Ponudba bio sadja in zelenjave v trgovinah

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

2. jun 2008 22:38

nitta, je že v redu in me veseli, da se ukvarjate pri vas z ekološkim kmetijstvom. Torej tudi veš, koliko let mora preteči, da smeš uporabljat ta izraz za svoje pridelke, kot tudi, da so kontrole pogoste in ob petkih in svetkih, seveda nenapovedane. Mene pač pogreje, če kdo govori poniževalno o kmetih in jaz sem delček tvojega posta pač tako razumela.

Tudi ne verjamem, da je kakšen kmet tako "butast", da 10 let zapored seje koruzo na isto njivo, ker ne bi vedel, da je treba kolobariti. Je pa res, da se tudi med njimi najdejo precej prefrigani, ki točno vedo, da na tisti njivi zaradi suše, nepravilnega kolobarjenja in podobnih reči ne bo zrasel soliden pridelek, bo pa "zaradi naravne katastrofe" morda kakšen everček manj katastrskega dohodka za plačat, pa kakšna subvencija bo padla...Ja, to je pa že druga pesem in s tem bi se morali birokrati na kmetijskem ministrstvu ukvarjat. Sicer pa se barabe najdejo povsod, le zakaj ne bi bil kakšen primerek tudi med kmeti.

nitta, držim pesti, da solidno opraviš z izpitom in me res veseli, da te zanima ekološko kmetijstvo.

Pa še Sy bi rada povedala, da niti slučajno ne verjamem, da nek kmet tam nekje v Franciji kar "zaliva" vinograd s strupi. Lepo te prosim, a ti sploh veš, kako draga so škropiva? Vsaki flanci pa tudi ni za verjet! In po mojem skromnem mnenju nobeno biodinamično vinogradništvo ne bo uničilo oidija in peronospore, se pa strinjam, da se te reči dajo zatreti z manj "giftnimi" šprici oz. z integrirano pridelavo. Lahko pa se seveda gre nekdo biodinamično vinogradništvo s kakšno šmarnico, izabelo in podobnimi starimi sortami, pri žlahtnih sortah pa "malo morgen".

 

Ognjič

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

3. jun 2008 12:22

Seveda brez gnojenja ne gre,ampak mislim ,da je potrebno povsod upoštevat merila ,če je preveč je pa preveč.Vem da pridelovalci živijo od tega koliko pridelajo samo vso nesnago nam pa tudi ni treba prodati prav je da se stvari dajo pod kontrolo.Vprašajte kmeta če on uživa tisto zelenjavo,ki jo vam prodaja. mark5

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. jun 2008 12:41

Saj tudi jaz pognojim tistih par gredic, ki jih imam, vendar pri tem uporabim organska gnojila in ne mineralnih. Tudi koprive imam namočene, čeprav za kmeta, ki prideluje ogromne količine, to ne pride v poštev... katjushka

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

3. jun 2008 13:57

namočene koprive so že fina stvar, te razne "zvarke" uporabljamo ekološki kmeti veliko veliko, pa tudi to, kdo je komu dober sosed...če koga zanima, vam lahko napišek kaj gre skupaj, na primer korenček+čebula, bo čebula pridno odganjala korenjevo muho, korenček pa čebulno itd... Svojo diplomsko nalogo imam namreč prav iz ti. združenih setev, kako neka rastlina vpliva na drugo (pridelek, škodljivci, fotosinteza...) zanimive stvari so tudi biotično varstvo (vsem poznane super pikapolonice so ene izmed njih). Zakaj ne bi na vrtu posadili pač korenčka in čebulo skupaj če ju že imamo oba na vrtu, in zakaj ne bi v rastlinjaku pri vrtu nastavili predatorje, in se izognili uporabi kakršnih koli škodljivih snovi. Naši sosedi imajo koruzo na isti njivi kar se jaz sebe spomnim (20 let), pa bolj ko mu govorimo da je sedaj koruzni hrošč tudi pri nas.... pa je sedaj na tej njivi zopet koruza... Saj ne vem zakaj so nekateri tako trmoglavi, ker naši predniki so te stvari (kolobar, biotično varstvo, združene setve...) upoštevali pred 100 leti in več, ta generacija vmes pa ne razumem zakaj so tako trmoglavi, seveda leti to na določene posameznike, da ne bo zamere. zadnič sem bila na eni intenzivni kmetiji, in veste kaj imajo za hišo? vrt na katerem pridelajo krompir posebaj zase, solato zase, paradižnik zase itd.... sem se kar malo zamislila :( Me veseli da smo razčistili s tem in da tudi to me veseli da vam ni vseeno zase in tudi ne za zanamce in za naš svet, ker meni osebno se zdi včasih tako brezupno se nekaj truditi v tej smeri, ko pa čez veliko lužo ali pa čez sosedovo mejo vsak dan brni škropilnica zraven pa se igrajo otroci... Zopet morda pretiravam z primerjavo in upam da ni tako hudo :) nitta

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

3. jun 2008 14:06

No, jaz delam milnico iz oreščkov drugače. Najprej jih uporabim za pranje perlia, in to 6-7 kosov dam v priloženo vrečko in v pralni stroj. po 2-3 pranjih te oreške vsipam v posodico, dolijem 2-3dcl vode in jih vrem 5 minut. Nato jih odcedim in to milnico uporabim za čiščenje. Kar mi pa ostane, pa po enem tednu vlijem na gnoj, kompost ali pa razredčim z vodo in zalijem rožice na balkonu.

Vrt pa občasno poškropim z koprivnjekom, naredim koprivino zastirko. Občasno pa naredim pripravek iz slaka, rmana in melise in s tem obilno polijem po zelenjavi na vrtu. Nimam mravelj, mušic in polžev, ker jim baje to smrdi in ne pridejo papat moje zelenjave.

Glede soseda, pa naj mu bo. Saj ni moj prvi sosed, vsak pač dela kot najbolje ve in zna. Eni s kemijo eni pa z rožicami.

Kyara

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

3. jun 2008 19:11

Meni se pa zdi da tudi sosedom ne sme biti vseeno kako se obnaša na vrtu ,ker potem tudi mi pokasiramo.Pra bi bilo da bi se do narave vsi bolj odgovorno obnašali le tako nam bo vrnila to kar od nje pričakujemo. mark5

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

3. jun 2008 21:06

Tole je res krasno brat! nekaj časa je zgledalo, kot da sem edina za eko, sploh po tistem, ko so se nakteri sočno spravili na moje mnenje. Tele par dni je bilo tako prav zabavno prebirat vaša mnenja... Sem vesela za nitti in tiste, ki daste kaj na eko in vam ni vseeno za naše okolje. Pa če gre za pošpricano ali "obsevano" hrano. Lp, veverica

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

4. jun 2008 12:49

Seveda nam ne sme biti vseeno ali je špricano ali ne.Najboljšega okusa je bilo včasih jabolko,ki si ga pobral pod jablano malo obrisal v hlače ali rokav pa je bilo,ker se ni bilo treba bati pesticidov in druge navlake v naravi bilo je to kar je narava sama pridelala,če je uničila toča pa pridelka res ni bilo ga je bilo pa naslednje leto več. mark5

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

6. jun 2008 9:30

Ne vem kakšne so breskve v lidlu ali so bio ali ne so pa okusne in še poceni,tako da sem včasih v dile mi zakaj naj se odločim saj je sadje zelo drago in tako težko dostopno mogoče je dobro da se včasih odločimo tudi za tako sadje ,ki je trenutno v akciji.Tudi češnje pri najboljšemu sosedu so bile vpetek v akciji takoj v ponedeljek so bile iste češnje še enkrat dražje pa mi zdaj povejte kako naj se odločam pri nakupu. mark5

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

26. jun 2008 15:38

Zdaj je sadja in zelenjave res dosti na izbiro ali na tržnici ali v velikem trgovskem centru,označeni so izdelki z bio predelavo,še vedno sem pa mnenja da le plačamo ceno.Včasih imajo eko tržnice na njih so pridelki bistveno drugačni so manjši rekli bomo bolj zanikrni ne vem če je to tisto po katerem mi težimo. Imam priložnost opazovat vrtičkarje,ki naj pridelovali eko,zalivajo z vodo z bližnjega potoka,ki že na daleč smrdi po kanalizaciji vem da boste rekli da se to v naravi vse obrača ampak meni se že zdaj v želodcu ko to opazujem.Ponavadi so kmetje ali pa drugi uporabniki pognojili preorali potem je pa narava res delala po svoje. mark5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti