Postrežba gostov

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. jul 2008 12:15

Issi, tvoje pisanje se bere kot pisanje nekoga, ki ima občutek, da se mora braniti....sorči, jaz to tako preberem. Naučiti otroke, da jih ne bo sram - morda je tole zelo naravnost povedano, ampak se dostikrat zgodi, da imajo ljudje v odraslem življenju včasih nelagodje, ko pridejo na kakšno bolj svečano prireditev, kjer je treba jesti več hodov in potem se samo bojijo, da bodo kaj narobe naredili. In bog ne daj, da slučajno - zlasti v mladi odraslosti srečajo prijatelje, partnerje, ki prihajajo iz okolij, kjer pa nekako "znajo sedeti za mizo", "znajo razrezati ribo", "vedo, kam se postavijo kozarci"... - in ob stiku s tako familijo, ki zna mizo in beštek postaviti, je že marsikdo dobil ene zelo ponesrečene občutke ki k samopodobi ravno niso prispevali. Pa če tak stik ni nastal v mladostniški fazi, v odrasli fazi do takega stika zanesljivo pride pri vsakomur. Če ne drugje - na kakšni s kičem nabasani ohceti zagotovo. Ali pa na kakšni slavnostni priredtvi v lokalni skupnosti, kjer je treba znati s keteringom. Ali pa na kakšnem službenem kosilu, kjer iz igre izpade vsakdo, ki z vilicami po zraku piše osmice (srkanje juhe se še nekako presliši, tisto mahanje z vilico je pa za znoret) Ali pa na podelitvi univerzitetnih diplom njihovih otrok (nikoli ne bom pozabila mame mojega sošolca - uboga ženska je bila samohranilka in ko je njen otrok z odliko diplomiral in ko bi v resnici moral biti njen najbolj srečen dan, si revica ni upala vzeti niti soka, da ne bi slučajno osramotila svojega sina) In lahko se marsikdo še ne vem kako tolaži, kako "js pa nism za to, da je tko pošlithan in opicanjen, js sm za bl komot", nekje globoko v duši (in verjetno tega ne bo na glas nihče priznal) pa je eno zavidanje tistim, ki "to z beštekom, pogrinjki in malo več glamurja znajo kot da so se s tem rodili". Boš rekla, Issi, da to ni res? Morda v tvoji osebni situaciji ni (te ne poznam), ampak, zakaj za božjo voljo pa misliš, da je toliko fascinacije "navdnih ljudi" s svetom "slavnih in bogatih", zakaj ljudje na mizi brez prta in pogrinjka berejo rumeni tisk, kjer so fotke ljudi, ki imajo poleg mase denarja tudi navidezno maso glamurja? Ker če bi bili "komotnost pred vsem" ljudje tako blazno prepričani v to, da je njihova verzija najboljša na svetu in sploh utlimativna in sploh vsega posnemanja vredna (ali po Lisino, "da jin ni sram") - potem najbrž ne bi hlepeli po trohici blišča, ki ga dobijo v rumeni štampi, a ne? Vendelina jr.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. jul 2008 12:20

Issi, ne morem si kaj, da se ne bi strinjala. Atina Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 16. jul 2008 12:20:20

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

16. jul 2008 12:28

Issi Majdina

Anaa  

član od: 2.4.2007

sporočila: 83

16. jul 2008 13:38

Na katero stran se pravilno položi prtiček (papirnat ali pravi)? Anaa

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

16. jul 2008 13:49

ej, ne morem si kaj da se ne bi vtaknila zraven. Ker tudi jaz razumem popolnoma enako kot Issi Lisino pisanje. Sorci, ampak na osnovi gole mize okarakterizirat nekoga da zato hrano na hitro vase zmece ter da nima osnovnih prehranjevalnih navad je pac malo huda. Vsak od nas ima razlicne izkusnje in znance, ampak ne moremo in ne smemo posplosevat. Ravno tako kot pri komu drugemu tudi pri nas pripravimo mizo, le da gredo krozniki na les in ne na platno, plastiko ali papir. In ne ni mi vsec da mi zdaj pa nekdo pove, kako nimam manir , samo zato ker ne uporabljam prta in cvetja ali sveck na mizi. Ja, nekomu to veliko pomeni. Meni ne, jaz prtov in nadprtov in podprtov ne maram!!! Tudi ce imam goste ga ne dam za nic na svetu na mizo. Pa jih imam ene par, ki rumenijo v omari, bolj zato ker so mi spomin. Tudi cvetje me moti, ce ni ustrezno in najveckrat to ni, saj zaradi sredinske dekoracije ne vidim nasproti sedecega, ampak kaj za to. Za goste tudi nimam boljsega bisteka in servisa ter kozarcev, ki bi se ostale navadne dni prasili v vitrini. Vse kar imamo uporabljamo dnevno, pa ne samo jaz, tudi otrok, ki je ze pri dobrem letu dobil svoj pravi noz in vilico, da o zlici sploh ne govorimo . Verjetno se res kdo tolazi da ni tako "poslihtan in opicanjen" in celo res zavida slavnim. Ampak to s kulturo prehranjevanja nima nic. Ce hoce, se je lahko vsakdo nauci. Kot obicajno imam spet imam tezave z izrazi. Kaj sploh je glamur? Meni pomeni: zunaj blisc, znotraj prazno? Prticek polozim na desno stran. Lahko pa naredis tudi tako kot delajo gostinci, das ga na kroznik , pa se izognes dilemi. LP, R.

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

16. jul 2008 15:37

 

Praviloma naj bi se prtiček položil na levo ali na sredino krožnika, tako smo se mi učili v gostinski šoli, lahko je pa tudi drugače. Važno je , da je čist, lepo zlikan in " passend zu" h prtu. ostalo je pa po želji,

 

lp Saša

Mir in dobro!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. jul 2008 16:55

  bo vsak čas ščip dosegla.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. jul 2008 17:24

Rimljanka, pa še res je. No, saj tema je zanimiva (malo se nasmeješ, kaj novega naučiš ...). Strpnost pa pomeni tudi to, da tisti, ki npr. imamo prt na mizi, ne zaničujemo tistih, ki jim ta navada ni potrebna. Cenimo drugačnost tudi in predvsem v takih malenkostih. Atina

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

16. jul 2008 20:41

Vendelina, razumeš tako, kot hočeš , oz. nočeš razumeti. Tatjana

sikamaco  

član od: 22.11.2006

sporočila: 47

16. jul 2008 23:18

Že cel čas strmim v ekran in razmišljam ali naj napišem ali ne. Veste kaj me je najbolj zbodlo ob prebiranju teh vrstic? To, da je bila tema odprta z namenom, da povemo svoje izkušnje kako pogrnemo mizo. Pa očitno niso samo mnenja, ampak tekmovanje v tem kako jaz delam prav in edino ta način je pravilen, kar dokazujem tako, da v to prepričam še tebe. Spomnila sem se na sodelavca, ki včasih v jezi rad reče "vsak zase, prav!", kar bi veljalo v tem primeru upoštevati. Vsak naj pač dela kot se mu zdi najbolj prav. sikamaco

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti