Jagode

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

2. jun 2008 10:58

no, ko smo glih pri jagodah, dva zanimiva recepta jagode z balzamičnim kisom (za 4 osebe) 50 dag jagod 1 žlica kristalnega sladkorja 2 žlici balzamičnega kisa poper (sveže mlet) jagode operemo in osušimo. damo v skledo in posujemo s sladkorjem, pokapljamo s kisom in jagode previdno premešamo. pokrijemo in pustimo stati eno uro. razdelimo na krožnike in posujemo z (malo) mletim poprom. (Priljubljeno v Italiji, ker naj bi menda delovalo kot afrodizijak, zraven ponudimo še sekt) jagodni kis (za 0,5l) 30 dag jagod 500 ml jabolčnega kisa 1 žlica medu Jagode operemo, narežemo na četrtine in damo v litrskikozarec za vlaganje. Preko jagod nalijemo kis in dodamo med. Pokrijemo z gazo in na temnem in hladnem prostoru pustimo dva do tri tedne; vmes parkrat premešamo. Potem precedimo v lično steklenico.

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

2. jun 2008 12:46

Letos sem jedla daleč najokusnejše jagode pridelane na Biotehniški fakulteti v MB. Prodajajo jih na vhodu v Botanični vrt v Razvanju. Sicer je cena kar visoka: 2,5 EUR / 500 g, ampak ... se splača.

Anja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. jun 2008 13:41

Moja starša sta ta vikend kupila na Lj. tržnici kupila jagode in dala 1,5 EUR/kg. Bosta pa ta teden nekaj hodila po Posavju in tam so baje punkti, kjer kmetje že pripeljejo lepo platoje jagod in jih prodajajo. Tako da ni treba ravno hoditi na kmetijo, nadlegovati kmetov, nehote lomiti jagodičevja in glumatati v stilu "a ni fajn, k smo mau na kmetih, pa je tko fajn zrak, pa čist en drgač filing je tuki, pa ldje so tok preprost...." - in na koncu za tale šport plačati 2 EUR/kg.... Aja, če tole bere kakšen pridelovalec jagodičevja - upam, da bo tolikanj prebrisan, da bo še malo dvignil tarifo za take kvazi-mestne pozerancije.... Vendelina jr.

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

2. jun 2008 14:10

anja27 je napisal/a:

Letos sem jedla daleč najokusnejše jagode pridelane na Biotehniški fakulteti v MB. Prodajajo jih na vhodu v Botanični vrt v Razvanju. Sicer je cena kar visoka: 2,5 EUR / 500 g, ampak ... se splača.

Anja
Meni pa se ta cena 2,50 Eur/500g zdi absolutno previsoka. Iz principa jih pred 14 dnevi jagod našega domačega proizvajalca (njive so od našega mesta oddaljene cca 5-10 km) nisem kupila. Sedaj so ceno spustili na 1,39 Eur/500g. Se mi zdi, da bližje kot si pridelovalcu višjo ceno plačuješ K P.S. To je bila cena Panvitinih jagod. Sporočilo je spremenil(a) KARMINA dne 02. jun 2008 14:18:41

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

2. jun 2008 16:07

Vendelina jr. je napisal/a:
Moja starša sta ta vikend kupila na Lj. tržnici kupila jagode in dala 1,5 EUR/kg. Bosta pa ta teden nekaj hodila po Posavju in tam so baje punkti, kjer kmetje že pripeljejo lepo platoje jagod in jih prodajajo. Tako da ni treba ravno hoditi na kmetijo, nadlegovati kmetov, nehote lomiti jagodičevja in glumatati v stilu "a ni fajn, k smo mau na kmetih, pa je tko fajn zrak, pa čist en drgač filing je tuki, pa ldje so tok preprost...." - in na koncu za tale šport plačati 2 EUR/kg.... Aja, če tole bere kakšen pridelovalec jagodičevja - upam, da bo tolikanj prebrisan, da bo še malo dvignil tarifo za take kvazi-mestne pozerancije.... Vendelina jr.

joj Vendelina, govoriš o stvareh, ki jih ne poznaš?

Za ostale ne vem, ampak tale nasad v MB je daleč od kake kmetije, na robu mesta...

Sicer pa po moje tudi marsikdo na tržnici prodaja tele jagode, ne pa ravno s svojega vrta. Pa še dražje so tu, kot npr. v Lidlu, verjetno nič manj špricane...

Mi smo šli pač zato, ker smo si v nedeljo popoldan zaželeli svežih jagod, gnilih nismo pobrali (med kupljenimi je vedno kakšna), pa še otroka sta lahko videla, da jagode ne rastejo v trgovini (kaj češ, smo pač mestni in take stvari niso samoumevne...)

Sicer pa je cena odvisna od posameznika: ker jih lahko še poješ, kolikor hočeš, je za sramežljive in manj lačne všja, za požeruhe pa zelo ugodna... Če gre 4-članska družina, pa vsak poje pol kile, kilo pa naberejo za domov, je to kar poceni, a ne?(smo videli tudi take)

čoko

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

2. jun 2008 16:23

Ta teden bodo baje že cenejše, sploh pa manjši sadeži, primerni za džem. Na enem forumu je bila debata o tem, kako skuhati jagodni džem. Iz lastnih izkušenj govorim, da brez kvalitetnih čvrstih sadežev ne gre. Tudi gospod Alain Furet, mojster marmelad in džemov, je to napisal na začetku svoje knjige. Zato dam raje pol evra ali celo en evro več in imam 5-6 majhnih kozarčkov jagodnega džema, kot pa 5 litrov jagodnega soka s koščki nečesa rdečega "kaj je že to?" - to se mi je namreč dogajalo, ko sem za džem nič hudega sluteč kupovala poceni vodene jagode.

V svojem postu sem želela izpostaviti te jagode kot izredno okusne, vsaj kar se mojega okusa tiče. Sadeži so zdravi, čvrsti in polnega okusa. Je pa res, da so drage. Se strinjam.

Anja

karambola  

član od: 19.11.2007

sporočila: 7

2. jun 2008 18:55

V okolici Ljubljane je v smeri proti Smledniku, če greš iz Tacna, ena hiška kjer jih prodajajo, pol kg je bilo prejšnji vikend 3 €, lahko pa si jih tud sam nabereš. karambola

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. jun 2008 22:05

Vendelina je čisto prav napisala. Ker tudi jagode je treba znati nabirati, saj se lahko naredi precej škode na rastlinah. In -čoko- tudi gnile jagode treba odtrgati (in vreči stran, seveda :) ), da se na rastlinah ne širi bolezen. Tega "izletniki" ponavadi res ne delajo. Z jagodami je precej dela. Odtod tudi cena. Atina

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

2. jun 2008 22:38

Atina je napisal/a:
Vendelina je čisto prav napisala. Ker tudi jagode je treba znati nabirati, saj se lahko naredi precej škode na rastlinah. In -čoko- tudi gnile jagode treba odtrgati (in vreči stran, seveda :) ), da se na rastlinah ne širi bolezen. Tega "izletniki" ponavadi res ne delajo. Z jagodami je precej dela. Odtod tudi cena. Atina

Itak, Atina, seveda je prav napisala. Je bilo mišljeno malo bolj v hecu- ker se res malo vprašam, zakaj sploh hodimo nabirat tja jagode, če se jih da za isto ceno kupit... Bolj v posmeh nam, ki to počnemo. No, pa saj sem si potem kar sama odgovorila, zakaj...

čoko

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. jun 2008 9:29

No, defintivno me najbolj zabava, kadar kakšna deklarirana "mene-je-sama-dobrota" lady malo popusti v tem gardu.... Imam precej sorodstva v Posavju, včasih so se bolj ukvarjali s kmetijstvom, zdaj pa manj. Ampak sem tudi nekaj otroštva preživela na kmetih in skladno s tem sem se naučila tudi nabirati jagode in maline. Pa grozdje znam tudi trgati (vključujoč s tistim delom, ko pobiraš padle jagode z zemlje) In skladno s tem, če bi imela kmetijo, vanjo zanesljivo ne bi spustila nek polusvijet, da mi lomasti po nasadih, zoba grozdje v vinogradu in pleza po sadnem drevju. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti