Breskvice

Felis  

član od: 26.6.2007

sporočila: 30

tema odprta - 10. jul 2008 21:59 | ogledi: 5.226 | odgovori: 24

odločla sem se, da se bom lotila pogumnega podviga - pečt breskvice, vendar me že sedaj vsi opozarjajo, da je to precej komplicirano, ker testo rado poka ... zato me zanima, če obstaja kaka metoda za to preprečit razen pridobivanje občutka ;) in še ... katero barvilo je najbolj priporočljivo uporabljat

lp

Felis

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. jul 2008 22:10

Načeloma naj bi bili boljši tisti recepti, ki vsebujejo olje, da breskvice ne pokajo. Pa narediti moraš lepo kroglico, brez razpok, da se te med pečenjem ne odprejo. Jaz delam breskvice iz testa z margarino in se nič ne sekiram, če malo razpokajo. Ko jih povaljam v sladkorju, se razpoke sploh ne vidijo več in so moje breskvice popolne - vsaj zame. Če ne maraš umetnih barvil, jih lahko barvaš s sokom rdeče pese, ali pa mogoče s sokom pasiranih jagod ali malin. Lahko jih barvaš z razredčeno živilsko barvo iz schwartau tubic ali z etolovimi aromami. Meni so slednje najbolj všeč, saj dajo breskvicam še malo sadnega okusa. Mogoče še en tak malo manj pomemben nasvet - kroglice delaj res majhne, med peko narastejo, tako bojo tvoje breskvice bolj simpatične, lažje se jih bo jedlo (kot da bi kdaj ta velike ostale;)) matilda

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

10. jul 2008 22:21

Ko boš delala testo, le to vsaj pri mojih dveh receptih, vedno kaže kot, da bi še potrebovalo moko, se malo lepi, vendar pazi ne smeš dodajati več moke, sicer razpokajo. Kolikor moke potrebuješ v receptu jo daj na stran kakšne dve žlice in le to potem dodajaj, tako, da ne boš presegla zahtevane količine.

To sem ugotovila , da pomaga.

lp

mizarka

Sporočilo je spremenil(a) mizarka dne 10. jul 2008 22:22:30

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

10. jul 2008 22:28

Testo mora biti zelooo mehko, jaz ga mešam s kuhalnico, pa mi nikoli ne spokajo. Izdelava breskvic iz takega testa je zahtevna. Z malo žličko vzamem malo testa, roke si pomokam, hitro, res zelo hitro z roko oblikujem kroglico in jo dam v pekač. Mislim, da boš pri drugem pekaču že pravi profi :))) Za barvanje pa uporabljam razredčen jagodni in hruškov ekstrakt, potem pa povaljam v kristal sladkorju. Sporočilo je spremenil(a) Zdenkica dne 10. jul 2008 22:29:56

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

11. jul 2008 7:14

Še jaz dodam svoje, nekaj se bo ponoviilo od zgornjih komentarjev in nasvetov, ampak bolje večkrat, kot nikoli, kajne? Za breskvice naredim tole testo 35 dag moke pol vrečke pecilnega praška 12 dag sladkorja v prahu 1 zavitek limoninega sladkorja 1,5 dl olja 2 rumenjaka žlico kisle smetane Testo zamesim, po potrebi dodajam še moko, če je pregosto malo mleka, če je presuho malo olja, pač po občutku. Bistvo breskvic je olje, ker potem ne razpokajo. Testo naj par ur počiva v hladilniku. Ko ga vzamem ven, ga pustim malo na sobni temperaturi, da ni tako trdo ali pa dam za par sekund v mikrovalovko. Potem si naoljim roke in iz njega oblikujem valj, ki ga narežem na enake kvadratke. Iz vsakega kvadratka z naoljenimi rokami oblikujem kroglico, ki jo med prsti vrtim kar nekaj časa, saj površina ne sme biti nagubana, ampak povsem gladka, ker drugače bodo razpokale. Delam bolj majhne breskvice, da se jih da lažje v usta...Pečem jih na 180 stopinj 7 minut, v bistvu so še bolj svetle in še malo mehke, ampak take morajo biti, če ne, so potem trde. Pustim na zraku cca 10 minut, da se začnejo trditi, da se lažje izdolbejo. Potem jih izdolbem in pustim, da se čisto ohladijo, Barvam nenadevane, ker mi je všeč, da so čisto pobarvane, ne pa "flekaste" (stvar okusa). Uporabim rdečo in rumeno barvo iz tubice. Malo barve izstisnem na krožniček od kave, nato pa s čopičem barvam polovičke. Včasih naredim vsako polovico svoje barve, eno rdečo in eno rumeno, včasih pa vsako polovico pobarvam tako, da je pol rdeče, pol rumene. Pobarvam tudi spodnji, notranji del breskvice. Potem pripravim nadev po receptih iz baze, tu ni kakega problema, mora pa biti kar kompakten, torej marmelada, mleti orehi, nutella...V vsako polovičko dam žličko nadeva, potem stistem skupaj tako, da ob straneh malo ven pokuka in okrog obrišem s papirčkom, da se lepo poravna. Na koncu še povaljam breskvice v kristalnem sladkorju. pa še fotka: Recept ni zahteven, želim veliko uspeha in sladkanja! katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

11. jul 2008 19:55

Tudi jaz jih delam z oljem,podobno kot katka,testo mora biti mehko,vedno dam manj moke in nato dodajam.Barvam z malinovcem.Pomočim v malinovec in takoj v sladkor in dam sušit čez noč. Sem hotela poslati še slikico in ne gre.......katka kako prilepiš sliko? lp goga

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. jul 2008 20:02

Pri nas se držimo tega recepta in vedno uspejo: Testo: 3 cela jajca, 21 dag sladkorja, 1 vanili sladkor, 12 žlic olja,, 1 žlica ruma, 1/2 kg moke, pecilni prašek. Testo naj počiv v hladilniku kako uro, preden ga oblikuješ v kroglice, ki jih potem spečeš in še vroče izdolbeš. Nadev: drobtine iz izdolbenih pečenih polovičk, pomarančni sok, 3 žlice ruma, 3 žlice mletih orehov, 2 žlici marelične marmelade. Sicer naj bi po receptu stale par dni, preden jih ponudiš - no, pri nas ponavadi ne preživijo .... Lep pozdrav, Sonja

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. jul 2008 20:03

Katka, strinjam se s tabo!

Včasih jih v napadu lakote kupim v Tušu in do doma jih že polovico manjka

Enkrat sem jih pa kupila v Sparu, pa so bile čisto suhe

Ker nisem vešča peke, se mi zdijo breskvice prava umetnost. Ste pa lepo napisale postopek, punce, mogoče se jih pa celo lotim!

Kakorkoli, shranila sem si v beležko, mogoče enkrat...

jasna

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

11. jul 2008 20:54

Gogad, sliko naložim iz računalnika na www.slikomat.com, tam pa so dalje vsa nazorna navodila - izbereš okence s kodo za forume in jo sem prilepiš...ne moreš falit.. Poskusi, če pa ti vseeno ne bo uspelo, pa ti bomo pomagale. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

11. jul 2008 23:46

Ja, breskvice iz Tuša so res odlične (mislim, da so od Rogljička). Jih tudi jaz večkrat kupim, ko mi zapaše kaj sladkega, pa se mi ne ljubi pečt :) s0ncek*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti