Raztegljivi obodi

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

tema odprta - 18. jun 2008 0:47 | ogledi: 6.859 | odgovori: 54

Živjo!

Pred časom je mami nabavila pravokoten raztegljiv obod, jaz pa sem kasneje po nasvetu vendeline jr. še okroglega. Za strjevanje kreme za torto je bil vredu, biskvit pa sem pekla v silikonskem. Zanima me, če bi kako šlo, da bi kar v raztegljivem pekla (glede na to, da nima dna). Je že katera poskusila dno narediti iz alufolije in ga za robovi oboda zavihati navzgor?

Hvala za odgovore!

bannanna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

18. jun 2008 0:50

Jaz bi na tvojem mesto dala raztegljiv obod kar na navaden pekač in bi noter zlila maso za biskvit, samo pazi, da se ti preveč ne premika (obod). mamaF - Mojca

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

18. jun 2008 1:07

to se bojim da se bo spodaj masa razlila pod obod, sej ti bi itak dala na pekač vse skup :S bannanna

okama  

član od: 29.10.2007

sporočila: 9

18. jun 2008 1:27

Avtor okama Odgovor z dne 18. jun 2008 1: 26 Član od 29.10.2007 Na pekač se položi papir za peko, precej večji od oboda. Peki papir ne bo dober, ker je pretrd in preozek. V papirnicah imajo pole papirja, ki so primerne za peko. Odrežemo kos papirja, ki bo na vsaki strani oboda vsaj za 5 cm širši od oboda. Položimo ga na pekač, nanj pa obod. Papir ob obodu zapognemo na polovično širino, dvignemo in ob vogalih višek papirja malo skupaj zmečkamo, da papir objema obod. Papir znotraj oboda premažemo z maščobo. V tako pripravljenem obodu lahko spečemo biskvit. Če samo položite obod na pekač, biskvitna masa steče ven pod robom oboda, zlasti biskvitna mas brez maščobe. Če imamo okrogel obod, je priprava podobna. Papir ob obodu prepognemo in ga nekoliko zmečkamo in pritiskamo ob obod. To sem videla na kuharskem tečaju na Gostinski šoli. To uporabljam. Ta način uporabljajo slaščičarji. Fiksne obode sem kupila v Pekarni Vrhnika na Brnčičevi. Če pečete pecivo iz krhkega testa, pite na primer, papir ni potreben. Lep pozdrav, okama okama

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

18. jun 2008 1:45

No, pa naredi "dno" iz alu-folije, ki ga zavihneš še čez obod, vse skupaj pa v pekač! Po mojem se ne bi smelo razlivati. mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 18. jun 2008 01:46:45

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. jun 2008 7:32

Sem probala že vse tri variante, pa sem nehala komplicirati. Obod dam samo na s peki papirjem pokrit pekač od pečice, ven steče minimalno biskvitne mase, resnično ni omembe vredno.

Loni Makaroni

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

18. jun 2008 7:45

Meni ni odteklo skoraj nič, pravzaprav ga imam šele dober mesec, sem pa v njem pekla 5-6 x. Na veliki pekač od pečice sem dala peki papir, gor obod in notri maso. Papir nisem nič vihala. Pri prvi peki se mi pa nekaj zgodilo. Ni bil pravi kot...2 cm sem zamaknila obod. Kako bi gradbinci rekli: ni bil vinkl! Pozdravček!

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

18. jun 2008 8:04

Jaz pa pečem brez pekača, kar direkt na peki papir namažem testo, potem pa samo izrežem pečeno testo z okroglim obodom. Seveda paziš, da ni preveč odrezkov - namažeš v okvirni velikosti pekača. Drobtine pa sproti pojem :) Odkar sem videla ta način pri mojstru Goljatu (opisan je tudi v mojem.albumu), sploh ne prakticiram več drugih variant, tudi za kvadratne biskvite, tako mi je fajn. Ampak tu na kulinariki pa se ni prijelo. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. jun 2008 8:10

Katka, samo ti pečeš več plasti posamčno, mislim, da je tu govora o običajni peki biskvita. Je pa res, da tudi jaz prakticiram to Goljatovo varianto.

Loni Makaroni

amc  

član od: 31.8.2007

sporočila: 68

18. jun 2008 8:15

Kje pa prodajajo pravokotne raztegljive obode? Za Ljubljano sprašujem. Lp zoja

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

18. jun 2008 8:17

Loni, če se prav spomnim (se tudi ti?), je mojster spekel na tečaju tako brez oboda biskvit za dve plasti za Schwarzwaldsko torto (enkrat je prerezal, je bilo dovolj visoko, tudi za prerezat...). Srednjo plast lešnikovega (ali mandljevega) testa pa je imel že spečeno, ker je fino, da tistega spečeš en dan prej. Tudi sama doma bi lahko tako naredila (dala bi več mase) če bi šla za tem, ampak ne maram tega rezanja testa katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti