Kuhano vino

neznan uporabnik
tema odprta - 27. dec 2000 13:47 | ogledi: 46.592 | odgovori: 10

kdo ve, kako se pripravi kuhano vino??

LP, Mia

neznan uporabnik

27. dec 2000 21:24

Kako pripraviti kuhano vino, je pravzaprav dobro vprašanje. Receptov je dejansko toliko, kolikor je ljudi, ki ga pripravljajo. Načeloma potrebujete dobro in kvalitetno vino (slabše vino je za pijančke, ki se želijo na brzino opiti). Ni toliko pomembno ali je vino belo ali rdeče (čeprav uradne Kuharice (Kalinškova, Vendelina... vedno priporočajo belega), pomembno je, da je kvalitetno. Lahko skuhate takšnega kot je, če imate rajši nekoliko manj močnega ga po želji lahko zalijete z vodo. Vino (in vodo, če ste ga zalili) po okusu sladkate (10-20 dag sladkorja na liter tekočine bo kar dovol) ter ga začinite. Uporabite lahko industrijsko pripravljeno mešanico začimb za kuhano vino (Droga, Matik...) ali pa ga začinite sami: košček pomaranče z lupino, limonina lupinica, klinčki, cimetova skorja, bodo naredili svoje. Vse skupaj zavrite in postrežite. Kako? Močnejšim kozarcem ali kozarcem za čaj navlažite rob, jih za kakšnega pol cm globoko porinite v posodo s sladkorjem, tako da nastane bel sladkorni rob, na rezine narežite limono ali pomarančo, ali kivi - rezino zarežite do polovice - to zataknite na kozarec. Kozarec lahko še ovijete s papirnatim servietom in nato kozarec napolnite z vrelim vinom. Odlično za družbo, ki pride z nočnega (večernega sprehoda) ali od zunaj, če je zelo mraz, pa za posedanje ob kaminu... Naj vam tekne, pa ne pozabite na opojno moč dobrega vina.

neznan uporabnik

30. dec 2000 12:15

Krasen recept za dobro kuhano vino... kljub temu pa imam eno pripombo! Po mojem mnenju ni dobro, da kuhano vino zavremo, kajti tako alkohol izpareva in s tem tudi kuhano vino izgubljka na okusu. Če se ne motim ga je potrebno le dobro pogreti.

neznan uporabnik

31. dec 2000 7:36

Res je da vino zgubi na svoji aromi in alkoholu če se kuha. Zato pa je dovolj da se prekuha sladkor in začimbe in nato doda samo pogreto vino. Premeša in postreže.

neznan uporabnik

31. dec 2000 19:08

Juhu. debata se je začela! Takole forumi prihajajo do prave veljave.. Hkrati pa se opravičujem, za drobceno površnosti pri izrazih, ki sem jo zagrešil. Absolutno drži, da z segrevanjem vino prične izgubljati del svojih lastnosti - predvsem se izgublja alkohol (kar včasih ni nič napak - če pripravljamo kuhano vino, tako ali tako ne bo izparel ves alkohol), seveda pa se izgublja cela paleta aromatičnih snovi, ki daje vinu svojo tipično aromo in okus, zato resnično pri "kuhanju" ne pretiravamo. Ali vino samo ogrejemo in potem dolijemo v prekuhano in deloma že ohlajeno ter oslajeno vodo ali pa ga zavremo, takoj odstavimo in postrežemo? Stvar debate? Kaj je boljše oz, kako pripravljeno kuhano vino je boljše? Ne vem! Poskušat bo treba! Čas za kaj takega je primeren, pa dajmo, ne! Zame to predstavlja dober izziv. Lepo pozdravljeni in čakam na še kakšne komentarje! Spremenil(a) - pinhas dne 31 Dec 2000 20:22:16

neznan uporabnik

22. jan 2001 0:36

Najprej vsem skupaj en lep pozdrav! Tudi jaz se pridružujem debati o kuhanem vinu. Sama pripravim kuhano vino takole: na hitro zavrem rdeče vino v katerega prej dam limonino lupino, cimetovo skorjo, klinčke in ne preveč sladkorja. Zdi se mi, da prevelika količina sladkorja preglasi harmonijo ostalih okusov. Včasih, če je res hud mraz (beri: po dolgem sprehodu), dodam še žličko ruma. O tem, kako se prijetna toplota iz tako pripravljenega kuhanega vina prijetno širi iz želodčka v noge in po celem telesu, pa najbrž ni treba posebej pisati. Prav lep pozdrav vsem, ki radi eksperimentirajo v kuhinji, Alenka

neznan uporabnik

23. jan 2001 16:47

Pozdravljeni! Nikoli mi ni prišla na misel takšna možnost. Kar zanimiva se mi zdi! In nekaj posebnega. Sicer bi verjetno bilo uporabna tudi kaj drugega namesto ruma? Ja poskusit bo treba. LP

STAFERNE  

član od: 7.9.2009

sporočila: 4

15. okt 2009 8:48

POZDRAV VSEM KUHARJEM IN IN KUHALNICAM JAZ PA VINO VEDNO VZAMEM RDEČE PO MOŽNOSTI DOMAČE(KVINTON) Z PRIMEŠANO SORTO JURKE IN KUHAM 1/2 L VODE Z 40 DKG SLADKORJA,KOŠČKOM LIMONINE LUPINE,3-5 KLINČKOV ,CIMET V PLOŠČICI,KO SLADKOR RAZTOPI IN DODAM LITER VINA KATEREGA TIK PRED VRETJEM ODSTAVIM DA NE IZGUBI NA MOČI(ALKOHOL IZHLAPI).IN POSTREŽEM PA NA ZDRAVJE. STANE KUHALNICA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. okt 2009 9:58

Tole bo po mojem eden rekordov pri obujanju tem - po več kot osmih letih debata o kuhanem vinu. Zakaj pa ne? Mimogrede, STAFERNE, a bi lahko uporabljal male črke? Saj veš, velja, da pisanje z verzalkami na internetu pomeni kričanje? Drli pa se tukaj ne bi drug na drugega, kaj praviš? Mamamia mamamia

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

15. okt 2009 10:32

Ali prav razumem, da pride skoraj pol kg sladkorja na 1.5 litra pijace? (Ali pa imam samo jaz ze itak sladko zivljenje?) slepakura

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

15. okt 2009 11:27

slepakura, saj lahko das tudi manj . Sladkor dajes pac po okusu. Zelo je odvisno tudi od vrste vina, ena potrebujejo manj, druga vec. Recept mi je pa vsec. LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti