Sirup iz jagodičevja

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

tema odprta - 26. maj 2008 20:23 | ogledi: 14.650 | odgovori: 6

Z zadovoljstvom ugotavljam, da mi bo letos jagodičevje dobro obrodilo. Iz črnega in rdečega ribeza in malin bi rada naredila domač sadni sirup. Po različnih kuharskih knjigah sem našla več receptov, ki pa vsi vsebujejo veliko sladkorja. Jaz pa bi rada manj sladkorja in čimveč okusa po sadju. Imam tudi starejši sokovnik, ki ga nameravam uporabiti pri delu.

Prosim, povejte kako vi delate domač sadni sirup in mi svetujte. Kako še drugče konzervirate jagodičevje? Lepa hvala za pomoč!

lp

tibe

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

26. maj 2008 21:12

Jaz jagodičje dam kar v skrinjo in porabim za torte, pite, zavitke,... Nikoli mi ga ne ostane toliko, da bi delala sok ali sirup. špelči

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. maj 2008 21:36

V parni sokovnik dam očiščeno zrelo sadje in malo sladkorja (tako, po občutku). Pustim čez noč. Naslednj dan skuham in sok konzerviram v steklenice. Do danes se mi ni še nič pokvarilo. lp Vesna

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

26. maj 2008 21:41

Mi jagodičevje  damo v skrinjo - borovnice, maline, ribez, jagode in robide. Pozimi jih damo v blender dolijemo vodo,dodamo cimet,  zmeljemo  in to pijemo. Včasih smo dodali še banano, zdaj že nekaj časa ne, ker pride  preveč nasitno.

Včasih sem maline stiskala, polnila s sokom modelčke za led, zamrznila in s kockami napolnila vrečke. Zdaj nas pa peške od malin ne motijo več in jih zmrzujem kar cele. V zamrzovalniku imam nizek predal za kocke, tja stresem jagodičevje, ko zmrzne, gre v vrečke.

 Sirup je sirup,to je  sok konzerviran  s sladkorjem, kateri se redči z vodo. Če delaš sok na sokovnik, ga polni direktno v steklenice in zamaši z gumijastimi kapicami. Sladkorja ni treba dodajat, lahko pa, odvisno, kakšnega bi rada.

Lijana

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

27. maj 2008 12:04

Sirup iz malin in ribeza bo brez sladkorja preveč kisel. Vsaj polovico priporočene količine ga je treba dat. Pa kombiniraj s fruktozo. Tudi jaz imam še prastar sokovnik od Emo Celje, pa ga še vedno uporabljam. Napolnim samo s sadjem. Ko se nateče sok, ga razredčim z vodo, količina je odvisna od vrste sadja (pri ribezu pol soka pol vode, ker ribez zelo želira), dodam sladkor in prevrem. Vroče nalijem v ogrete steklenice dobro zaprem z zamaški in počasi ohladim. Tako narejen sirup zdrži leta. Če v sezoni nimam časa, sadje zamrznem in naredim sirup takrat, ko imam čas. Lejla13

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

27. maj 2008 21:52

Lejla13, zelo sem zadovoljna s tvojim nasvetom. Mislim, da se bom lotila kar tvojega načina dela. Tudi jaz imam še tak prastar sokovnik od Emo Celje, pa je po moje kar v redu. Res hvala za nasvet. lp tibe

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

27. maj 2008 23:11

Tudi jaz ribez kuham na sokovnik, stem da dam malo sladkorja, ker se baje bolj soči. Maline lahko zmešaš z ribezom in enako sočiš. Jaz sok zlivam v posodo, dodam še sladkor in segrejem ter napolnim steklenice. Pravi malinovec pa se ne soči na sokovnik. Maline se malo zmečka in doda malo sladkorje in pusti par dni (odvisno od temperature), da začne masa vreti.Zliješ preko gaze (lahko pustiš čez noč, da se dobro odteče ali pa še malo stisneš, vendar ne preveč,ker bošla še gošča skozi in sok ne bo čist. Temu soku se doda sladkor i na hitro segreje (zavre) in napolni steklenice. Ta sok je precej bolj aromatičen in v moji knjigi piše, da je to pravi malinovec. Če ti je škoda zavreč tisto kar ostane v gazi, lahko prevreš vodo in sladkor dodaš to zmes, da zavre precediš in napolniš steklenice. Ta sok ni za razredčit. Jaz sadje dajem tudi v skrinjo in potem vsako rundo skuham sok. V lonec, ki drži 16-17 litrov vode da 1 kg sladkorje in to prevrem. Dodam maline, ribez, robide od 1,5 do 2 kg (dajem od oka enkrat je bolj močan drugič manj) in ko to ponovno dobro zavre (dodam malo citronke pol žlice, če poa je več ribeza pa včasih tudi nič) izklopim in pustim v loncu še kakšnih 15 min, da sadje pade dol. Precedim in napolnim steklenice. To kuham zato, da voda prevre, ker nimamo ravno dobro vodo za pitje. Tudi meni ribez dobro kaže, pa še lanskega iomam v skrinji., da ne govorin o sirupu, kakšen je še od leta 2ooo, pa se nikakor ne morem spravit,da bi ga zlila proč. Saj je še čist v redu, sam po moje nima več nič v sebi. Zadnje čase kar sosede pokličem, da oberejo, ker se je pri meni poraba zmanjšala. tutifruti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti