Pranje perila

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

22. jun 2008 20:48

Razišljam v smeri doziranja pralnega sredstva. Mnogo jih predozira, ker mislijo, da je potem perilo bolj čisto. Veliko snovi v teh sredstvih, da ne govorim o kakem venišu, ki mi je poleg packe požrl še bombažaso blago, deluje precej agresivno. To je problematično tudi v primeru, če je perila preveč za pralni stroj in se pralni prašek koncentrira v gubah, kjer se potem niti ne more dobro izprati.

PS Preveri filter, da bo izpiranje učinkovito.

F r i n a

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

22. jun 2008 21:04

V reklamah pa ravno tega "veniša" zlijejo celo flašo na eno majico . Jaz sem ga dala pol pokrovčka, pa je sedaj na zelenem puloverju bež flek, ki ga prej ni bilo.

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

22. jun 2008 21:46

Delala sem v tekstilni tovarni in vem, da so zanič blago včasih dalo v ponovno barvanje, da so mu dvignili kvaliteto. Po nekaj pranjih, ali pa že po prvem pa so se pojavili madeži oz. razbarvano blago. Lahko je vzrok ta, lahko pa je tudi prepoln stroj perila in se prašek ni popolnoma raztopil. baška

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

22. jun 2008 21:48

Od mehčalca flek sigurno ni nastal, verjetno od praška, še posebej, če se je zgodilo, kot je napisala frina, da je prašek ostal v gubi.

Samo pomislite, kako agresivni so pralni praški, ki naj bi že pro 30 st.C odstranili vse fleke. Res je, da nočemo biti umazani in prešvicani,  ampak večina perila, ki ga peremo je skoraj čista, zato ponavadi predoziramo pralna sredstva. Sama pogledam na embalažo, kako se dozira, pa ponavadi uporabim isto mero, to je za srednje umazano perilo in srednje trdo vodo, torej merica in pol. Verjetno bi bila polovica ravno pravšnja.

Tudi pri pomivalch je enako, pa je posoda kar fajn umazana. Poizkusite enkrat dat notri pol tablete, pa boste ugotovile, da pomije enako kot s celo tableto.

Lijana

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

22. jun 2008 21:50

Jaz ne uporabljam veniša ipd., včasih omino bianco, vendar pri brisačah ali svetlem perilu na 40 stopinj. To pa sem prala na 30 stopinj. Pralni stroj mi določi doziranje. Pralni stroj je za 6 kg. Skoraj nikoli ni 100% poln, razen pri belem perilu včasih in temnem (40). Tako malo kot sedaj dajem v stroj praška nisem pri prejšnjem pralnem stroji (5kg) nikoli dajala. Dajem od 50-60 ml praška. Saj tudi ni tako umazano, samo zašvicano. Na 30 stopinj pa vzame veliko vode. Tudi jaz mislim, da je prašek. Morda pa mehčalec. Se mi je že zgodilo, da sem dala preveč praška. Takrat me stroj na koncu opozori, da je bilo predozirano. Tehnika. žabica

dzoana  

član od: 12.3.2006

sporočila: 81

23. jun 2008 10:02

Jaz večkrat uporabim na pralnem stroju tisto funkcijo ko lahko začetek pranja prestaviš. Recimo perilo sem pripravila v stroj zvečer in začetek pranja nastvila na zjutraj. V stroj sem postavila dozo s tekočim praškom ki se je verjetno čez noč prevrnila in prašek se je polil po perilu. Po takem pranju sem tudi jaz imela fleke na perilu. Zdaj rajši uporabljam prašek v prahu, potem je v redu. Verjamem da pralni prašek lahko povzroči fleke na perilu. dzoana

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

23. jun 2008 11:42

Mene zanima s katerim praškom perete za bleščečo belo perilo? mišika

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

23. jun 2008 11:46

mišika je napisal/a:
Mene zanima s katerim praškom perete za bleščečo belo perilo? mišika

 

Dash

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

23. jun 2008 12:28

Probaj ga še enkrat oprat. Mehčalca namreč stroj ne izpere, tako boš vsaj vedela, ali je kriv mehčalec ali ne.

Tudi meni so se podobne reči že dogajale, pri ponovnem pranju pa so madeži izginili.

jasna

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. avg 2008 15:11

Jaz imam pa obraten izziv....nabralo sem mi je že kar lep kup belega perila, ki je ali že rahlo posivelo ali pa ima kakšen zapran madež. Ker drugače ne uporabljam belil ( le eko prašek za belo perilo), bi sedaj rada kupila kakšno belilo, ki bi mi pomagal te cunje pobeliti, saj mi ni, da bi takšna agresivna belila uporabljala non-stop, kar bi bilo pri naših treh razgrajačih priporočljivo.... katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti