Trdo ali mehko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. maj 2008 16:00

katka lopatka, kolikor vem, se da sladkor v vodo, da prej zavre, soljena voda pa zavre malo kasneje. Ta testenine ša naj bi se voda solila tik pred vrenjem, ko se samo še "trese".

 

Zakaj se meso in jetra solijo tik pred koncem kuhe, je že vendy napisala.

Čakamo pa na naravoslovca, izvedenca. Mamamia

mamamia

Celinski tajpan  

član od: 7.5.2008

sporočila: 45

22. maj 2008 16:52

mamamia je napisal/a:

katka lopatka, kolikor vem, se da sladkor v vodo, da prej zavre, soljena voda pa zavre malo kasneje. T

mamamia
Tako je bilo znano tudi meni. Celinski tajpan

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

22. maj 2008 17:30

No, vsaj to dilemo znam razrešiti: raztopine imajo nižji parni tlak, višje vrelišče in nižje tališče od čistega topila (torej če dodamo sol v vodo, bo tekočina kasneje zavrela). Atina

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 17:57

dragička je napisal/a:
Kaj če je Ežoj pravi naslov, da nam to razloži? Pa še to: na paradižnik nikakor ne dat krompir, ker se bo težko skuhal.
Res bi rabile enega kemika, da nam to razloži. Tudi za joto ne kuhamo kislega zelja ali repe nikoli hkrati s krompirjem. Zakaj? Mene so podučili, da se krompir ne skuha - očitno kislina v paradižniku, kislem zelju, vinu...vpliva na to, da se škrob v krompirju na predela tako, kot bi mi radi. Moje sipe s krompirjem v pečici tudi niso bile "taprave" (krompir je bil čuden, vedno trd), dokler nisem zmešala vina, paradižnika in sip z že kuhanim krompirjem. Smo imeli pa v študentu prijatelja iz Ilirske Bistrice, ki je hvalil njihovo specialiteto "krompir v zewnci". Tu se pa kislo zelje kuha skupaj s krompirjem prav zaradi tega, da krompir (baje) ostane "hrustljav". Na žalost pa nam tega nikoli ni skuhal, tako, da izkušenj iz prve roke nimam. Če je kdo iz Bistriškega konca, naj pove, kako se to skuha! Sicer pa kemiki in drugi znanstveniki, na pomoč! mamaF - Mojca

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. maj 2008 18:17

Evo zakaj mi je mama vedno rekla, ko delaš joto najprej skuaj krompir,  ko je krompir skuhan daj zelje, nikoli pa jo nisem vpršala zakaj pa?  Mislim, da bo nam Atina pomagala in odgovorila temu vprašanju, saj je kemik.

Anamarija

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

22. maj 2008 18:19

glede mesa in soli.. Zdi se mi, da je "fora" v plazmolizi oz. deplazmolizi. Sol iz celice veže vodo (okolje v celici je hipertonično --> v celici je manjša koncentracija soli kot izven nje) in sicer zaradi prehajanja snovi (celica vedno teži k temu, da bi bilo okolje v njej podobno oz. enako tistemu izven nje (izotonično okolje), čeprav naj do tega ne bi prišlo, saj je tako potem onemogočen transport snovi in bi celice propadle). Pri vsem tem poteka osmoza, kar je prehajanje vode iz področja večje koncentracije na področje manjše (v tem primeru iz mesa ven). Celica se s tem "skrči", saj se plazmalema "odlepi" od cel. stene Torej, zakaj v tem primeru soliti na koncu - da iz mesa ne gre preveč vode (kot je že bilo povedano) Prav tako je z zelenjavo, ki naj bi se solila ob koncu, saj drugače izgubi preveč vode z raznimi hranilnimi snovmi in je s tem tudi manj zdrava. No, tole zgoraj ne vem če je čisto pravilno napisano (uporabila sem vse moje znanje biologije o tem, če pa je kaj narobe, se že sedaj opravičujem) fleur

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

22. maj 2008 18:21

Paradižnika ne smemo kuhati skupaj s krompirjem, ker le-ta vsebuje preveč kisline, kar očitno škrobnemu krompirju ne paše in nekako zakrkne. To sem nekje slišala, ne vem pa, če popolnoma drži. daga

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 18:32

anamarija1 je napisal/a:

Evo zakaj mi je mama vedno rekla, ko delaš joto najprej skuaj krompir, ko je krompir skuhan daj zelje, nikoli pa jo nisem vpršala zakaj pa? Mislim, da bo nam Atina pomagala in odgovorila temu vprašanju, saj je kemik.

Anamarija [srecen]
Veš kako pa jaz kuham joto (postopek je verjetno malo čuden, ma si oprostim, ker sem po rodu štajerka). Posebej skuham kislo zelje ali repo. V svojem loncu skuham fižol (ponavadi ga skuham več naenkrat, da mi ostane za v zamrzovalnik). Ko je fižol kuhan, ga iz lonca poberem toliko, da ga notri ostane ravno prav za joto. Potem v ta isti lonec (v fižolovo vodo, ker je nam všeč, če je jota bolj temna) vržem na drobno zrezan krompir. Dodam lovor, posolim in dam kuhat še za tistih 20 min., da se krompir skuha. Na koncu dodam kislo zelje (repo) z vodo vred in zabelim z olivnim oljem ter česnom. Enkrat sem h kuhanemu fižolu dodala kar zelje in krompir hkrati, pa je bilo precej čudno...sem mislila, da je čudne sorte krompir, potem pa me je moževa nona razsvetlila z enako zapovedjo, kot tebe mama. Torej kisline in škrob ne gre obdelovati skupaj (ali pa -za kakšen drug efekt?) mamaF - Mojca

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

22. maj 2008 18:44

To o zelju in krompirju ter paradižniku in krompirju sem prinesla s seboj še od moje mame. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti