Vse o maku

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 2. jul 2008 16:09 | ogledi: 4.675 | odgovori: 19

Sem že iskala po forumu in nisem nikjer našla te teme.

Zanima me, kakšna je kalorična vrednost maka, glede na to, da iz maka pridobivajo tudi olje?

Kakšna je razlika med modrim (plavim) in črnim makom?

Drži, da lahko prevelika količina zaužitega maka vpliva na telo (zaradi opiatov) ali je to le navaden larifari? V neki reviji je pisalo, da če poješ makovko, lahko padeš na testu za droge, nekje drugje pa so trdili, da mak, ki ga uporabljamo v kulinariki, ne vsebuje ničesar omembe vrednega. Meni se bolj verjetno zdi drugo.

Sodim namreč med velike ljubitelje maka.

Hvala za odgovore!

Črna mamba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. jul 2008 19:07

mambica, pa menda  ne verjameš, da ima mak na eni makovki (ali na 10, če hočeš) toliko opiatov, halooooooo????? A veš, kako ostri so predpisi? Si kar po zdravi pameti ugotovila, da je ta mak čisto nedolžen. Opiate se dobiva iz rastlin, ki se jih zareže, da izteče mleček, ki se na zraku strdi. Ta je potem vir opiatov.

Barva maka je seveda odvisna od vrste (ali vsaj sorte) maka, in po mojem mnenju nima kakega posebnega (razen vizuelnega9 vpliva. modri je itak kovinsko div, črn pa je črnikast, malo na rjavo potegne.

Klaorična vrenost pa je najbrž pecej podobna ostalim podobnim semenom (recimo sezamu). samo, koliko ga pa pri enem obroku zaužiješ? Zanemarljivo malo. olje se pa v glavnem uporablja v slikarstvu, če se hudo ne motim. 

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

2. jul 2008 19:11

Rimljanka, hvala za prijaznost! Pred leti sem na TTX-u nemške televizije prebrala, da naj športniki pazijo, da ne pojedo preveč makovega peciva, ker lahko padejo na dopingu. Sicer pa dobro preberi, kaj sem napisala o maku, ki se uporablja v kulinariki. Črna mamba

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

2. jul 2008 23:41

Ne vem, če vsebuje makovo seme zadosti opiatov, da vpliva na telo. Se mi zdi, da bi bila gibanica veliko bolj popularna, če bi bilo tako...

Zanesljivo pa vem, da že 1 kos gibanice ali drugih kolačev z makom lahko povzroči pozitiven test na opiate v urinu. Spomnim se neke šolske  raziskovalne naloge iz mariborskega konca, kjer so to eksperimentalno dokazali. In tudi na internetu se najde marsikaj na to temo, npr. v angleščini:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&cm

Menda je test lahko pozitiven že po 5 g maka v kosu peciva, opisan in dokazan pa je celo primer, ko je bil test pozitiven po dveh makovkah...

 

Nasja

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

3. jul 2008 7:15

Jaz sem pa poiskala še nekaj prehranskih vrednosti o maku: na 100 g ima 533 kcal, 45% maščob (40% nenasičenih, 5% nasičenih), 24% ogljikovih hidratov (10% vlaknin, 14% sladkorjev) in 18% beljakovin. Od mineralov je kar bogat z manganom, s 100 g (čeprav ga toliko ponavadi ne pojemo) bi dobili 345% priporočene dnevne vrednosti, kalcija bi dobili 145%, fosforja 85%, magnezija 83%, bakra 82%, ... Tudi če preračunamo na nekaj žličk ali žlic, kar je običajna doza, je še vedno kar dober vir nekaterih elementov. Lp, piščanec

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. jul 2008 7:34

Piščanec, hvala za te podatke. Jaz sem jih iskala, pa jih nisem našla nikjer. Črna mamba

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

3. jul 2008 7:52

Glede opiatov v pecivu z makom sta ta mit preizkušala tudi Adam in Jamie v Mythbusters. Ugotovila sta, da bi morala pojesti res nenormalne količine makovega peciva, da bi se kaj poznalo na testu - torej ta mit ni resničen;) matilda

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

3. jul 2008 8:03

Sem gledala raziskavo o maku in so ugotovili pri zaužitju dveh makovk v krvi sledi opiatov.....in nato tudi opozorili, da jih odsvetujejo otrokom. mišika

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

3. jul 2008 8:09

Jaz pa se spomnim, da sem gledala prispevek (če ni bilo celo v oddaji Preverjeno) o možnosti, da se na urinu pokaže sled opiatov po zaužitju dveh (?) makovk in so le-te dali duhovniku za pojesti. Rezultat je bil pozitiven. blažkaa

macadamia  

član od: 17.5.2007

sporočila: 217

3. jul 2008 8:32

sem ravno prebirala ta forum, potem šla na glavno stran in recept trenutka: MAKOV BISKVIT kako so včasih hecna ta naključja macadamia

Gurenc  

član od: 31.1.2008

sporočila: 68

3. jul 2008 10:41

blažkaa je napisal/a:
Jaz pa se spomnim, da sem gledala prispevek (če ni bilo celo v oddaji Preverjeno) o možnosti, da se na urinu pokaže sled opiatov po zaužitju dveh (?) makovk in so le-te dali duhovniku za pojesti. Rezultat je bil pozitiven. blažkaa
Ha, ha.....duhovnik je prej enega zvil, potem pa makovke jedel........zdaj so pa makovke krive. pa dajte ga srat no.......opij, ki se res pridobiva iz makovih glavic nima nobene veze z makovim posipom......... v vrtcu otroci za zajtrk dobijo makovke...... Gurenc

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti