Janeževo žganje

alesbozena  

član od: 24.11.2002

sporočila: 1

tema odprta - 24. nov 2002 15:03 | ogledi: 21.827 | odgovori: 18

Zanima me kako se naredi JANEŽEVO ŽGANJE (Mastika,Ouzo)

Ales

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

24. nov 2002 22:42

Mene tud!!! Sycia

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

18. jan 2010 14:37

Hoj Odpiram staro temo o janeževem žganju. Upam da se je v vseh teh letih že našel kdo, ki bi vedel zadevo razložiti iz prve roke. Pa tudi kuhanje brinjevca bi me zelo zanimalo. Pa morda kaj o kuhanju žganja (slive, breskve, češnje, robide, maline, jagode...). Se mi zdi, da so za tovrstno delo bolj izkušeni moški, ali pa se morda motim. Kakšne so vaše izkušnje o žganjekuhi? Hvala lp limona

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. jan 2010 14:42

Ojoj! Verjeli ali ne, enkrat sem dober v dober šnopček stresla nekaj janeža in po kakšnem mesecu sem imela pijačo, ki je imela krasen okus po mastiki, tudi motna je postala, če si dal vanjo led ali malo vode.

 

Vanja

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

18. jan 2010 15:09

Ja Vanja, tudi jaz dajem na dober šnopček janež in kumino, pustim zoreti potem pa z destilirano vodo in sladkorjem naredim likerček. Prav okusno je zdajle pozimi s kakim čajem popiti šluk, pa še tako omamno diši, vendar nisem mislila te variante. Rada bi o sami žganjekuhi kaj več. Zanima me, kakšna bi bila reakcija, da bi pri žganju kakega drugega sadja dodala janež ali pa morda še kumino. Kak bi bil končni rezultat - okus? lp limona

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

18. jan 2010 20:36

Vem, da sta to delala moja starša, bom jutri vprašala kako. Če se pa prav spomnim, sta dala zraven druge kuhe janež (ali brinove jagode). Pecenka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

18. jan 2010 21:35

Moj očka jeseni namoči sveže janeževe vejice v vino, ki ga namerava spravit v šnops in seveda potem pozimi to skuha. Lep vonj in okus . Na enak način dela z žajbljem. Na tak način skuhan šnops z vonjem po janežu je prozoren. Če pa kar v npr. tropinovec namočiš janež, bo pijača rahlo obarvana. Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 19. 2010 12:17

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

19. jan 2010 8:43

Hvala ognjič, to ja me zanima. Pecenka, če imaš kakšne informacije, bi bila zelo vesela. Kaj pa možje, nič? lp limona

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

19. jan 2010 12:03

Žganje kuha je resno opravilo za katerega potrebuješ kar nekaj znanj teoretičnih in praktičnih. Tako da ni da bi se to dalo naredit na prvo žogo. O tem obstajajo predavanja ki jih pripravlja kmetijsko svetovalna služba in tudi druge institucije, za to rabiš opremo- kotel za žganjekuho , pa še kakšne druge pripomočke. Poleg tega je ta dejavnost tudi obdavčena , vsak kotel naj bi bil prijavljen na davčni urad in to je osnova za plačilo davka. Predvsem pa moraš imeti osnovno surovino to je zadostno količino sadja, da je tak posel rentabilen. To je to in če vse to imaš oziroma se boš s tem začela resno ukvarjati ti želim velikoooo dobrega šnopsa. LP hedonist

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

19. jan 2010 13:38

Torej, kotel za žganjekuho že imam. Tudi druge pripomočke (termometer za merjenje stopnje alkohola, posodo...) že imam. "Koteljček" je majhen, ga ni potrebno prijaviti. Ne mislim žgati na veliko, le za lastne potrebe - ker me stvar zanima in pa seveda za prijatelje... p.s. Seveda imam tudi osnovno surovino. Manjka le nekaj znanja in idej, kaj vse bi lahko še... Dober šnops pa bo, imam "zabrtvane" kot rečemo pri nas slive-praprošnice. So zelo primerne za šnops. lp limona

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

19. jan 2010 16:43

Sem govorila z mamo in je potrdila kar sem rekla že včeraj. Tako brinje kot janež sta dodala na začetku druge kuhe. Nisem vedela, da nimaš ravno izkušenj o celotni žganjekuhi, zato nisem spraševala ostalega, ampak samo kdaj dodaš janež. Sta se pa moja starša veliko naučila iz ene knjige o žganjekuhi, ker sta bila samouka. Sta sprobala skuhat različne stvari, ampak na koncu sta ostala pri brinjevcu in tem šnopsu z janežem. Sta imela probleme pri grozdju (ampak to pri vrenju), iz malin je po prvi kuhi zelo dišal, po drugi pa ne več, ampak okus je bil pa dober(menda, jaz nisem probala). Če pa delaš iz borovnic, ne smeš imeti preveč "smetja" zraven, to predvsem leti na veje od praproti, medtem ko malo listja od borovnic pa je fajn če je zraven. Sicer bi predlagala, da na začetku, dokler se v ta "posel" še uvajaš, poskušaš s cenejšim sadjem (npr. jabolka, hruške), šele nato z npr. malinami. Pecenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti