Zrezki v olju - pomoč prosim

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

3. sep 2012 21:33

Jaz uporabljam za staranje mesa, mesnico Petrin. Domače uležavanje v olju mi ni obrodilo sadov.

Commis débarrasseur

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2012 21:58

Jaz dam v olje že starano meso, ko ga prinesem od mesarja, kjer zori v pravem okolju oziroma na pravi tempraturi.

mamamia

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

3. sep 2012 22:19

Ne vem, no, jaz pri nas nisem še nikoli kupila mehkih steakov, razen zorjenih pri mesarju.

Letos pa, ko sem bila na Menorci in sem vsak dan kuhala zardi slabega vremena, sem pri mesarju kupila steake, ki mi jih je odrezal od večjega kosa. Tako mehkega steaka v življenju še nisem jedla. Pa sem začinjeno meso samo na hitro popekla, do medium rare.

Ne znam si razložiti, v čem je fora. prvo, kar mi je tam padlo v oči je bilo, da se govedo pase zunaj, verjetno celo leto. Ampak saj tudi pri nas vidiš, da se živali skoraj celo leto pasejo.

A kdo ve, v čem je skrivnost?

rosie

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

4. sep 2012 8:05

Tudi sam imam iste izkušnje, ni dobrega mesa za steake. Tudi rezanje pri nas ni prijazno nam stejkoljubcem, tako si želim en pravi kos kot je rib eye, sirloin, ali kak zaresen porterhouse. Če imam srečo dobim spodoben t-bone. Tudi maščobo povsod porežejo stran, steak brez maščobe in kosti zame ni pravi. Pljučna predraga in prepusta.

Mogoče je pomembno pod kakšnimi naravnimi pogoji se pasejo, kot na primer jagnjetina na Pagu, kjer je sol premešana s travo in določeno podnebje?

Pa mislim da se za velike trgovske centre in mesnine ne trudijo kaj preveč s pravilnim klanjem in vzrejo živali.

Commis débarrasseur

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

4. sep 2012 8:19

Saj jim ni treba, ko vse z lahkoto prodajo. Prave mesnice z mesarji, ki vedo kje se je paslo govedo pa so takšna redkost, da bi jih morali poimensko objaviti na Kulinariki. Pa ne gledat samo na ceno, ampak predvsem na kvaliteto mesa.

Da o nakupu svinje (svinjetine) proste reje sploh ne govorimo.Znanstvena fantastika...

jovita

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. sep 2012 8:23

Ko rosie piše o izredno mehkih zrezkih, mi je na misel padlo škotsko višavsko (al neki podobnega) govedo. Njihovo meso je izredno okusno, kvalitetno in mehko. Mislim pa, da ga v naših mesnicah v redni prodaji še ni (na žalost).

lp

cervus

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. sep 2012 8:55

ja rosie, tu in tam tudi to vidiš, da se kravice pasejo. samo se takšno meso bolj poredko prodaja v trgovinah ali mesnicah. mislim, da je predpis koliko dni se mora pasti zunaj, da se reče da je pašno. meso je dobro, samo je pa malo bolj zateglo, ker ima fuuuuul malo maščob.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. sep 2012 9:38

Štos mehkega in sočnega kosa govejega mesa je, razne prej naštetega,  tudi v pravilni peki: pravšnja temperatura, da na površini zakrkne, sokovi ostanejo v mesu, potem le kratek čas (dve, tri minute) na pravšnji temperaturi na obeh straneh, do želene prepečenosti: ali še malo krvav, ali roza, ali skoz in skoz ... Te izkušnje si pridobimo z nekaj poskusi.

Tu odpade logika, da bo meso bolj mehko. Čim bolj dolgo ga bomo cmarili, kot pri golažu na primer.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti