Ali se blitvo lahko pogreje?

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

tema odprta - 12. jun 2008 8:06 | ogledi: 12.103 | odgovori: 16

Za špinačo vem, da se ne sme. Kaj pa blitva?

lesnik

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. jun 2008 8:08

Mi jo, če je kaj ostane, pa smo še vsi živi in zelooooo zdravi. Je pa res, da mi tudi pri špinači ne kompliciramo.

jasna

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

12. jun 2008 8:45

Zakaj pa bi jo segrela? Kaj ni boljša mrzla iz hladilnika? Moji sploh ne marajo toplo vedno jo naredim že zelo zgodaj, da se ohladi.

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 12. jun 2008 08:46:09

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 12. jun 2008 08:48:34

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

12. jun 2008 9:03

Špinačni listi vsebujejo nitrate, ki se med fermentacijo spreminjajo v škodljive nitrite. Povečano količino nitritov najdemo v zamrznjeni špinači. mišika

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. jun 2008 9:06

lesnik je napisal/a:
Za špinačo vem, da se ne sme. Kaj pa blitva?lesnik

Tudi špinača se lahko, blitva tudi. Ne sme se zmrznjena ponovno zmrznit, pa  ( verjetno ) ne tudi pogrevat.

ežoj

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. jun 2008 10:01

Pred časom sem prebrala, da je vsebnost nitritov v pogreti špinači lahko kdaj škodljiva le za otroke, za odrasle ni problema. Tudi pri nas špinačo pogrevamo, jo pa res takoj po kosilu damo v hladilnik. Vedno sem na stališču, da je boljše, če hladilnik porabi malo več elektrike, ko hladi še nekoliko toplo jed, kot da se jed "hladi" in paca v topli kuhinji, posebno na kakšen vroč poletni dan. teta torta

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

12. jun 2008 10:09

Tukaj je debata o pogrevanju špinače prišla že do kopriv in blitve, morda najdeš kaj koristnega! http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1033 Sicer so pa moje izkušnje take: vso mladost so me učili (predvsem stara mama) kaj se sme in česa ne....bog ne daj jesti pogrete špinače in postanega krompirja in podobno. Zaradi okusa in "kamotnosti " sejem na vrt raje blitvo kot špinačo (pri tej je več dela z obiranjem). Blitvo največkrat naredim "po dalmatinsko" s krompirjem, še večkrat pa kar tako - blanširano, z olivnim oljem in česnom. In vedno jo pojemo, če jo kaj ostane - še najraje hladno! (čeprav tudi pred pogrevanjem nimam predsodkov). Tudi kadar delam "paštičo" z blitvo/špinačo, ga ponavadi pripravim prejšnji dan (z blanširano blitvo/špinačo), poten počaka v hladilniku, naslednji dan pa ga spečem. Tudi tu je blitva ponovno pogreta, a ne? Konec koncev bi rada videla tisto menzo ali restavracijo, kjer za vsakega gosta sproti skuhajo svežo blitvo oz. spinačo. Raje kot komplicirajmo uživajmo, saj po mojem tisti malo strupov, ki bojda nastanejo pri pogrevanju špinače ne more biti bolj strupenih od vseh konzervansov, barvil..ki jih vsakodnevno zaužijemo z industrijsko hrano. Špinače pa po navadi ne jemo prav vsak dan, a ne!? mamaF - Mojca

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

12. jun 2008 10:31

Odsvetujejo jo tudi starejšim ljudem , z ledvičnimi kamni, nosečnicam, ljudem z artritisom, doječim materam.... mišika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. jun 2008 10:36

Js, mišika, ampak odsvetujejo vsako špinačo, zaradi vsebnosti oksalne kisline (enako velja za rabarbaro, recimo)....nima pa to z nitriti nobene zveze.

Se strinjam z zapisom mameF.

rimljanka - zasebno mnenje

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

12. jun 2008 11:27

To sem prebrala v strokovni reviji in ne kaj so rekle naše babice. mišika

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. jun 2008 11:33

Vse pogrevam, če ostane, razen tamali, njej kuham sproti ali sveže kuhano (in ohlajeno) zamrznem in kasneje pogrejem. V raviolih se špinača, če uporabite zamrznjeno 3x pogreje: 1. jo v tovarni, 2. jo ti, ko delaš nadev, ki se mora vsaj malo shladit, predno ga daš v testo, 3. se, ko skuhaš raviole... Če jih pote še pogreješ, je to še 1x... Pa se zato ja ne bom odpovedala špinačnim raviolom!!! Saj jih ne jem vsak dan! Če se da, jemo sveže, če se ne da, uživamo brez slabe vesti v bližnjicah. Boljše nekaj na hitro doma spacat kot it v menzo (sploh v našo, tam se je že veliiiiko sljudi zastrupilo...) Sicer pri nama špinača še nikoli ni ostala, to je tudi res - jo imava rada in en "paklc" gre kot bi pihnil- kaj bo šele, ko otroci odrastejo (mimogrede, mala ima prefinjen okus: strašno ji je všeč čemaževa in koprivna juha, recimo, hecen otrok;) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti