Ponudba bio sadja in zelenjave v trgovinah

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

2. jun 2008 6:01

Jaz bi pa rada vedela.pa ne kot provokacija,ali pa da vam nagajam ampak ali res verjamete vse kar piše na sadju ali zelenjavi od BIo do EKO??? Ker včasih se mi vseskupaj zdi kot "maček v žaklju" anaeva

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

2. jun 2008 8:24

anaeva, jaz ne verjamem vsaki tej oznaki, ampak le tisti, za katero stojijo priznane institucije.....se zavedam, da se mnogi skušajo na ta način okoristiti, vendar pa niso vsi takšni....skratka, obstajajo določene znamke, ki zagotavljajo, da je stvar takšne kvalitete, kot je na njej označeno, to zagototavljajo tudi državne inšpekcije. katjushka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

2. jun 2008 9:04

nitta je napisal/a:
erjemite da tisti navadni kmeti ki "nimajo pojma" o raznih sintetičnih pripravkih in mineralnih gnojilih te stvari najbolj uporabljajo! pa še to je največja napaka, da vse to uporabljajo čisto na pamet, brez analize tal itd. nitta

Sicer ne vem, od kod si, bi ti pa rada povedala, da je nesramno kar tako v tri dni flancarit o "navadnih" kmetih, ki nimajo pojma...Če si bila kdaj na kakšni ekološki kmetiji, so ti najbrž tudi povedali, koliko let traja, da so pridelki eko, kdaj smejo prvič kositi travo, s čim smejo zatirati škodljivce, kolikokrat jih obišče inšpektor, ki seveda pride nenapovedan in vzame vzorce zemlje, pridelkov, da ta inšpektor pride tudi ob nedeljah popoldan...

A tisti drugi so pa "hibridni" kmeti, al kaj? Vsak kmet, tako navaden kot hibriden, mora opraviti izpit, da lahko kupuje škropiva. Brez potrdila o tem opravljenem izpitu namreč škropiva ne morejo kupiti. Se pravi, da nekaj pojma pa že imajo, a ne?

Od članice KUL SLO val sestra ima ekološko kmetijo pod Bohorjem. Za moje pojme (sem gor zrasla na ravnini) nimajo niti metra zemlje na ravnini, zato morajo ogromno dela opraviti ročno. Ker od tega pretežno živi 5-članska družina, je seveda jasno, da je zemlje nekaj več, kot za "mestni" vrtiček. Sem imela priložnost videti te "navadne" kmete kar nekajkrat, kako so se v mraku komaj še vlekli po dvorišču in komaj čakali, da se zvrnejo v posteljo. In potem reči, da nimajo pojma, je velika nesramnost. Če bi jih ti videla, s kakšno ljubeznijo obdelujejo svojo zemljo, kako lepo delajo z živalmi in so kljub kronični utrujenosti, ki traja do pospravila pridelkov, še tako prijazni in gostoljubni, da tega nevajen gost samo debelo gleda, ne bi kar vsevprek posploševala!

Če pa res poznaš tiste druge, ki nimajo pojma in se gredo navzven eko pridelavo, si jih seveda dolžna prijaviti.

Ognjič

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

2. jun 2008 9:36

Ja, kroženje snovi v naravi je naraven proces, pa je žal vse več tistih kmetov, ki si malo "doštukajo" svoj proračun in so pri volji spraznit greznico za pol cene, kot to naredi komunala. In tisto cisterno z gnojnico (tudi iz greznice) veselo zlijejo na travnike - trava lepše raste, pri tem pa pozabljajo, da v greznicah niso samo človeški izločki ampak tudi vsa kemija, ki jo po gospodinjstvih pridno uporabjamo, da se vse sveti in blešči. pozdrav Alenka alenka5

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

2. jun 2008 10:23

V "vsej tisti kemiji" je ponavadi veliko vode (pardon, dihidrogen monoksida!), malo fosfatov, malo citronske kisline in malo amoniaka, za dodatek pa nekaj barvil in disav; skratka nic, cesar ena spodobna naselbina greznicnih bakterij ne bi bila sposobna prebaviti, en travnik pa sploh. Je ze tako, da ljudje in ostale živali iz kruha delamo drek, trava (in ostale rastline) pa ravno obratno...:))) lp, proxima

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

2. jun 2008 10:48

proxima, kolikor je mogoče dosledno prebiram tvoje poste, tudi zaradi tega, glede na to, da moje znanje kemije ni ravno najbolj zavidanja vredno, da bi pogledala različne pojave tudi bolj iz strokovnega vidika in se s tem kdaj tudi malce dvignila razpoloženje...... Iz tvojih odgovorov dostikrat opazim ton, ki ni preveč zaskrbljen. Je že res, da mnogokateri (preveč) paničarijo, ampak vseeno je stanje, v katerem se nahaja Zemlja danes, ni ravno bleščeče..... mislim namreč, da prevelika brezbrižnost ni ravno na mestu, nekaj je treba narediti, da se situacija ne bo več tako hudo slabšala. Čemu bi se po tvojem mnenju morala posvečati največja pozornost pri varovanju okolja .... tukaj imam v mislih predvsem z vidika gospodinjstva? katjushka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

2. jun 2008 11:48

Dam prav proksimi.

Katjuška, tudi v gospodinjstvu ni vse čisto, kar se sveti. Predvsem pa eni pretiravajo pri uporabi kemičnih čistil in razkužil, zato pa so nato dovzetni za razne viruse in bakterije bolj od povprečja. Ker doma vse pobijejo in uničijo, dobre in slabe bakterije.

Jaz za čiščenje doma uporabljam pralne oreške, ki niso več za v stroj. Preverem jih in s to milnico čistim dom in vso gospodinjstvo. Ostanek pa vlijem na kompost, s katerim potem gnojimo vrt. Vse je ekološko, pa kaj to pomaga , če daljni sosed vsak teden škropi sadovnjak da je veselje.

Za Eko in Bio predelavo pa so danes že zelo strogi, tako da vsak ne more več napisati, da je njegova pridelava bio, če nima vseh ustreznih papirjev in dokazila o znanju.

Kyara

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

2. jun 2008 12:31

Hm, katjushka - srauf v glavo, kot bi rekel nas karizmaticni prfoks za umetnostno zgodovino, Jiri Bezlaj. Bom poskusila odgovoriti tako, da ne bo zgledalo tako kot pri tistemu od financnih svetovalcev vlade, ki so ga vprasali, koliko je 4% od 30.000 in je rekel "hja, to je pa cisto odvisno od.../ne vem cesa/" in umetelno zabluzil tako, da nihce na koncu ni vec vedel, kaksno je bilo prvotno vprasanje. Skratka, moje mnenje je tako: v povprecnem mescanskem gospodinjstvu je ena srednja zbirka kemikalij, ki zvenijo grozno, v resnici pa njihovo ekolosko breme ne dosega ekoloskega bremena embalaze, v kateri so zapakirana, in transporta, s katerim so prisle do omare v shrambi ali kopalnici (ce pomotoma zaide v kaksen potok en liter 5% solne kisline za ciscenje sekreta, bo nevtraliziran v vodo in sol v zanemarljivem casu brez posebnih posledic - ker pH raste z razredcevanjem po logaritemski skali in organskih in anorganskih baz navadno v potokih ne primanjkuje; ampak plastenka, v kateri je prisla ta solna kislina iz tovarne, bo ostala na zemlji vecno, prav tako bo za vecno porabljena nafta, iz katere so napravili taisto plastenko, z njo kurili kotel, v katerem je nastajala solna kislina, in s katero so polno plastenko prepeljali do stacune in iz stacune do doma). Ekoloski principi, ki se jih drzim sama, so torej naslednji: ce le morem, kupujem lokalno proizvedene izdelke od jagod iz Brezic do pralnega praska iz Mercatorja (ki ga, mimogrede, dela taisti Teol kot sedaj tako propagirano Luno:))); v sluzbo se vozim z biciklom; odpadke striktno recikliram; na vrtu ne uporabljam pesticidov; ne susim cunj v susilcu, kadar to ni nujno; ne kupujem casopisov, ki jih lahko berem na internetu. Najbrz bi se lahko se cesa spomnila, ampak priblizno tukaj se konca domet moje ekozavesti (pac nisem Jure Detela, ki je umrl prakticno od lakote, ker ni hotel biti odgovoren za smrt kateregakoli zivega bitja). Aja, pa lulam kar naravnost v morje, ce ga imam dovolj blizu, kot sem povedala ze v sosednji temi:)))) Naslednja stopnja, na katero na zalost (mnogi bi mogoce rekli na sreco) nimam vpliva, spada namrec na nivo politike in ekonomije; mirno priznam, da ne razumem celega kupa stvari - davkov, davcnih olajsav, kmetijskih subvencij in ostalih biserov drzavne kmetijske politike (zlasti sistema mlecnih kvot in zelenih trgatev), potnih stroskov, ekonomike transporta (zakaj je ceneje uvazati cunjice iz Kitajske in istocasno placevati podpore brezposelnim siviljam iz Sevnice), delovanja mednarodnega monetarnega sklada (zakaj vse drzave, ki jim ta sklad pomaga, slejkoprej bankrotirajo), tukaj bi lahko se in se nastevala. Spada pa na zalost natancno v to poglavje moja velika frustracija - da ima ljudstvo na volitvah ocitno rajsi tiste, ki razkopavajo kosti po Kocevskem rogu in padajo v potoke pri neposrednem televizijskem prenosu; resnicno pametne teme, od katerih je odvisna kakovost zivljenja nase in se nekaj naslednjih generacij (=sustainable living), sploh ne pridejo niti do predvolilnega soocenja. Se pa vedno ob vseh takih debatah spomnim na besede Marilyna Mansona v Bowling za Columbine (tipcek je genij, ni cudno, da ga hoce moral majority sezgat na grmadi): Marilyn Manson: "...you"re watching television, you"re watching the news, you"re being pumped full of fear, there"s floods, there"s AIDS, there"s murder, cut to commercial, buy the Acura, buy the Colgate, if you have bad breath they"re not going to talk to you, if you have pimples, the girl"s not going to **** you, and it"s just this campaign of fear, and consumption, and that"s what I think it"s all based on, the whole idea of "keep everyone afraid, and they"ll consume." (prevod: "...Gledate televizijo, gledate poročila, kjer vas pumpajo s strahom - poplave, AIDS, umori, in nato preskočite na reklame - kupite Acuro (v USA zelo priljubljen model Honde), kupite Colgate, če imas zadah iz ust, ljudje ne bodo govorili s tabo, če imas mozolje, punca ne bo hotela seksat s tabo, na tem vse temelji - vsa ideja kampanje strahu in potrosnistva naenkrat, če poskrbite, da bodo ljudje prestraseni, bodo kupovali." lp, proxima

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

2. jun 2008 12:53

Kyara

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

2. jun 2008 13:11

Kyara, ne vem zakaj bi dala bolj prav proximi, če tukaj sploh ni stvar, da bi bila jaz proti....za spremembo....le nekako iščem ravnovesje, da bi čim bolj smiselno delala stvari, ki bi bile koristne in ob tem ne zganjala prevelike panike, saj nas vsak dan bombardirajo z različnimi informacijami z vseh strani.............drugače pa tudi jaz uporabljam pralne oreške, le da jih jaz že takoj prekuham in naredim neke vrste tekoči prašek, ostanek pa sevada na kompost. proxima, no tako nekako tudi meni letijo misli.... za razliko da jaz naredim še kakšno stvar več.....to pa je pač stvar posameznika, glede na to da sem jaz doma se imam s temi stvari več časa ukvarjati..... katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti