Trdo ali mehko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. maj 2008 21:37

fleur, pravzaprav vse v naravi "teži" h kaosu, entropija se veča,....

Aja, pa ni nujno, da je zunaj celice tako, je odvisno, kje je celica....da ne zaideva, nimava pouka zdajle, kajne?

rimljanka - zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 21:45

Matilda, po mojem tebi jota ravno tako uspe prav zato, ker te ni nobeden učil "tega se pa ne dela, to je prav samo tako in tako....", kot so nas naše mame, none in pa seveda tašče, ki imajo zmeraj prav! Bom še jaz enkrat probala po tvoje - samo nekaj me pa zanima: jaz kuham fižol v navadnem loncu in to traja ponavadi vsaj 2 uri. To se mi zdi pa za repo ali zelje in krompir precej preveč. A tebi ne pride preveč razkuhano, če kuhaš vse tako dolgo kot fižol? Ali daš repo in krompir k fižolu pozneje? mamaF - Mojca

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

22. maj 2008 21:52

anamarija1 je napisal/a:

Evo zakaj mi je mama vedno rekla, ko delaš joto najprej skuaj krompir, ko je krompir skuhan daj zelje, nikoli pa jo nisem vpršala zakaj pa? Mislim, da bo nam Atina pomagala in odgovorila temu vprašanju, saj je kemik.

Anamarija [srecen]
Žal, žal ne vem odgovoriti, pa tudi nikoli nisem slišala za to. Moja razlaga bi bila kvečjemu to, da se krompir kuha dlje (jaz zelja ne kuham dlje kot 15 minut, povprečen krompir se pa kuha dlje). Če se bom spomnila, bom jutri prav znanstveno pristopila k temu: hkrati bom kuhala v dveh lončkih krompir in v enega bom dodala kis. Pa da vidimo. Moja hipoteza pa je, da posebne razlike ne bo, razen vonja po kisu po celi hiši. Bom pa malo raziskala po netu, če kaj najdem. Atina

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

22. maj 2008 22:09

mamaF je napisal/a:
Matilda, po mojem tebi jota ravno tako uspe prav zato, ker te ni nobeden učil "tega se pa ne dela, to je prav samo tako in tako....", kot so nas naše mame, none in pa seveda tašče, ki imajo zmeraj prav! Bom še jaz enkrat probala po tvoje - samo nekaj me pa zanima: jaz kuham fižol v navadnem loncu in to traja ponavadi vsaj 2 uri. To se mi zdi pa za repo ali zelje in krompir precej preveč. A tebi ne pride preveč razkuhano, če kuhaš vse tako dolgo kot fižol? Ali daš repo in krompir k fižolu pozneje? mamaF - Mojca

Pri nas kuhamo joto brez fižola. Pa tudi krompirja ni veliko, samo toliko, da ga na koncu malo popeštam - za zgostitev. Joj, pa joto tudi kar dolgo kuham, a 2 uri sta veliko Potem se pa ne čudim, da je moj krompir razkuhan Raje nič več ne napišem...

No, saj v resnici ne vem točno koliko časa kuham, ker nikoli ne gledam na uro. Ampak se mi zdi, da kar dolgo...

matilda

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 22:21

Ne se sekirat, Matilda. Če tebi dobro rata, je že prav! Ni, da bi iz jote delali doktorat, pri nas na Krasu itak rečejo, da ima vsaka hiša svoj recept za joto! Recimo, tisti, ki so prišli iz Vipavske doline dodajo dostikrat krompirju, zelju/repi in fižolu dodati še ješprenj. Je pa res, da jo tu, pri nas delamo vsi s fižolom - tistim rjavim. Večina naših gospodinj tudi moji joti ne bi rekla jota, to pa zato, ker ne uporabljam niti moke za zgostitev, predvsem pa zato, ker pri meni nikoli "prase noter ne stopi". Ampak nam je tako všeč in tako kuhamo. Glavno, da je dobro. mamaF - Mojca

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

22. maj 2008 22:41

Sn že taka mojstrica, ka si skuham segedin golaž brez mesa. tumpika

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

22. maj 2008 23:33

Haha, Tumpika, moja sestra je pa včasih oboževala "filane paprike brez paprike" (=čufte) Atina

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

23. maj 2008 6:34

"Kumarice narežem, solim, ožamen( ni lepo za videti) vendar se ne dvigne, izvedla sem, da, če kumaricam, ko rastejo damo oporo in rastejo pokončno in ne na zemlji jih lahko poješ na kile in sploh ne bo ta neprijeten efekt ali je to res?" Še odgovor, Anamarija. Če je pokončno, je res ok . A pri kumaricah ni razlike. Moja soseda jih ima na mreži, jaz po tleh. Razlike ni. Dejstvo pa je, da jih jaz nič več ne ožemam. Naribam ali narežem in takoj naredim in pojem. Zgaga oz. tiščanje v želodcu odpade.. Tina

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

23. maj 2008 6:48

Atina je napisal/a:
No, vsaj to dilemo znam razrešiti: raztopine imajo nižji parni tlak, višje vrelišče in nižje tališče od čistega topila (torej če dodamo sol v vodo, bo tekočina kasneje zavrela). Atina
kako je pa potem s sladkorjem, da zavre prej res, da sem blont...heh katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

23. maj 2008 7:07

Verjetno kar veliko stvari počnemo po vzorcu Sy zgodbe. Pri joti kuham vsako stvar posebej, kumar ne ožemam ( nič ne rigamo) ...  Skratka, kar veliko po vzorcu svoje mame in vseh tistih mam, ki so mi svetovale, kot mladi gospodinji. A, ja! Tudi en ata je bil vmes ...  njegova bujata repa, pa makaroni s krompirjem ... te hrane doma nismo poznali.

Sem pa tip človeka, ki mora vedno nekaj po svoje naredit, pa če tudi ni vedno OK. Zdaj se učim od svojega sina, ta me je že zdavnaj presegel. V eksperimeranju mislim

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti