Lignji

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 7. jun 2008 22:48 | ogledi: 9.166 | odgovori: 16

Prosim izkušene mojstre, da mi svetujejo, kako je treba podušiti lignje, da so mehki. Se dajo na vroče olivno olje ali na hladno, kdaj se solijo na začetku ali šele na koncu, seveda če to sploh kaj vpliva na mehkobo in kako dolgo dušiti. To sprašujem zaradi tega, ker sem kupila na morju sveže velike jadranske lignje in jih pripravila s krompirjem, kot golaž, toda žal niso bili mehki, zato razmišljam kje sem naredila napako, dušila sem jih na prepraženi čebuli in paradižniku cca 10 minut in nisem nič solila, dodala sem le vegeto in mediterabske začimbe, nato sem dodala kuhan in osoljen krompir ter še vse skupaj kuhala na rahlem ognju 10 minut. Torej zakaj niso bili mehki, okusni pa so bili zelo.

Hobotka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

8. jun 2008 8:03

Kuhala jih še nikoli nisem, prej cvrla in delel na žaru. Vedno sem jih prej dala v pac olivnega olja in vedno so bili mehki. Pa predolgo se ne smejo pečti oziroma kuhati, ker so potem žilavi.

Kyara

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

8. jun 2008 10:06

Sem še nekaj pozabila povedati, če jih pa delaš v ekonomu potem je bistveno hitreje narejeno denimo 15-20 minut.

Anamarija

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

8. jun 2008 11:23

Veliki jadranski lignji potrebujejo bistveno več časa, da se zmehčajo. Na tak način kot si jih pripravljala, bi jih morala dušiti vsaj 30-45 minut. fresh

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

8. jun 2008 11:26

Tud meni še niso nikdar prišli mehki - in tudi sedaj mi ni nič bolj jasno - eni pravite "ne dolgo" drugi "30-45 min"?? vanjatajnsek

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

8. jun 2008 12:07

Odvisno je od priprave. Na žaru je nekaj, dušeni pa spet drugače. Če jih dušiš, potem zagotovo potrebuješ vsaj 30 minut, da se zmehčajo. Včasih jih pripravim polnjene s kozjim sirom in pinjolami v paradižnikovi omaki in jih dušim od 30 do 45 minut in so vedno mehki, da se stopijo v ustih. fresh

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

8. jun 2008 13:13

Navadni, majhni lignji - kot jih običajno kupiš v ribarnici, se dušijo 30-35 minut. Potem so mehki in okusni. Pečeni, ocvrti, na žaru..morajo pa biti narejeni "na hitro". Lisa

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

8. jun 2008 14:02

Naj še malo zasitnarim - ok, sedaj mi je jasno glede dolžine dušenja, ampak zanima me še - če dušimo cele ali narezane na kolobarje? - ker ni mi potem jasno - če bi npr. kupila tisto mešano varianto ( lignji, školjke, rakci..), potem je to najbrž neenakomerno kuhano. lp, vanjatajnsek

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

8. jun 2008 14:18

Enaka dolžina dušenja velja za cele lignje in narezane na kolobarje. No, mogoče malenkost variira, ampak bistveno ne. Glede kupljenih mešanih morskih sadežev pa ti ne znam pomagati, ker sem tistih parkrat, ko sem jih pripravila, vedno znorela zaradi peska v školjkah in mi enostavno ne potegnejo. Raje kupi eno muškatno hobotnico, pest lignjev, dve pesti školjk, par škampov ali repokov kozic in ciao. Je veliko bolj okusno. fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. jun 2008 20:07

Prevrjeno kot gostja pri mizi v Istri in Dalmaciji ter tudi iz lastnih izkušenj - večje jadranske lignje dati na hladno olivno olje, na zmeren ogenj, pokriti in pustiti, da se lepo napnejo. Na pol odkriti in jih pustiti še okoli 20 minut, na enako zmernem ognju. Mehki so kot puter. Tekočone ni potrebno dolivati, ker smao spustijo nekaj vode, morda nekaj kapljic vina ali limoninega soka. Ko postrežemo, prelijemo lignje samo zmalo olivnega olja s peteršiljem, eni imajo radi tudi malo česna, a ne preveč, da se ne ubije sladkobna aroma jadranskih lignjev.

Če želiš zelo zapečene, jih potem, ko so mehki, v minuti opeci v vroči ponvi in takoj na mizo.

Okoli pol ure traja vse skupaj za 25 do 30 ali 35 cm velike lignje.

 

Je pa tudi še eno pravilo: lignje, tudi tiste majhne, pečeš ali zelo kratek čas, torej nekaj minut, ali pa zelo dolgo, vsaj okoli 30 do 45 minut, da ponovno postnejo mehki. Tega sicer še nismo preizkusili, ker namvednouspe nareditimehke lignje v nekaj minutah, sem to prebrala na enem hrvaškem portalu.

 

Mamamia

 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti