Trdo ali mehko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. maj 2008 18:53

mamaF, o krompirju v zevnici ti lahko kaj ribaracarak pove!

rimljanka - zasebno mnenje

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. maj 2008 18:53

Kumarice narežem, solim, ožamen( ni lepo za videti) vendar se ne dvigne, izvedla sem, da, če kumaricam, ko rastejo damo oporo in rastejo pokončno in  ne na zemlji jih lahko poješ na kile in sploh ne bo ta neprijeten efekt ali je to res?

Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. maj 2008 18:54

rimljanka je napisal/a:

mamaF, o krompirju v zevnici ti lahko kaj ribaracarak pove!

rimljanka - zasebno mnenje

 

Prav nate sem mislila.

Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. maj 2008 18:57

Morda še za tiste, ki se sprašujete zakaj sem izbrala ostale teme naj povem, da smo že zašli prej... pa bomo še zašlisicer pa je tema zelo Kulinarična.

Anamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. maj 2008 19:03

fleur je napisal/a:
glede mesa in soli.. Zdi se mi, da je "fora" v plazmolizi oz. deplazmolizi. Sol iz celice veže vodo (okolje v celici je hipertonično --> v celici je manjša koncentracija soli kot izven nje) in sicer zaradi prehajanja snovi (celica vedno teži k temu, da bi bilo okolje v njej podobno oz. enako tistemu izven nje (izotonično okolje), čeprav naj do tega ne bi prišlo, saj je tako potem onemogočen transport snovi in bi celice propadle). Pri vsem tem poteka osmoza, kar je prehajanje vode iz področja večje koncentracije na področje manjše (v tem primeru iz mesa ven). Celica se s tem "skrči", saj se plazmalema "odlepi" od cel. stene fleur

 

Malo si mimo mahnila. Ravno obratno, od tam, kjer je okolje hipotonično, vdira voda tja, kjer je hipertonično. Soljenje torej naredi okolico mesa "hipertonično", rečemo, da "sol vleče vodo iz celic". O plazmolizi/deplazmolizi pa lahko govorimo le pri celicah, ki imajo celično steno. Torej - glive, rastline, bakterije. Živalske celice je nimajo. Ker je plazmoliza pač stanje, ko celica odstopi od celične stene, ki je toga, ker je celica izgubila veliko vode in se je njen volumen močno zmanjšal. Seveda se isto zgodi živalski celici, a se pač samo zmanjša. Naj bo dovolj, da ne bomo preveč v strokovne vode zapluli.

Samo še tole: celice nikamor ne težijo, gre pač za povsem pasivne procese, ki temeljijo na gibanju molekul, ki se res gibljejo v vse smeri, najbolj pa v smeri manjše koncentracije teh molekul. In to je difuzija.

Ja, je pa res, da se krompir v kislem ne skuha. Smo enkrat delali krompirjev golaž, pa so eni malo preveč vinca zlili vanj, ko je bil krompir še surov....in nato potolkli vse rekorde v dolžini kuhanja....krompir pa trd in trd...

 

 

rimljanka - zasebno mnenje

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

22. maj 2008 19:14

Obstaja (baje) resnična zgodba o tradicionalni šunki v neki družini. Iz roda v rod se je nadaljevala tradicija, da je vsaka gospodinja šunko malo obrezala na vsakem koncu preden jo je dala kuhat. Ko pa je prišla tamlada k hiši, šunke ni obrezala. Zato jo tastarejša gospa nadere: A ne veš ti za našo tradicijo? Od šunke je treba na vsaki strani malo odrezat! Ker ji to ni šlo v račun, je tamlada začela raziskovat, zakaj je temu tako. In je ugotovila, da je prapra...gospa družine nekoč enkrat začela kuhat šunko in ker je imela premajhen lonec, jo je morala na vsaki strani obrezat, da jo je spravila noter. In od takrat dalje vse gospe Novak obrezujejo svojo šunko preden jo dajo kuhat. khm....

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

22. maj 2008 19:35

Sy dobra fora... Je res, da je nekaj na tem kako pač nekdo dela in kako so nas učili, da delamo. Kot ste že napisale zgoraj se krompir ne skuha, če mu dodamo nekaj kislega, zakaj tako ne vem. Tudi mene so učili za zelje, joto,... da ne smem kuhat skupaj, pa sem enkrat pripravljala kislo juho s krompirjem in jo lepo pustila, da se sama kuha in tudi moj krompir je ostal trd... Meso pa solimo na koncu, ker izgubi manj vode in je posledično bolj sočen. Pečenko (večji kos) sem vedno prej začinila, ker sem se bala, da ne bo okusno... Potem sem pa enkrat nekaj hitela in pozabila začinit, mi je kar vroče ratalo ko sem se spomnila pol ure pred jedjo, kaj sem naredila... No, od takrat naprej vedno začinim na koncu. špelči

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

22. maj 2008 20:16

ja, rimljanka, pa sem res... hipotonično / hipertonično (VEDNO se zmedem glede okolja v celici izven nje, v bistvu je hipertonično okolje zunaj celice...) s "težijo" pa nisem mislila na kakšno energijo, bil je pač malo čuden izraz (čeprav se strinjam, da nepravilen... zame še vedno vse v naravi nekako "teži" k ravnovesju, pa čeprav brez kakršne koli energije, tako kot pasivno prehajanje skozi membrano) fleur

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

22. maj 2008 21:25

A me malo hecate tole z joto? Jaz dam kar vse skupaj že na začetku v lonec, tudi krompir, pa se mi vedno razkuha. Edino če je krivo to, da jaz za to še nikoli nisem slišala?

matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti