Lignji

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

9. jun 2008 9:17

Hvala za vse vaše napotke, bom v nekaj dneh poskusila narediti rižoto in bom dala kolobarje jadranskih lignjev na hladno olivno olje in kaj menite naj riž skuham ekstra in potem zmešam z lignji ali naj kar vse skupaj pražim in kuham, kot pri običajni rižoti. Hobotka

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

9. jun 2008 9:44

Jaz dodajam samo še en nasvet... kadar imamo zelo velike in debele lignje, ki jih potrebujemo za žar, jih pred peko malo potolčemo s kladivom za meso in jih šele potem damo v olivno olje, nato pa spečemo. ela

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

9. jun 2008 11:49

Ali menite, da je potrebno tudi lignje prej zamrzniti, kakor hobotnico, da so potem mehki? Hobotka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. jun 2008 12:01

hobotka, lignjev ni treba prej zamrzovati.

 

In ne na hladno olje dat na kolobarje narezanih lignjev, kar sem napsiala velja  za cele lignje.

 

 

 

Za rižoto imaš pa več možnosti: lahko najprej prepražiš lignje in potem dodaš riž ter po malem zalivaš, ne pozabi dodati tudi malo vina, rahlo mešaš, tekočino dodajaš, ko prejšnja povre.

 

 

 

Nekateri pa riš skuhajo na pol do 3/4 in ga dodajo morskim sadežem, ki jih opečejo na čebuli, česnu, doda se peteršilj in poper, vino tudi naj ne manjka, malo paradižnika. V to potem dodajo na pol kuhan riž in med občasnim zalvianjem rižoto skuhajo do konca. Na koncu vmešajo vanjo še malo masla ali slasdke smetane in putsijo vsaj pet minut, če ne deset, da rižota malo odstoji.

 

 

 

Jaz sem delala na oba načina, kak poznavalec se zna zmrdovati nad tem, a okusi so različni. Recepte za mroske zadeve običajno napaberkujem na tržnicah ob obali, kjer kupujem ribe, škampe in školjke ter sipe, folpe, hobotnice, ali pa izmenjujem izkušnje z domačini.

 

 http://www.gastronaut.hr/recept.asp?id=985

 

Tole pa za vzorec.

http://www.coolinarika.com/recept/mornarski-rizoto

Pa tole za drugo varianto.

 

 

Mamamia

 

 

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 09. jun 2008 12:03:59

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. jun 2008 12:24

Ojla! Pridružujem se mnenju Mamamie. Pri lignjih (in tudi sipah) je treba uloviti ravno pravi čas. Ponavadi se zmehčajo kaj kmalu po tem, ko jih izpostavimo vročini (recimo popražimo na olju), v naslednji fazi "otrdijo", potem pa se spet zmehčajo. Težko je pisati o minutah, kar je vse skupaj zelo odvisno od velikosti lignja. Če imam srečo s čisto svežim ulovom, jih najraje pripravim na ta način: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11041 Čas kuhanja, ki sem ga zapisala (seveda tisto malo vode, ki jo dodam ves čas vre), mi je sugeriral gospod s Premude, kjer sem takšne lignje prvič tudi jedla. Jadranski lignji, ki tehtajo od 300 - 500 g naj bi s kuhali/dušili na zmernem ognju pribl. 20 min, večji (do 1 kg) pa od 25 - 35 min) - preverimo tako, da jih prebodemo z vilico, ko so mehki, gre lepo skozi. Ko smo cele lignje (če se vam gabi drobovina ali če niso sveži od tistega dne, jih preprosto "izpraznite") pekli na žaru, je mož pripravil zelo močno žerjavico (oljčne vejice ali trta je super za to), lignje pa na tej veliki vročini pekel max. 5 - 6 minut - po dobri 2 minuti na vsaki strani. Spet govorim o jadranskih lignjih, težkih vsaj 300 g. na tak načn pripravljeni so bili zmeraj mehki kot puterček. Kadar pa jadranske lignje ali sipe pripravljam narezane na kose/kolobarje, segrejem najprej v ponvi malo olivnega olja, dodam na tanko narezano čebulo ter lignje in na hitro (2 - 3 minute) popražim na močnem ognju. Lignji/sipe zakrknejo in pobelijo ter se malo skrčijo. Potem posolim, zalijem z vinom, dodam česen, posodo pokrijem ter pokrito dušim na blagem ognju še naslednjih 20 - 25 minut (preverim, kdaj je zadosti). Na koncu dodam peteršilj in še malo olja ter postrežem s štruco (najbolje 2 dni starega) belega kruha za mazanje omakce. Hobotka, o predhodnem zamrzovanju so različne teorije. Po mojih izkušnjah lignjev ni treba namenoma predhodno zamrzovati, da bi bili mehkejši. Največkrat jemo jadranske še isti dan, ko smo jih ulovili, pa se mi še ni zgodilo, da bi bili gumijasti. Ne vem, mogoče imam zgolj srečo! Sem se pa že večkrat jezila nad trdimi in gumijastimi lignji iz zamrznjenih mešanic "morskih sadežev", ki jih kupimo v trgovini. Tudi tu ne vem, kaj se je dogajalo, da niso postali mehki kljub zamrzovanju. mamaF - Mojca

thinkblue  

član od: 9.1.2003

sporočila: 20

14. maj 2009 12:39

No da še jaz napišem nekaj koristnih nasvetov za slastne lignje: Najprej, kot ste že ugotovili je lignje potrebno pripravljati zelo dolgo ali pa čisto na kratko ;) * Če lignje pražimo za to potrebujemo največ 2 minuti - damo jih v močno ogreto ponev, ki smo jo namazali z nekaj kapljicami olja. Med pripravo jih nonstop obračamo in nikakor jih ne smemo pokriti s pokrovko !!! * Če jih potrebujemo za solato (ohlajene) jih pripravimo tako, da vodo zavremo. V njo damo lignje in jih kuhamo eno minuto. Nato jih vzamemo ven, hitro namočimo v hladno vodo in dobro posušimo. * Lignji pripravljeni v pečici pa potrebujejo nekoliko več časa - cca. 30minut. ;) TB Thinkblue

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?Dragička
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti