Omake za tortilla chips

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

tema odprta - 24. jul 2008 10:48 | ogledi: 22.230 | odgovori: 14

Pozdravljene!

Iščem kak dober recept za omakce za tortilla chips, malce sem pregledala kulinariko ampak nisem našla nič zanimivega.

Ima katera od vas kako fino omakco, podobno tistim, ki jih postrežejo v mehiški restavraciji?

Hvala za odgovore :)

ycrna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jul 2008 14:14

A misliš na guacamole (zeleno z avokadom), pa salso in sirovo?

Na googlu najdeš vse, lahko ti pa iz ene mehiške kuhrske knjige  prepišem in pošljem. Mamamia

mamamia

Callista  

član od: 30.11.2006

sporočila: 34

24. jul 2008 14:50

Ja mene tud zanima kak dober recept za te omakce, predvsem za salso in sirovo...Na sploh obožujem mehiško hrano... :) Callista

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

24. jul 2008 14:53

Tudi jaz lepo prosim za recept. Mamamija hvala! tutifruti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jul 2008 14:58

 

Osnovna gucamole omaka

Ingredients

  • 4 ripe avocados, peeled, seeded
  • 1 tsp ground cumin
  • 1 ripe, medium Roma tomato, seeded, diced
  • ½ Cup minced sweet white onion
  • 2 serrano chilies, seeded, minced
  • ¼ Cup chopped cilantro leaves
  • 4 Tbsp fresh lime juice
  • Hot pepper sauce, sea salt, white pepper to taste

 

 

 

Instructions

  1. Cut avocado in large chunks and mash coarsely in large bowl with a fork. Add remaining ingredients and blend gently - leaving some small chunks is fine. Taste and adjust seasoning with more pepper sauce, salt and pepper if desired.

 

 

 

 

 

Rdeča omaka (salsa roja)

 

Ingredients

 

 

Directions

 

  1. 1
    Place the whole tomatoes in a saucepan with the peppers; cover with water and bring to a boil.
  2. 2
    Simmer gently until the tomatoes are fairly soft but not falling apart - about 5 minutes.
  3. 3
    Drain, but reserve 1/3 cup of the cooking liquid.
  4. 4
    Mix the bouillon into the 1/3 cup reserved cooking liquid and pour into the jar of a blender.
  5. 5
    Add garlic; blend until the garlic is finely dispersed throughout the liquid.
  6. 6
    Add the tomatoes and peppers to the blender jar, and blend for a few seconds. Do not over blend. It should have a rough texture.
  7. 7
    Heat the olive oil in the bottom of a sauce pan.
  8. 8
    Add the chopped onion and saute a couple of minutes.
  9. 9
    Add the sauce from the blender.
  10. 10
    Cook on high heat, stirring from time to time scraping the bottom of the pan until the sauce is reduced - about 6 - 8 minutes.
  11. 11
    Taste, and add salt if necessary.

 

 

 

Evo, tole sem našla takoj, za sirovo moram še malo pobrskat.  

 

 

 

Če v googla vpišete mexican culinary, preko wikipedije na to temo najhitreje pridete dol linkov z recepti. Omakce so na prvi strani, pod

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mexican_cuisine_

 in je začetek kar veliko. 

 

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 24. jul 2008 15:00:44

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

24. jul 2008 16:37

mamamia hvala ;) to prek interneta sem že pregledala ;) mene bolj zanima kak že sproban recept, saj dobimo jutri goste in obožujejo tortilla chips pa bi jih rada presenetila z različnimi omakcami :) me je pa strah delat po xy receptu iz interneta, ker nimam preizkusnega zajčka, jaz pa tega drugače ne maram ;) ycrna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jul 2008 17:00

Potem ti bm pa poslala recept, ki smo ga doma naredili že x krat, in je iz ene prave mehiške kuharske knjige. Upam le, da vo tudi vam všeč. Sicer pa lahko omako sproti dopolniš, če vidiš, da ni tisto, kar je vam všeč.

se ti javim zvečer, Mamamia

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jul 2008 20:18

Tule je recept za guacamole omako,kot jo delam največ krat.

 

Dva avokada, zelo mehka, olupimo, odstranimo koščico in ju zmečkamo s stiskalnico za pire krompir, ali iztisnemo z večjo sttiskalnico za česen. Pol rdečega sušenega čilija in dva stroka česna skupaj z žlico ali dvema vode zmečkamo in pustimo stati nekaj minut, potem stisnemo skoci cedilko in vmešamo v avokado. Dodam še ščepec soli in malo tabasca ali belega popra ter nekaj kapljic soka limete.

Včasih tej osnovni omako dodam še drobno sesekljano čebulo in drobno sesekljan svež paradižnik, ki muprej odstranim semenje, ter malo sesekljanega korinadra. Ampka osnovna inačica mi je najljubša.

 

Rdeča salsa

Dve jalapeno ali serrano papriki zrežemo na drobne koščke, prej jima odstranimo semenje. Potem damo v mikser skupaj s 250 g paradižnikovih pelatov ali svežega paradižnika (odstranimo semenje in sok), dvema ali tremi stroki česna, žličko kisa, malo vode, sušenim origanom in meltim kuminom, sladkorjem in soljo ter spomladansko čebulo in vse skupaj zmiksamo. To je taka ekspresna omaka, ampak kot omaka k čipsom kar v redu. Tudi k tej omaki lahko dodamo malo soka limete.

 

Sirove omake pa ne delam doma, kupim jo in samo dopolnim z malo tabaska.

Mamamia

 

mamamia

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

25. jul 2008 0:05

mamamia najlepša hvala! bom poskusila pa javim kako so bili gosti zadovoljni :) bom pa pred tem še koruzo na "roštilju" (beri picopek) naredila hihihi ycrna

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

25. jul 2008 11:13

Mamamia, jaz imam pa eno vprašanje. Sem namreč velika oboževalka mehiške kuhinje, ampak se kar naprej ubadam z enim in istim vprašanjem: Kje naj dobim različne vrste čilijev?!! Zgoraj omenjaš serrano, jih je pa še mnogo in so si med seboj zelo različni tako po okusu kot jakosti... V mehiških receptih je vedno predpisana vrsta čilija in za približek pač uporabim pekoč čili ali feferon, ampak to ni to.... strelka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. jul 2008 11:35

Serrano semena se da dobiti tudi pri nas, poglej po kakem bolj strokovnem forumu. Verjetno tudi druga, ker si jih medsebojno izmenjujejo. Npr. tukaj:

http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=3340&star

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti