Kisli puding

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

tema odprta - 16. jun 2008 12:07 | ogledi: 12.808 | odgovori: 19

Slišala sem za kisli puding ali ima mogoče kdo kakšen recept pravijo da je zelo zdrav in dobro deluje na prebavo lahko ga skuhamo na zalogo.Vesela bom če komu uspe izvrtat ta recept in ga objavit saj mu bodo tudi drugi hvaležni.

mark5

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

16. jun 2008 12:15

Za osnovo vzamemo navadno mleko, lahko posneto ali neposneto. Ne sme pa biti trajno ali homogenizirano. Mleko segrejemo do vretja, vsujemo prebrane kosmiče ali sveže zmleto žito, dodamo sladko suho sadje in pustimo ohladiti na približno 40 stopinj. To je toliko hladno, da lahko vsebino poskusimo. Cepimo z žlico probiotičnega jogurta, ki ga kupimo, premešamo, pokrijemo in pustimo v malo ogreti pečici vsaj 24 ur. Če želimo, da je jogurt bolj kisel, ga po tem času še pustimo na toplem. Ko je gotov, ga lahko hranimo v hladilniku več dni. Pred jedjo ga malo segrejemo. Jogurtu lahko dodamo različno sadje ali kaj drugega.

 

Ta recept in še marsikaj zanimivega o tem pudingu lahko prebereš na spletni strani g. Ivana Maršiča, ki je priznan zeliščar in je avtor tega pudinga.

 

Lep pozdrav!

jasna

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

16. jun 2008 12:22

pred x let, je v nedeljskem dnevniku, mislim da pri zdrvniških nasvetih v odgovor moji mami objavil recept tisti ta prvi, brez sadja ali kosmičev. http://www.marsic-sp.si/c-15.php ne je ga redno, vendar pa vsako leto eno določeno obdobje. klavdija

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. jun 2008 13:41

Ali mi lahko, prosim, razložite, zakaj mleko ne sme biti homogenizirano? V linku, ki ga je prilepila klavdijaB, piše, da mleko "... ne sme biti homogenizirano, tj. z označko trajno....". Ampak homogenizirano ne pomeni pasterizirano. Homogenizirane so vse vrste mleka, ki jih prodajajo v trgovinah. Kako torej?

Lp

cervus

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

16. jun 2008 13:56

Jaz imam ene stare izreske za kisli puding. Moja mami ga je jedla dolgo let, zjurtaj na tešče. Vem, da ga je delala v stroju za izdelavo jogurta. Pomagal pa naj bi pri revmatizmu. Bom pogledala in objavila. Lep pozdrav, Klavdija

zvon13  

član od: 13.9.2007

sporočila: 12

16. jun 2008 15:00

Ni res da so vsa mleka v prodaji homogenizirana. Poiščite mleko v plastenki Planika ali Bohinjsko mleko. Lepo piše, da ni homogenizirano. Homogenizirano mleko pomeni, da je bilo mleko mešano na deset tisoč vrtljajev, tako da je spremenilo strukturo. Laično napisano- kaj več verjetno najdete na spletu, o tem je dosti pisala tudi g. Sanja Lončar. Od takrat dalje kupujem le to vrsto mleka. Alpsko v tetrapaku imam samo na zalogi za črne dni. Lep pozdrav iz štajerskega konca pošilja Zvončica zvon13

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. jun 2008 15:24

Homogenizirano mleko pomeni samo to, da so s tistim ultra turbo hitrim mešanjem razbili maščobne kapljice, ki so v mleku, na tako majhne, da nimajo več moči vzgona in se zato ne nabirajo kot smetana na vrhu (in posledično se zaradi tega ta smetana pri izlivanju mleka ne prilepi na notranje stene tetrapaka), pač pa lebdijo v mleku, kar lahko smatramo kot dokaj trajno emulzijo. Struktura mleka se s tem seveda ni spremenila.

Na žalost pa nimam možnosti se dokopati mleka v plastenki ali bohinjskega, torej bom probala kar z navadnim homogeniziranim. Upam, da me pobralo ravno ne bo. (čeprav bi bili nekateri, ki spodbujajo lov na jelene, verjetno kar srečni, hehehe).

Lp

cervus

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

16. jun 2008 15:35

ja, takrat je bil v Nedelju objavljen recept za ta puding kot zdravilo proti revmatizmu. Kakšno mleko kupiti ali uporabiti pa ne vem, moja mama je na vasi in ga dobi od sosedov. Tudi ona ga dela v avtomatu za jogurt. Pa mislim, da je bil prvič objavljen pred cca. 20 leti. klavdija

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. jun 2008 22:46

Imam prvotni izrezek nalepljen v en popacam zvezek. Bom pogledala glede značaja mleka.

F r i n a

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

14. jul 2008 10:56

Hvala vsem za res dobre recepte bom šla kar po vrsti in jih bom preikusila ,potem bom poročala o svojih izkušnjah na zdravje s kislim pudingom s takim ali drugačnim mlekom. mark5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti