Ugriz klopa

čoki  

član od: 25.1.2013

sporočila: 90

9. jun 2013 17:41

Joj joj  včeraj sem s takim veseljem nabirala dišeče cvetove bezga in se stuširala takoj, ko sem prišla domov. En klop mi je po nogavici lezel in sem ga takoj uničila, nahitro sem se pogledala v ogledalu in nisem nič videla. Zjutraj pa sem probavala lanskoletne kopalke (skoraj so mi premajhne ) in sem našla še dva klopa na sebi ! Enega za ušesom, ni bilo nič rdeče ali pa kaj podobnega. Enega sem pa našla za kolenom, tukaj je pa po odstranitvi ostala mala rdeča bunkica, kot da bi me komar pičil. Ne vem, če bi bilo potrebno to mesto s čim namazati? Mogoče alkohol?

čoki

Klarka  

član od: 8.9.2008

sporočila: 52

9. jun 2013 18:31

Mesto vboda se lahko namaže z alkoholom (sicer nima kakšnega efekta, ker če je že vstopila bakterija/virus, itak razkužilo ne bo pomagalo, ker ne gre v globino rane oz. v kri :)), sicer pa je bistveno, da se opazuje mesto vboda (oz. še bolje celo kožo). Pozoren je potrebno biti predvsem na rdečkast izpuščaj, ki se veča (znak za borelijo) ter na močan glavobol s trdim vratom in možno slabostjo z bruhanjem (značilno za klopni meningoencefalitis). V obeh primerih takoj k zdravniku!

Klarka

čoki  

član od: 25.1.2013

sporočila: 90

9. jun 2013 18:35

Hvala Klarka, bom pozorna! Zdaj me je pa kar malo strah

čoki

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. jun 2013 19:43

Brez straju, čoki - verjetnost, da bi zbolela, ni prav velika, ampak vseeno bodi pozorna. Sucer pa je upoštevaj Klarkin nasvet.

Klopni meningitis se začne v prvi fazi kot bolj huda viroza, tako da bodi pozorna čez 1 - 3 tedne - če te bo v tem času kaj zagrabilo (vročina, glavobol, počutje kot bi te povozil tank), takoj k zdravniku! Drugače pa nobene panike, v večini primerov ni nič.

Sonja

čoki  

član od: 25.1.2013

sporočila: 90

9. jun 2013 22:08

Hvala za pomiritev limnol  bom pozorna. Samo, ali se samo meni zdi, da jih je letos res veliko? Ker je tudi soseda letos imela že dva.

čoki

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jun 2013 23:32

Letos jih je kot dr..a!!! Če si veliko v hosti oz. po grmovju, travniku, se je proti klopnemu meningoblablabla  oz. meningitisu najbolje kar cepiti. Proti boreliozi cepiva ni (ker jo pač ne povzroča virus), ampak če ob prvih znakih šibaš k zdravniku, te konjske doze antibiotikov hitro spravijo na prejšnje zdravje.  Ni pa priporočljivo prvih znakov spregledati - ker, pazi, sploh ni nujno, da se rdečica pojavi na mestu ugriza klopa! Pregleduj celo telo, ne bo nič narobe, če boš učke vrgla (no, ne ravno dobesedno) tudi na lasišče.

lp

cervus

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

21. jul 2013 22:20

Joj, čisto sem panična. Danes zagledala klopa skoraj pod pozduho, namazala z oljem in mož mi ga je skušal potegniti ven, vendar je glava ostala. Sedaj pa nevem kaj naj.  A bo šla sama ven ali moram k zdravniku? Prosim pomagajte!!!!

buča

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

21. jul 2013 22:27

Naj ti mož poskusi glavo odstraniti z iglo (razkuženo, seveda). Če ne gre takoj, poskusita jutri znova - čez čas ponavadi gre sama od sebe, če ne prej, pa takrat, ko se zagnoji. 

Sonja

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

22. jul 2013 11:11

Ne moreš verjeti

Parkrat letos sem nabirala borovnice, vse ok.

Zdaj po 14dneh dobim dva klopa v atriju.

Nikoli ne veš kje ga dobiš, tako da tiste, ki jih je strah gozdov, ni nujno, da jih čaka tam.

syu

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. jul 2013 13:20

Če klopova glava ostane v koži, ni nič bolj nevarno, kot če ne. Če je klop okužen (s čimerkoli že) in je že bil prisesan, obstaja velika verjetnost, da so bakterije ali virusi že veselo jurišali kamor so že pač nameravali. Torej, če se bo malce zagnojilo, boš glavo z lahkoto dobila ven, če se bo vse skupaj zasušilo, jo boš ven spraskala. Mesto ugriza in celo telo pa le opazuj, če se bo kje pojavila kaka rdeča lisa. In ni za stran metat tudi opazovanje za simptomi klopnega meningitisa. Ne strašim, samo opozarjam - previdnost je mati modrosti!

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti