna pa, da na žalost ostanete na varovani plači. Odprava plačnih nesorazmerij je prikazana v četrtinah kot bo odpravljena. tanja tominec

O-O  

član od: 6.10.2006

sporočila: 51

21. avg 2008 14:59

Tisti javni uslužbenci, ki so "ostali na varovani plači, pomeni, da so bili po starem sistemu v povprečju bolje plačani od primerljivih delovnih mest drugje v javni upravi. Temu pravzaprav je bil novi zakon namenjen - odpravi nesorazmerij (JU z podobnimi opisi del in nalog in odgovornostmi naj bi bili podobno plačno ovrednoteni). Z novim zakonom povprečno najmanj pridobijo zelo nizke plače, pa tudi plače strokovno-tehničnih JU (skupina J) v pravosodnih organih niso posebno dobro ovrednotene. Se pa najde v vsaki organizaciji kdo, ki bo "krivično" uvrščen... žal tako je, noben sistem ne odpravi 100% vseh krivic preteklih sistemov. O-O

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. avg 2008 17:14

Za malo "tolažbe" in da se boste čutile manj ogoljufane. Znanka dela v državni službi, vendar je zaradi omejitev ne zaposlijo redno. Ima dokončan univerzitetni študij za stroko v kateri dela. Neto urno  izplačilo dobiva tako, kot da bi bila zaposlena za nedoločen čas, seveda brez dodatkov za vožnjo in malico, brez regresov. Od tega mora sama plačevati vse prispevke in na koncu ji ostane toliko, kot njihovi redno zaposleni čistilki . Če upoštevate še, da ni plačanega dopusta, da ni plačane bolniške do 30 dni.  In takih v državni službah sploh ni malo .

Cila

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

21. avg 2008 19:56

Namen novega plačnega sistema je odprava nesorazmerij (t.j. različno visokih plač za enaka dela). Kajti javni sektor sestavljajo vse dejavnosti, ki se financirajo iz proračuna, zato ni bilo pravično, da so bile plače po posameznih dejavnostih tako različne. Zato sedaj nekateri niso deležni povišanja, celo zmanjšala bi se jim plača, če zako ne bi določil, da ne moreš prejeti manj kot 31. julija. Ti bodo imeli t.i. varovano plačo in se jim plača ne bo poviševala nekaj časa. Sicer je to bolj teorija, v praksi pa bodo nesorazmerja ostala in se celo povečala, saj je uvrstitev v plačni razred odvisna od radodarnosti tistih, ki v plačne razrede uvrščajo. Istočasno pa je katalog plačnih razredov za iste poklice predvidel za srednjo, višjo in visoko izobrazbo (npr. računovodja je lahko računovodja V, ali računovodja VI ali pa računovodja VII). Kaj se bo zgodilo? Če ima npr. v neki občini računovodja srednjo izobrazbo v drugi pa visoko, bo ta s srednjo prejemal plačo skoraj enkrat nižjo kot tisti z visoko ob tem, da bosta oba delala popolnoma enaka dela, saj predpisi veljajo za celo državo enaki. Tako, da še zdaleč ni vse tako lepo kot kaže na prvi pogled. zoja2

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

21. avg 2008 20:00

No pa še en razlog je, zakaj nekateri dobijo ob prevedbi manjše plače. Dodatki, ki so bilo pravzaprav nekakšno povečevanje plač zaradi dolgotrajenga sprejemanja Zakona, so se dodeljevali velikokrat mimo predpisov. Nekateri so dobivali dodatke, ki jim po predpisih sploh niso pripadali. Kolektivna pogodba za javni sektor pa je natančno določila, kateri dodatki gredo v prevedbo in kateri ne in če je plača vsebovala nezakonite dodatke, ki ne gredo v prevedbo je to potem logično zmanjšanje nove plače. Lp zoja2

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. avg 2008 21:49

Tudi v znanosti bodo strokovni sodelavci "nasrkali", je pa res, da so do sedaj imeli visoke količnike. Še vprašanje: ali tudi tistim na porodniški pripada poračun v primeru dviga plače? mimika

mmiikkii  

član od: 5.12.2002

sporočila: 56

21. avg 2008 22:31

Meni se zdi tale zakon krivičen. Vsaj za tiste ki so v J sektorju. Pri nas je kar nekaj hude krvi, ker nam želijo pri varovani plači vzeti dodatek za pogoje dela. Delamo s kemikalijami in nekatere snovi so resnično nevarne. Sama sem imela nedavno zdravstveni problem prav zaradi snovi s katero delam. Pa to ni bilo zaradi tega, ker bi delala brez zaščite, vendar v nekaterih primerih je 100% zaščita tehnično nemogoča. Varovano plačo so mi določili tako, da je za 15% nižja od julijske. Po novem zakonu tudi ne bomo več opravičeni za ta dodatek. Ko sem to slišala, najprej nisem verjela, ko pa sem  prebrala v UL, sem se odločila dati odpoved. Tole, kar se sedaj dogaja je zelo nepravično.

 

PS Mimika, jaz pa mislim, da v znanosti nismo imeli vsi velike količnike, vsaj za tiste okoli mene vem.

Sem malo pregledala druge poklice....definitivno menjam službo!

m.m.

rezika  

član od: 31.10.2007

sporočila: 45

21. avg 2008 22:34

Začetnica, tudi meni pri plačah veliko stvari ni jasnih, da ti samo povem, kaj se dogaja v javnem sektorju, ko nekdo, ki je zasedal delovno mesto, ki je bilo ovrednoteno z najvišjim možnim nazivom in količnikom 5.60 zapusti službo, ker je premalo plačan, na njegovo mesto pa pride čisti začetnik s faksa, pa dela za plačo 3,10 po starem sistemu, pa nič ne jamra, da bo od dela pregorel in še ogromno frej časa ima. Mislim pa, da novi plačni sestem ne bo naredil reda, še več krivic bo. Vse izgleda kot v butalah, ko so sejali sol, zrasle so pa koprive. Ker sem postala že siva v državnem sektorju in sem dala skozi že kar nekaj takšnih revolucij, bi svetovala tistim, ki takšne sisteme ustvarjajo, naj gredo na teren v šole, vrtce, in druge zavode, pa bo denarja dovolj, ker ne bo nihče v 45. in naprej razredu, ker si ne zasluži, kaj šele v 50. kjer so direktorji, ki dobijo povrhu še uspešnost, ker so p o r a b i l i proračunski denar, nihče pa ne pregleda rezultatov na konkretnem področju. Če se znaš, če si v stranki tvojega nadrejenega, potem te naj ne bo strah, četudi si iz J skupine. rezika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti