Izkoriščanje starejših

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

28. jun 2008 9:33

ja, ampak na teh predstavitvah so prodajalci tako "šolani" da vabljenim tako dolgo perejo možgane, da potem izdelek kupijo. Sem gledala prispevek na RTL, ko se en policaj v civilu "vtihotapi" v tako skupino in potem, ko je tako daleč, da prav silijo z nakupom, pokliče policijo in novinarje.... tam so menda še bolj prefrigani. Povabljene poberejo na avtobus in jih peljejo v izbrano gostišče, s tem da povabljeni ne vejo kam; ravno zaradi tega, da jih ne bi mogli prijaviti.... Jaz za sebe vem, da bi jim z lahkoto rekla ne. Vem pa, da bi moja stara mama takoj klonila in kupila (kot tudi že je, od prodajalcev na domu)... in potem, ko se zave, da je kupila eno drago stvar, ki je sploh ne rabi in za katero sploh nima denarja pa v jok..... klavdija

Nena  

član od: 2.10.2001

sporočila: 98

28. jun 2008 9:45

V Celju so (pravzaprav je bil en sam) starejšega gospoda tako opetnajstili na domu kakšna 2 tedna nazaj. In ravno tako so ga pospremili do bankomata , ker ni imel dovolj denarja doma! Nena

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

28. jun 2008 10:33

Ni tako enostavno reči ne. Sama se tovrstnim  predstavitam uspešno izogibam, ker  že ob  prvem telefonskem pogovoru povem, da  "zastonjskim" ponudbam ne nasedam. Sta pa šla že nekaj let nazaj na tako predstavitev znanka in njen mož, par v najboljših letih in dobrem psihičnem stanju. Je znanka povedala kasneje, da so postali verbalno tako agresivni , ko nista hotela ničesar kupiti, da bi jo bilo samo brez moža prav  strah, pa je punca bolj ko ne korajžne sorte.

Cila

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

28. jun 2008 11:33

tudi nam so tole poslali...vsiljivost pa taka, 5x so nas klicali če bomo prišli, pa še dobro, da nismo mogli zaradi pogreba...fantu so že po telefonu oprali možgane in mu lagali da je nekdo iz familije to zmagal na nekakšnem žrebu...neke posode za mikrovalovno, pa je bil cel vesel...joj, kako je šele on naiven niso samo tejle vsiljivi, tudi tisti z mladinske knjige se ne hecajo...prav tako fant, se je vpisal češ da "saj lahko samo 2 prazna CDja kupite" in na koncu so mu pošiljali neke vsemogočne reklame pa da mora obvezno kupit neke knjige...dokler ni dobil poziva da mora kupit obvezno 2 knjigi ali vrnit kartico in knjigo ki jo je dobil pri vpisu...pa je kupil tista 2 prazna CDja takoj na začetku...ampak ni veljalo. ycrna

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

28. jun 2008 11:43

Mislim da ne samo bogi upokojenci nasedajo Mislim da ne samo bogi upokojenci ne nasedajo,samo so lažja tarča...Ma koliko je raznih reklam in vabil in vse mogočega,da si mislit ne moreš,od šlogarc,ponudb izdelkov za hujšanje,piramidni sistemi so še ponekod,piskri.... " senka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. jun 2008 13:24

Imam dobro prijateljico, ki je stara 70 let in je diplomirala iz ekonimije. Svojo delovno dobo je preživela na področju trženja in poleg tega zelo dobro pozna trženje v tujini, saj je tam živela veliko let in poleg tega tudi državljanka ene od evropskih držav. Ima vse sposobnosti odločanja in ni niti malo dementna, kar je v teh ranzmerah zelo pomembno.

Pred dobrim mesecem mi je pripovedovala, da so jo poklicali po telefonu in jo obvestili, da so jo izžrebali za neko nagrado, mislim, da so bili neki noži. In da jih lahko dvigne na srečanju ve eni od gostišč, ki že leta gostijo tovrstne trgovce, ki ne delajo nilč prepovedanega. Odvsvetovala sem ji obisk tega srečanja, kamor jo je vleklo predvsem zaradi razdovednosti. Dva dni po tem klicu se je spet oglasil telefon in tokrat so ji v enem novem butiku podarili brezplačni izdelek. Problem je bil, da ni vedela, kje to sploh je.

Med najinim telefonskim pogovorom je spet zazvnonil telefon in vsa prestrašena ( pa v resnici ni taka), je komentirala, da upa, da je spet niso kje izžrebali.

Po pogovoru v živo in na mrtvo, kjer je bilo nekaj prepričevanja v sodobne trženjske prijeme, ki jih v času, ko je poslušala na faksu predavanja Slvek Dabčevič, še ni bilo, ob povzdignjenih glasovih, da jo bodo silili v nakupe, ki jih sicer ne bi opravila, je popustila. Ni šla niti na srečanje in niti v tisti butik po kdovekaj. Jo poznam, imam celo kopico knjig, ki jih je kupila iz usmiljenja do avtorja na predstavitvah novih knjig, iz nekega čudnega sočutja kupi na štantu bolšje tržnice krožnik, ki gaže iz higenskih razlogov ne more uporabljati, ker je ves razpokan. Ob vsem njenem znanu ekonomije, dobrih izkušnjah in ušivi pokojnini.

Ciljana skupina sodobnih prodajalcev v direktni prodaji so tudi socilani stiki, ki jih določeni skupini, in med njimi so upokojenci, vdove z vdovskimi pokojninami, osameljeni ljudje z nizkimi prihodki, ne morejo privoščiti. Običajno gre za izdelke, ki se kupujejo po premisleku in ne v enem hipu.

Potem pa se človek znajde, s toplo juho iz kocke, postanem krompirju, v znanem okolju in pomisli, da je pa nekaj treba žrtvovati za trud gostitelja. Še večji pritisk je od predstavitvah na domu, kjer te vsi poznajo. Strah, kaj bodo rekli tvoji prijatelji, če ne boš dal zaslužit njihovemu znancu (prijatelju), ki predtavlja. Gorje, da poveš, da  nimaš denarja, za drag nakup izdelka, ki ga sploh ne potrebuješ. Vsaj nekaj obtožujočih pogledov, da ne govorim o kaki zameri, si v tem primeru deležen.

Že res, da imamo vsi izbiro, da zavrnemo ponudbo. Ampak ob pritisku, da se iznebimo nadležnega prodajalca, akviziterja, marsikdo popusti: " Veste, vsi sosedje so kupili."

Za tak pristop ljudi usposabljajo. Da v kravatah, v čevljih z usnjenim podplatom, vabijo ljudi k nakupu s sladkimi besedami.

Zato je pomembno vedeti, pod kakimi pogoji je mogoče blago, ki je kupljeno na domu, na predstavitni, ali po telefonu, naročilnici, brez stroškovm nepoškodvanega vrniti.

V tem je edina rešitev, če ima podjetje še dovolj denarja, da ima iz česa vrniti.

Vendar iz izkušnj lahko povem, da bodo starejši ljudje s težavo nakup zavrnili, ker imajo občutek, da imajo vsaj nekaj v roki. In na to prodajalci tudi računajo. " Samo, da imam mir."

 

 

F r i n a

pomarandza  

član od: 8.1.2007

sporočila: 61

28. jun 2008 13:59

zanimiva in obenem smesna debata... :) kakorkoli obrnete - na to temo lahko napisete eseje, spise, romane, ce hocete :) se vedno SE SAMI ODLOCIJO in kupijo. .... popustijo pred pritiskom - seveda - pritisk je - kdo je pa popustil? "bogi kupci"... in smo spet na zacetku. vsi se zavedamo da dokler ti ne drzijo pistole na glavo ali grozijo s cem podobnim, s(m)o si se vedno sami krivi. zalostno vendar resnicno, sprijaznite se, da nas lastna naivnost pac stane. so prodajalci, trzniki krivi, da tako hitro popustimo, da se pustimo na suho nategnit po domace??? seveda ne - krivi smo sami, oni so pa (na zalost) pametni in to izkoristijo. pomarandza

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. jun 2008 14:01

frina je napisal/a:

Že res, da imamo vsi izbiro, da zavrnemo ponudbo. Ampak ob pritisku, da se iznebimo nadležnega prodajalca, akviziterja, marsikdo popusti: " Veste, vsi sosedje so kupili."

F r i n a
Meni so zadnjič poskušali na domu prodati neke knjige (pa sem se naučila, da jih v hišo ne spustim), pa ko so videli, da ne bo nič, so mi kazali račune, kjer so bili podpisani sosedje, češ, poglejte, oni so pa kupili, pa dajte še vi. Jaz pa mrtvo hladno: "Fino, ko bom šla sosedi na kavo, si bom sposodila to knjigo. Torej je niti ne rabim kupiti!" Z dolgim nosom so odšli. Atina

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

28. jun 2008 14:13

Atina hvala za idejo :))) Jaz jih tako ne maram, na vratih na kratko rečeno silijo not...pa ne pustim, mami se je pa eden enkrat kar na vrtu parkiral in ji začel "predavat"...je znorela! Ona pa teh prodajalcev od vrat do vrat videt ne more, pa je zagrozila s policijo in so šli. Ravno včeraj mi je mama povedala, da so jo klicali iz mladinske knjige češ da je njen mož (moj oče) neko knjigo pri njih kupu pa, da so prepričani, da bi ga tudi tale druga zanimala...???????????? moj oče ni knjige kupil že najmanj 25 let, saj ko kej rabi obišče knjižnico... Se pa strinjam s pomaranđo, da se le sami odločimo. Pač nekateri smo manj drugi pa več naivni. ycrna

šnorca  

član od: 10.11.2007

sporočila: 142

28. jun 2008 15:12

Ko sem pred leti delala v trgovskem centru promocije nekih izdelkov, ki se uporabljajo v gospodinjstvu, je do mene prišel nek gospod, ki se je očitno spoznal na trženje. Malce me je povprašal, kako kaj gre prodaja in mi potem namignil, da se ljudi dosti hitreje prepriča za nakup na naslednji način: ko se bo nekdo ustavil ob moji mizi, naj mu dam izdelek v roko, in mu tako začnem razlagati, zakaj naj kupi to zadevo. Seveda sem metodo preizkusila in je še kako delovala. Prodaja sicer že prej ni bila slaba, vendar je ta metoda vsekakor dvignila odstotek. Kaj sem hotela povedati? Da obstaja nešteto "fint", kako kupca prepričati, da neko stvar potrebuje, in da je treba pri nakupih čim bolj uporabljati razum. šnorca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti