Strune na vrtu

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 22. maj 2008 13:00 | ogledi: 36.706 | odgovori: 35

Najprej naj povem da ne vem če se tem živalcam pravilno reče strune. Bom pa opisala...

So kot ene majhne, majhne gliste oranžne barve. Letos sem že tretjič nasadila solate za glave, a mi strune vse sproti požrejo. Kako naj se jih znebim naaravno. S kakimi strupi ne bom škropila.

hvala

Teka

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

22. maj 2008 13:15

Mi smo tudi imeli strune, ogromno strun. Ni šlo drugače, kot da smo 3-4x prekopali cel vrt in strune dobesedno pobijali, ker s strupom nismo hoteli. Upam, da smo se jih rešili. Drugače se pa baje daje krompir v zemljo in ga odkoplješ vsak dan in 100% naletiš takrat na strune. Veliko uspeha

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

22. maj 2008 13:26

Ne verjamem, da bo šlo brez strupov. V kmetijskih zadrugah se dobi en bel prah proti strunam (ne vem zdajle kako se mu reče, vedno mi dajo enakega, ko povem zakaj ga rabim). Preden sadike posadim, v jamico posujem malo tega prahu. Vsa leta se je dobro obnesel, letos pa sem na eno mesto že tretjič poflancala, pa mi je spet nekaj korenino požrlo. Če pa kdo pozna učinkovit naraven način kako pregnati strune z vrta, ga bom z veseljem izprobala tudi jaz. Lejla13

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 13:26

http://semenarna.naveza.com/forum/viewtopic.php?f=27&p=52 Tule na začetku imaš nasvete, kako se jih znebiti s strupi (meni to ne diši), potem pa bolj naravne metode. To so v bistvu ličinke hroščkov pokalic, so pa škodljivci zato, ker so tako požrešne. Jaz bi jih tudi raje poizkusila privabiti na en del vrta in odstranjevati od tam. Tole s krompirjem se mi zdi kar zanimivo, pa čebulo imajo tudi rade (vsaj pri nas jih je bilo lani nekaj (pa ne ogromno) pri čebuli in poru. Tule pa so strune opisane: http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/SI/Organizm mamaF - Mojca

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

22. maj 2008 13:34

Pozabila sem dodat, da varianta z na pol prerezanim krompirjem ni najbolj učinkovita. Vsaj takoj na začetku ne, dokler so koreninice še majhne. Lejla13

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

22. maj 2008 13:41

Blagor vam, ki jih imate samo na vrtu. Nam pa v hišo lezejo, vrt pa začuda pustijo pri miru. Polno jih je okrog vrat in oken, pa jih kar naprej likvidiramo. Imate kakšno idejo, zakaj to počnejo oz. kako jim to preprečit, saj ne bi rada nastavljala čebule pred vrata :)

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 13:44

Petkica, pa če z biolilom močno pošpricaš okoli oken in vrat kaj pomaga? Jaz tako preusmerjam mravlje, za strune pa še nisem slišala, da bi lezle kam drugam kot pod zemljo. mamaF - Mojca

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

22. maj 2008 13:50

Tudi z biokilom pa še s kakšno šprico smo "pomivali okna", pa so neuničljive. Mravelj pa res nimamo. Mogoče jih pa strune požrejo

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

22. maj 2008 14:07

Pozdravljeni, tudi jaz se ubadam že tri leta od kar imam vrt, s tem. Prvo leto so mi požrle vso solato - vsaj 150 sadik, in 25 čebulc gladiol, pa še kaj drugega. Na srečo mi je tam, kjer sem solato sejala (da jo je bilo večje količine), vsaj ostala za sproti, ostalo je šlo.... Prvo leto sem pa dobila en bel prašek, ki je posuje okoli posajene solate. Je huda karenca in še pomagalo ni prav dosti. V Slogi sem prosila za za prašek, vendar so mi razložili, da ga oni ne prodajajo več, ker je preveč strupen. Dobila sem nek prašek umazano zelene barve, ki se raztopi v vodi. Ko sadiš, v luknjo zliješ malo te raztopine, posadiš in potem še vse skupaj zaliješ. Moram reči, da mi je ostala vsa solata. In to naj bi bil "neškodljiv" strup, v kolikor je to lahko. . Poskusila sem tudi s krompirjem. Prvič sem jih res dobila veliko, drugič pa ne več. Sem pa letos dobila en velik krompir (zgleda da je en mahhen ostal v zemlji pred tremi leti - ker po temnismo več sadili krompirja), ko sem štihala. bil je ves pojeden od strun - v njem pa niti ene. Krompir na sredi je bil prav oranžen. Strune še imam v vrtu - baje se jih lahko znebiš v celoti, če vso zemljo zamenjaš..., vendar moram reči, da od kar imam ta prašek mi vsaj solata ostaja. lp smrkolina

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

22. maj 2008 14:08

petkica,strune so pa samo v zemlji. kar se pa zatiranja strun tiče pa ga ni sredstva, ki bi jih uničil, niti strup ne pomaga; najbolj učinkovito je pobiranje z napol prerezanim krompirjem, samo moraš biti dosleden in najmanj enkrat na dan pregledati krompirje in strune pobrati ven. pri nas imamo strun veliko, eno leto smo po vrtu vrgli strup in posijali travo, po enem letu, ko sem si naredila malo grede za osnovno zelenjavo so bile strune še zmeraj na vrtu in sedaj jih pobiram in to je kolikor toliko učinkovito. strupa pa smo vrgli veliko. reza

Celinski tajpan  

član od: 7.5.2008

sporočila: 45

22. maj 2008 14:49

Strune sploh niso še samostojno razvite živali, ampak so ličinke, iz katerih se razvije hrošč pokalica, ki sicer ni škodljivec. Rešite se jih tako, da prerežete krompir na pol, ga daste zvečer v zemljo ter ga zjutraj poberete. Na krompirju bi se moralo nabrati veliko strun, kajti krompir oddaja vonj, ki strune privlači. Potem pa ta krompir pač spravite stran, najbolje je, da ga skurite. Tako je svetovala neka gospa na TV. Celinski tajpan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti