Domaca krema za soncenje...

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. maj 2008 10:02

Cista resnica je, da deluje sentjanzevka kot fotosenzibilizator (podobno kot se nekatere druge rastline, na primer vinska rutica - Ruta graveolensis, ali orjaški dežen - Heracleum mantegazzianum, in tudi nekatera zdravila - tetraciklinski antibiotiki in amiodaron (Cordarone, zdravilo proti aritmiji). Tudi za tiste, ki jemljejo preparate sentjanzevke zoper depresijo (Deprim in podobno), velja, naj se izogibajo soncu ali uporabljajo visok zascitni faktor. Ob tem lahko omenim izkusnjo izpred nekaj let, ko sem med stihanjem vrta v bermudah staknila tako hud fotodermatitis, da so se mi naredili najprej mehurji, potem pa na njihovem mestu dobesedno kraterji, ki so se celili nekaj tednov. Me je izucilo, tako da v kratkih hlacah ne stiham nikoli vec... lp, proxima

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

27. maj 2008 10:32

Tudi jaz si vsako leto pripravim olje za sončenje. V olivno olje narežem zelene orehe in naribam korenček. To pustim nekaj časa na soncu. S tem se mažem zadnje dni na morju, ko že imam nekaj naravne zaščite.

Imam zelo močno alergijo na sonce in so mi zdravniki odsvetovali sončenje. Tudi solarij. Tudi včeraj sem po nenamernem nastavljanju soncu postala vsa pikasta.

Vendar odkar sem začela delati po svoje poletje preživim skoraj brez alergije in sem na koncu poletja kar lepo rjava. Tudi rdeče me ne opeče več, kar se je prej dogajalo.

Na začetku poletja grem parkrat za pet ali deset minut v solarij. Potem pa postopno na sonce (sprehodi z otrokom, ki se jim tako ne morem izogniti, pa tu in tam na bazen). Mažem se z Eucerinovo kremo za sončenje za alergike z zaščitnim faktorjem 15 (cena je ok. 15 € za 150 ml-res je malenkost dražja, ampak se splača). Potem pa samo zadnje dni ma morju z orehovim oljem.

Če bi pa poslušala zdravnike bi bila po vsakem izpostavljanju soncu brez pokrival pikasta in rdeča. To pa mislim, da je še bolj škodljivo, kot postopno sončenje. No pa sem napisala roman.

lp Saša

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

27. maj 2008 10:36

Aja pa še to. Dermatologinja mi je rekla, da kreme z visokim zaščitnim faktorjem vsebujejo veliko snovi ki škodijo koži in da zaščitni faktor 15 povsem zadošča, saj lahko sokčenje podaljšamo za 15 krat, bolj dolgo pa tako nismo na soncu. To so mi potrdili tudi v lekarni in mi priporočili to Evcerinovo kremo, ki sem jo prej omenila.

lp Saša

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

27. maj 2008 12:11

kobra 1 je napisal/a:

Katjuška, da te dopolnim. Olivno olje vsebuje naravni faktor 4.

kobra 1 [deteljica]
....spet sem se nekaj novega naučila..... katjushka

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

27. maj 2008 12:22

vendelina jr, žal so tudi otroški preparati del komercialnih potez.   Le, zakaj neki je toliko alergij, vnetij ... ?

Farmacevski lobi je premočen in dokler je tako, je namen zdraviti, ne pozdraviti !

Žal !

kobra 1

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. maj 2008 12:27

Moja dermatologinja mi je zatrdila isto kot tista od Basti. Sama nikoli ne uporabljam ničesar višjega od faktorja 8, sem pa že po naravi bolj temen tip. Se pa tudi nikoli ne sončim. Vsaj ne namerno. Loni Makaroni [rozica]

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

27. maj 2008 13:57

Ja, tole s previsokimi zaščitnimi faktorji je res eno nategovanje, alergij pa na ta račun vse več...

Lani je tašča kupila za vnučke kremo z UV 50! Če bi lahko bili brez zaščite na soncu 10 minut, bi s to kremo zdržali dobrih 8 ur! Pa ja ni mislila mojih otrok tako dolgo cmariti na soncu? Saj vem, hotela je dobro...

Jaz za otroke kupim filter 20, pa še vseeno čim manj močnega sonca, vedno kakšna majčka, klobuček, senca...

Vendar je treba paziti še na nekaj: 2 vrsti filtrov sta, kemični in mineralni. Tisti kemični so dosti bolj škodljivi, ker se v kožo vpijejo, mineralni pa naredijo zaščitno plast na površini- škode je manj, ponavadi so ti uporabljeni v dobrih otroških kremah za sončenje. Je pa res, da se te kreme ne vpijejo, se slabše mažejo in koža ostane bolj lepljiva... Je pa boljše, kot alergija, opekline ali rak...

Samo z domačimi pripravki se pa tudi jaz pri tako poškodovani ozonski plasti ne bi igrala, dokler koža ni že lepo porjavela, potem pa za lepšo polt že pride kaj v poštev...

 

čoko

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. maj 2008 14:15

Aha, potem je vseeno nekaj koristnega v otroških kremah....To, da se slabše vtira, me ne moti, imamo pri nas eno petelinjezajtrsko varianto mazanja in gre prav fino. Vendelina jr.

miis  

član od: 24.3.2008

sporočila: 173

27. maj 2008 14:24

Če imate težave z alergijami, priporočam kreme z mineralnimi filtri. Kot je napisala Čoko, imajo te kreme nekaj minusov, poleg naštetih še ta, da koža minimalno (če sploh) porjavi. No nekateri so alergični prav na mineralne filtre, zato je treba zadevo pač preskusiti. Poceni in menda (glede na ocene na kozmetičnih forumih) zelo dobra je DM Babylove krema za dojenčke z mineralnih filtrom. Zagotovo pa je za kožo (in lepoto) najbolje, da se v čimvečji meri izogibamo močnemu soncu. Sama tudi nisem pristašica mazanja s kremami z visokim faktorjem, se raje večkrat namažem z nižjim faktorjem.

mmiikkii  

član od: 5.12.2002

sporočila: 56

27. maj 2008 14:27

Po priporočilih zadostuje zaščitni faktor med 25 in 30, večji faktor najpogosteje pomeni mnogo več kemije za 1-2% večjo zaščito. Dermatologi odsvetujejo uporabo krem z višjim zaščitnim faktorjem predvsem pri otrocih.

 

 

m.m.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti