Meso iz tunke

ahim  

član od: 11.11.2002

sporočila: 1

tema odprta - 11. nov 2002 13:56 | ogledi: 30.342 | odgovori: 25

prosim lepo, če mi kdo pomaga z receptom,kako pripravit meso za tunko.

joze leskovar

Dijana1707  

član od: 26.9.2011

sporočila: 8

26. sep 2011 13:46

Tunka oz. tunjka je lesen čebriček s pokrovom.

Meso, ki ga nameravamo vložiti v mast, mora biti sveže, dobro ohlajeno, čvrsto in od najboljših delov živali. Najprej odstranimo kosti in meso narežemo na tako velike kose, kakšne bomo kasneje uporabili. Preveliki kosi niso primerni, ker moramo kos mesa, ki smo ga vzeli iz masti uporabiti naenkrat.

Meso začinimo, kor bi pripravljali navadno pečenko; vsak kos dobro posolimo in ga natremo s česnom, kumino, limono, itd. Nato jih počasi in temeljito prepečemo v pečici. Med pečenjem jih polivamo s sokom, da se ne zažgejo. Ko je meso pečeno, ga damo hladit. V tunjko, lahko pa tudi v lončeno ali kamnito posodo, nalijemo za nekaj prstov masti in počakamo, da se ohladi. Ko se mast zgosti, zložimo na njo drugega ob drugega pečene in dobro ohlajene kose mesa in pazimo, da jih ne polagamo pretesno skupaj. Nato meso spet zalijemo z ohlajeno tekočo mastjo in skrbno zapolnimo praznine med posameznimi kosi. Mast naj sega nekaj prstov čez plast mesa. Nanjo zložimo novo plast mesa in ga prav tako zalijemo z mastjo. Tako delamo, dokler ne porabimo vsega mesa. Na vrhu mora biti plast masti. Počakamo, da se vse skupaj popolnoma ohladi, nato pa mast pokrijemo s pergamentnim ali celofanskim papirjem. Nazadnje posodo tesno pokrijemo z lesenim pokrovom in jo postavimo v hladno in temno shrambo.

Tako konzervirano meso se obdrži več mesecev. Seveda moramo čebriček po vsakem odpiranju, ko jemljemo iz njega meso, spet skrbno pokriti in zapreti.

Enako vlagamo v mast suhe klobase, pečenice in krvavice. Jetrnice vložimo v mast takoj, ko jih skuhamo in ohladimo, in jih spečemo šele pred uporabo.

Dijana1707

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. sep 2011 13:53

Dijana1707, najoprej dobrodošla na forumu.

Potem pa, ker verjetno nisi pozorna na podatke v teh naših okvirjih pri temah, ti povem, da se splača pogledat, kdaj je bila katera tema odrta. Tale gospod, ki je načel to temo, je meso iz tunke verejtno že večkrat pripravil ali vsaj pojedel, ker je vprašanje postavil pred skoraj devetimi leti ....

 

Pa nič hudega, vsi smo kdaj tako zamujali z odgovori ...

mamamia

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

26. sep 2011 14:12

Že res, da seže datum vprašanja daleč nazaj, sem pa prepričana, da bo tale odgovor, čeprav kasen, marsikomu ravno sedaj prišel prav. Konec koncev se leto hitro pomika v čas, ko bodo takele teme zelo aktualne.

zeta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. sep 2011 21:44

hm, zanimivo, jaz pa k mesu iz tunke, ki ga, morda po krivici, enačim s Štajersko, Prekmurjem in Prlekijo, bolj prisegam na bela vina, predvsem pa  iz bližnjih okolišev.

Daleč od tega, da bi imela kaj proti Bricem, nasprotno, a vseeno ...

No, enega Prinčiča sem ravno včeraj poskušala, odlično ...

 

Aja, Jernej bo pa sporočil, ali je to reklama ali oglas ...

mamamia

Dijana1707  

član od: 26.9.2011

sporočila: 8

27. sep 2011 11:41

Mamamia

Saj vem, da je gospod vprašal 9 let nazaj, ampak sem videla, da nihče ni odgovoril. Prepričana sem tudi, da ta tema še marsikoga zanima (no, vsaj mene). Tudi sama sem iskala kar en cajt recept in sem ga komaj našla.

Dijana1707

Mygrace

sporočila: 6506

27. sep 2011 12:34

Meni je meso iz tunke čisto ponesreči ratalo, no, bil je bolj ponaradek ampak se obnese, ko sem delala ocvirke in ker je bilo več mesa kot slanine, sem tiste večje mesene kose, ki se niso svrli na velikost ocvirka, dala v ločen kozarec, zalila z mastjo....smo te kose mesa uporabljali za malico potem. S čebulo in Super!

Mygrace

neznan uporabnik

27. sep 2011 12:42

Jaz tud pošte ne berem vsak dan. Se mi zamegli od samih računov. Jaz to odprem enkrat na dva mesca pa brezskrbno preletim, kaj mi sporočajo.

 

Meso iz tunke je pa fajn meni. Poleg friško narezana čebula, paradižnik, ržen kruh in bučno olje.  Vina jaz kaj preveč ne maram. Kaj pa vem zakaj? Imam raje pivo. Saj vino tudi pijem, samo, če mam na izbiro, imam raje pivo.

 

Pripravi se pa to tako, da se naredi zaseka, se kos mesa posoli fajn in se to zakoplje v zaseko. Čeravno je meni zadnje čase dobra ona gorenjska zaseka, ki je z mleto tunko zmešana. Tak za na kruh namazat ali fižol zabelit, se mi zdi, da se ta najbolj obnese.

 

 

MULTI_reloaded

barbara19762  

član od: 24.11.2009

sporočila: 22

28. sep 2011 19:36

Dijana 1707,moram te malo popravit!

Ker sem iz Prlekije in vsako zimo zakoljemo pujceka in obvezno delamo tudi tunko,vem da si izpustila najvažnejšo stvar pri izdelavi le-te.

 

Kose mesa ,lahko tudi rebrca,nasolimo,začinimo s celim poprom ,stretim česnom,in položimo meso v kad oz.čeber,prelijemo z vodo ,pokrijemo in postavimo v hladen prostor.

Tako pustimo vsaj 14 dni,vmes meso obračamo in zamenjamo vodo 1x,dodamo začimbe.

Po 14 dneh vzamemo meso iz "poca" in ga obesimo na kavlje,da se odcedi,nato pa ga damo v "zelhanico",da se zazelha. Šele potem se kosi mesa spečejo v peči(ci),krušni-če je mogoče.

Potem pa se ohlajeno meso nadeva v tunko z zaseko.ko se jemmlje meso ven,pazimo da tunke preveč ne razkopljemo,ker se hitro lahko pokvari!!!

Domača tunka je boljša od vsakega narezka!Veliko uspehov v prihodnje!

 

 Lp!

 

barbara19762

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

28. sep 2011 21:52

hmm, sploh se mi ni sanjalo, da se meso iz tunke peče.

Mislil sem, da se da v zaseko pozelhano meso in da je to to.

Koliko časa se pa mora meso pečt in na kakšni temperaturi, saj ima krušna peč zelo visoko temperaturo ali se ponovno motim ?

Mi je pa jasno, da je ta dobrota, če je domača, redka in odlična kot res dober domač pršut ali druge kmečke specialitete.

archi

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

28. sep 2011 22:29

barbara19762 je napisal/a:

 

Domača tunka je boljša od vsakega narezka!Veliko uspehov v prihodnje!



barbara19762

Kaj pa je to narezek? Precej individualna odločitev kaj je komu najboljše, mogoče nekomu mortadela. Stvar okusa. Obožujem tunko, koristen odgovor, pa vendar na žalost preveč samovšečen.

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti