Breskov kompot

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

tema odprta - 21. jul 2008 15:25 | ogledi: 68.337 | odgovori: 18

Lepo prosim, če ima kdo kakšen dober recept za vlaganje breskev, da ostanejo breskve čvrste in ne razpadejo in da ne zavrejejo..?

Jejža  

član od: 6.9.2007

sporočila: 180

21. jul 2008 15:56

Sama še nisem vlagala breskev - jih je pa mami. Da breskve ne razpadejo, morajo biti, ko jih vlagaš, čvrste (torej ne prezrele - raje malo manj zrele). Bom naslednji teden posredovala mamin recept. Na pamet vem le to, da breskve, narezane na krhlje, zloži v kozarec, potem pa se vse skupaj zalije s sladko vodo ter zapre in nato da še za nekaj časa v pečico... Jejža

neznan uporabnik

21. jul 2008 16:00

Breskve operemo in narežemo na četrtine. Posebej segrejemo 3 l vode in dodamo 1 kg sladkorja ter mešamo toliko časa da se sladkor stopi (ni treba da zavre), dodamo še 1 žlico citronke (da bodo breskve lepo ohranile barvo). Breskve (četrtinke) tesno nadevamo v čiste kozarce in zalijemo s sladkano vodo, obrišemo rob kozarca in pokrovček z žganjem in dobro zapremo. Kozarce postavimo v večjo kozico in jih do 3/4 zalijemo z mlačno vodo ter postavimo na štedilnik, da voda zavre. Ko začne voda vreti kuhamo še cca 3 minute - kozarce nato vzamemo iz kozice in obrnjene na pokrovček hladimo dobro pokrite na kuhinjskem pultu (pustim do naslednjega dne. Breskve tako ostanejo lepo hrustljave, delo je zelo enostavno in tudi kuhinje ne umažemo ravno preveč. tedi

smoky  

član od: 24.6.2008

sporočila: 28

21. jul 2008 16:54

Zakaj pa obrišemo kozarce z žganjem? smoky

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

21. jul 2008 18:35

- smoky,tudi jaz namazem rob pokrovckov in kozarcev z zganjem ali rumom (to je nekaksen dodaten ukrep, da so res sterilni),alkohol pa tako ali tako izhlapi in se ga ne cuti. Lp lucka

ITA RINA  

član od: 21.1.2008

sporočila: 105

21. jul 2008 19:01

Jaz breskve vlagam kot Tedi le da namesto jih kuhat v vodi ,dam zaprte kozarce v hladno pečico,jo vklopim na 150°stopinj in ko lučka ugasne izklopim.V pečici pustim kozarce do drugega dne ,da se počasi ohladijo. Veliko sreče! ITA RINA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. jul 2008 20:30

Pri nas breskve oliupimo (ker nam je tak njihov okus bolj všeč), krhlje naložimo v oprane kozarce, dodamo žlico (ali dve, če imate raje bolj sladko) sladkorja in zalijemo z vodo iz pipe do prst pod robom kozarca. Uporabljamo kozarce na navoj. Pasteriziramo v loncu, ko voda (ki je do tretjine kozarcev), zavre, pustimo vreti 15 minut. Ker začnemo z mrzlo vodo v loncu in kozarcih, kar traja, da zavre, zato zadošča 15 minut. Kozarce poberemo iz lonca, zložimo na debelo plast časopisnega papirja in pokrijemo z odejo, da se počasi ohlajajo. To je vse. Hitro, preprosto, uspešno. Mnogo let prakse.

rimljanka - zasebno mnenje

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

22. jul 2008 8:43

Tudi jaz vlagam breskeve podobno kot Rimljanka, le da jih ne olupim, namesto pasteriziranja v vreli vodi pa jih zložim v hladno pečico, vklopim na 180 stpinj in pustim, da lučka ugasne. Kozarce ohlajam v pečici do naslednjega dne. Potem jih shranim v kleti. Na ta način so se mi vedno lepo držale, poskusila pa se tudi že način, da breskvev kozarcu zalijemo s prevreto sladkano vodo - te pa so mi vse zavrele. Ne vem, kaj sem naredila narobe, zagotovo pa tega načina ne bom več experimentirala. Lep pozdrav, Alenka alenka5

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

22. jul 2008 9:08

Jaz jih vlagam tako, da breskve samo olupim narežem na "grižljaje" in jih nadevam v kozarce. Zavrem vodo ( na liter vode dam 20-30 dag sladkorja)zalijem breskve , vroče kozarce zaprem in počasi, zavite v odejo, ohlajam. Še nikoli se mi niso pokvarile. ursa40

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

22. jul 2008 10:01

jaz bi pa zelo rada recept za vlaganje breskev, kjer jih ni potrebno kuhati še v štedilniku. Menda se lahko samo sladkana voda zavre, ...naprej pa ne vem več kaj velikol ariella

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

22. jul 2008 10:08

Če pa ima katera možnost, naj vloži vinogradniške breskve - tiste s temno rdečim mesom... Super okus. Začetnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti