Borovnice

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. maj 2012 23:09

stajerka80 je napisal/a:

elaphus je napisal/a:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Borovnica_%28grm%29

Tisto "...odvisno od nadmorske višine..." pomeni, da čim više rastejo, tem pozneje cvetijo in zorijo. In ker Pohorje ni nekje ob morju, te bo goreč lušt po borovniicah do takrat, ko bodo zrele tam gori, zagotovo že minil. Ja, ja, mati narava je edina mama, ki se trdno in stanovitno drži svojih načel - le ljudje ji včasih radi mešamo štrene, sebi v škodo.

lp



cervus

Ja, mi je jasno, da višja kot je lega, pozneje zorijo :)) Mislila sem,da se morda že najdejo kje v nižjih predelih pohorja in na sončni strani:) (če sem se že narobe izrazila)

Brala sem tudi, da načeloma lahko zorijo že v mesecu maju - ampak ti si poiskal(a?) link, kjer piše malo kasneje:) lahko pa preveriš spodaj kaj sem jaz brala:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Borovnica_%28Cyanococcus

LP



stajerka80

 

No, ja, glede na to, da živim v Sloveniji, sem gledala pač borovnice, ki rastejo in zorijo pri nas in ne ameriških.

lp

cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. maj 2012 5:52

Joj, joj, kaj piše Wikipedia v uvodnih stavkih o borovnicah nasplošno: Vrste so avtohtone le za Severno Ameriko .

Sicer pa to niti ni preveč čudno, če upoštevamo opozorilo na začetku: Članek je napisan z vidika države ali območja in ga je treba popraviti, da bo svojo temo opisoval s splošnega stališča. A je preveč pričakovati , da bi slovenski prevajalec to opravil sam od sebe?

Cila

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. maj 2012 6:56

Cila, pri članku, ki ga je prilepila stajerka80, je govora o rodu Cyanoccocus, ki je verjetno res avtohton za S Ameriko. V članku, ki sem ga pa nalepila jaz, gre pa za rod Vaccinium, ki pa raste in uspeva pri nas. In je verjetno pri nas tudi avtohton - ampak razsodbo o tem prepuščam rimljanki.

lp

cervus

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

14. maj 2012 10:52

štajerka,

 

sredi slovenj gradca me najdeš (večinoma)

klavdija

stajerka80  

član od: 13.12.2011

sporočila: 24

14. maj 2012 20:46

Ja, tisto z wikipedije je res bolj za ameriko, ampak tudi v drugih člankih sem že brala, da pač nasplošno zorijo borovnice že od maja pa do konca avvgusta - odvisno pač od mnogih okoliščin, kar smo že itka ugotovili;)...

 

KlavdijaB: ja škoda, ravno prejšnji teden sem po doooolgem času res bila v SG, sedaj pa ne vem kdaj se spet kaj odpravim na koroško... Sem pa ravno danes videla, da bo ta teden imel lidl borovnice po kar normalni ceni - mislim da malo pod 8€ za 1kg...(v majhnih, 125g posodicah sicer)... sicer menda res ne bodo ravno domače iz slovenskih gozdov :)))) ampak bo kar vredu za kakšno sladico, pa mogoče kako stekleničko na žganje...:)

Lp

stajerka80

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. maj 2012 23:44

No, tole: http://sl.wikipedia.org/wiki/Borovnica_%28Cyanococcus je pa res eno skrpucalo od prevoda, žal.

Vaccinium je rok kake 450 vrst, pravi sicer Wiki na drugi strani, razširjen v glavnem, avtohtono, na severni polobli. Pri nas je ime borovnica rezervirano za vrsto Vaccinium myrtillus. Poleg nje sta pri nas avtohtoni še brusnica, Vaccinium vitis-idaea, drobnolistna kopišnica, V.  gaultheroides ter V. uliginosum, barska kopišnica.

rimljanka

stajerka80  

član od: 13.12.2011

sporočila: 24

15. maj 2012 15:25

Glavno da od četrtka v lidlu zorijo:)))

stajerka80

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

16. maj 2012 21:05

stajerka80, borovnice v lidlu so Ameriške in po okusu sploh niso primerljive s tistimi iz naših gozdov. So sicer zelo dobre, ampak za sladice se meni ne zdijo preveč primerne, ker ne dajejo tistega okusa, ki ga pričakujemo ob "borovničevi torti" in podobnih pecivih. Za zobat pred tv-jem ali v kakšni sadni kupi so pa krasne .

*Alisha*

facko  

član od: 6.2.2003

sporočila: 47

19. maj 2012 16:54

Cila je napisal/a:

Sicer pa to niti ni preveč čudno, če upoštevamo opozorilo na začetku: Članek je napisan z vidika države ali območja in ga je treba popraviti, da bo svojo temo opisoval s splošnega stališča. A je preveč pričakovati , da bi slovenski prevajalec to opravil sam od sebe?



Cila



Glede na to, da Wikipedijo ustvarjajo prostovoljci (torej je tudi 'prevajalec' to naredil za hvala lepa, kot se reče), sem jaz vesela, da je sploh prevedeno in me take malenkosti niti ne motijo (pa tudi na borovnice se ravno ne spoznam).
Drugače pa ti spodaj piše, da gre za škrbino in te prosijo, da jo pomagaš razširiti. To pomeni, da lahko sama dopišeš manjkajoče informacije ali popraviš napake.

facko

radohova14  

član od: 13.3.2008

sporočila: 19

11. jun 2012 14:36

Mene pa zanima kje bi se dalo nabrati kaj borovnic. Kje niso pomrznile. Hvala in LP

radohova14

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti