Poročno pecivo

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jul 2008 23:29

Pka peciva za ohcet ni namenjena prehranjevanju, s tem se gostitelj, običjano so nevestini , postavi, koliko je pripravljen žrtvovati za hčero. Kako dobro pečejo pri njih, da ne skoparijo in da so dobri gostitelji. Zato je tega običjano prveč, "mora pa biti".

Pri mojem izboru peciva sem pazila, da so bili različne vrste, barve in različnih okusov. Nekaj peciva je bila namenoma narejeno za kakega gosta.

Pričeli smo ob enih popoldan, poleg peciva so bile na mizi še etažere s sadjem, velikanska izrezljana lubenica, ki so jo kmalu shranili in potem razrezali in smo jo vso pojedli.

Kasneje so mi povedali, da večina ni poskusila peciva, ker je prijateljica nakaterim prišepnila, da so je pecivo v škatlah za domov. Ko smo na koncu sedeli, utrujeni od zabave, so nekateri glodali tisto, kar je bilo na mizi.

Gostinci so po svoji oceni povedali, da pecivo in potica morajo biti, da pa ga običjano nihče ne je. Imeli smo še torto, pa je tudi ta bila konkurenca.

Meni je všeč, da se sedaj ne kadi za mizo, da hrana nima vonja po dimu, razstavljeno pecivo pa smo pobrali in ga nismo ponujali za domov.

NAše mame so bile prepričane, da mora biti tudi orehova potica, pa je nisem pekla. Bogata potratna potica in kokosova potica iz baze je bila bolj vabljiva. Me še pa zdaj jezi tisti žarki mak v makovo-brusnični-skutini potici, ki je zvita na posebni način in sem hotela z njo presenetiti.

PA še nekaj: večina mojih prijateljev, ki so bili na gostiji, so na vseh takih feštah veseli peciva za domov. Naslednji dan boljda tako paše ob kavi, pa potem pomisliš, da se ga nisi niti dotaknil. Nekateri ga ponudijo kakemu obisku, zato pogostitev pomeni: pecivo smo spekli tudi za vas, ki si ga sami  ne bi. Včasih se je ob ohceti najedla cela vas, ker drugače ni bilo hrane v izobilju. Tudi berači so bili obdarjeni, saj naj bi to prinašalo blagostanje paru, ki ima toliko, da deli z drugimi.

Mar mislite, da jaz nisem vesela kakega tržnega presežka s tuje gostije, ki je ne bi bila deležna ?

F r i n a

Sporočilo je spremenil(a) frina dne 11. jul 2008 23:30:50

danicak  

član od: 5.1.2008

sporočila: 156

14. avg 2010 13:19

Prosim lepo, če ima katera izkušnje s pripravo oz.peko peciva za poroko-vidim,da dve leti nazaj ste imele "v delu to temo".Predvsem me zanima, koliko se računa peciva na osebo(dkg?) oz.koliko peciva bi morala napeči za 70 ljudi. Katero je primerno,bom pobrskala med vašimi odgovori. Pa koliko računati na kg suhega peciva oz.bolj biskvitnega.? Hvala vam za odgovore in pomoč Danica

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. avg 2010 13:25

Po moje izpod 20e na kg, se ne splača. Sem že delala in je ogroomno packanja, dosti več dela kot z torto.Edino če ni vse več ali manj iz iste mase, da maš hitro narejeno, kar pa meni ni všeč. Po moje je 10 - 15 dag na osebo dovolj oz naj bo malo več, ma mislim, da je ene 8-9 kg peciva dovolj, še posebaj, če je zraven še torta in ogromno ostale hrane. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

14. avg 2010 19:21

Računa se 10 dag na osebo.V kolikor imate še škatlice za svate pa še toliko kolikor  bodo le te velike x število kolkim bo to dano.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Margot  

član od: 12.12.2008

sporočila: 260

14. avg 2010 19:33

Odvisno, kako sladkosneda druščina so. Sama, če je ta pravo pecivo, sama zmažem 40 dag. Ne da bi se kaj silila. Margot

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

14. avg 2010 19:58

Se strinjam z mizarko. Letos em bila na poroki, za katero je gostilničarka preračunala 20 da g peciva na osebo, kar je bilo preveč, saj so se mize šibile pod sladkarijami in ostalimi dobrotami. Okusno in izbrano pecivo je bilo naloženo v sklede. Pojedlo se ga ni nič, oziroma skoraj nič. Res pa je, da so bili gostje veseli košarice peciva za domov, ki je bilo pripravljeno posebej. 

Balenka

danicak  

član od: 5.1.2008

sporočila: 156

14. avg 2010 21:25

lepa hvala vsem,ki ste se potrudile z mnenji. Menim, da je 10-15 dkg čist prava količina na osebo. Samo cena 20 EUR mi je kar velik(če kupiš) ne pa, če pečeš.Vem,da je ogromnooo dela,okraševanja in ostalega "pacanja", da napečeš 10-15 kg peciva.Da rabiš en dan, da se odpočiješ:))) lep večer D.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. avg 2010 21:34

sej ne vem kolko stane sploh pecivo. Nazadnje, ko sem ga pekla sem računala 13e na kg, če se prav spomnem in si rekla, da ga ne bom več pekla, ker je blo dela ogroomno in se sploh ne splača. raje spečem le za materijal za dobre prijatelje in to je to. zato sem ustrelila ceno 20e, da bi morala računat, če je veliko okraševanja,.. Ko sem eni pekla, sem pekla 4 dneve po par ur na dan ( vključno z okraševanjem) in sem mela na koncu poln hladilnik, vse police polne peciva, zaslužla vse skupaj pa lih kot za eno torto, ki bi jo nardila v treh urah. takrat se spomnem, da skoraj nismo meli kaj jest, ko je blo polno peciva v hladilniku in nisem nič kupla, ker ne bi blo placa. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 14. 2010 21:35

Margot  

član od: 12.12.2008

sporočila: 260

14. avg 2010 21:39

Sem iz radovednosti preverila ponudbo peciva na eni izmed spletnih strani (trdijo, da je vse ročno delano, etc) in se cene piškotov gibljejo od 10 do 17 evrov na kilogram. 10 so linški piškoti in rogljički, najdražje pa so hruške, jagode in gobice. Margot

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti