Skuta in rikota

ledenka  

član od: 1.3.2008

sporočila: 201

tema odprta - 21. maj 2008 16:19 | ogledi: 30.007 | odgovori: 7

Že nekaj časa razmišljam zakaj se v nekaterih receptih uporablja skuto v drugih pa ricoto. Nekaj časa nazaj sem ricoto kupila in jo poskusila (mislila sem namreč da je zelo podobno skuti, saj se po italijansko skuti reče ricota) okus je imela podoben kot sir mascarpone.

Zanima me kakšna je razlika med tema dvema sestavinama, kakšne izkušnje imate z ricoto in kje jo najpogosteje uporabljate??

Hvala za odgovore

ledenka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. maj 2008 0:50

Ne da bi bila strokovnjakinja za sire, sem pred kratkim prebrala, da italijanska ricotta ustreza naši "sirarski skuti" ali "albuminski skuti", narejeni iz sirotke. Vem, da jo prodaja Sirarstvo Pustotnik pod arkadami in v zaprtem delu ljubljanske tržnice. teta torta

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. maj 2008 6:32

Iz knjige " Cheese ",  Juliet Harbutt ( str.22 ): " Real Ricotta is an insight into the practical nature of Italian cheesemkers, for it is made from the from  the " waste " product, or whey, from  Parmigiano Reggiano. It still contains some protein and fat.................."

ežoj

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. maj 2008 6:38

- Ce kaj pomaga: izvora imena ricotta:( lat.recoctus) pomeni ponovno kuhanje,torej naj bi se pridobivala iz sirotke. Uporabljam jo najvec pri slanih pitah,tudi palacinkah z dodatkom smetane. Lp lucka Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 22. maj 2008 06:39:49

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

22. maj 2008 8:48

jaz rikoto uporabljam pri omaki za testenine (paradižnikovo-rikotino omako), skuto pa za sladice, pa kakšnih njokih, štrukljih, burek, no ja več ali manj za vse ostalo, zaenkrat

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. maj 2008 11:00

Ledenka, vprašala si tudi po razlikah med obema skutama. Albuminska (ricotta) je za moj okus bolj sladkasta, mehkejša, nima debelih grudic. Navadna, "mlečna" skuta pa je ponavadi (dokler ni spasirana) trša, z večjimi grudami, bolj ali manj kiselkastega okusa - od albuminske jo zlahka razločiš. V Italijanskih mlečnih trgovinah dobiš ponavadi ricotto v obliki modelčka (lončka, kjer se je odcejala, zato ima ponavadi značilen mrežast vzorec - odtis modelčka), navadno skuto pa tako kot pri nas "rinfuzo" - v razsutem stanju ali v plastičnih vrečkah oz. lončkih. Jaz albuminsko najraje jem kar samo ali pa kot namaz s česnom, čemažem...., pa seveda za testeninsko omako - dodam paradižniku in baziliki, burek in druge slane ali sladke zavitke pa pečem z navadno, "mlečno" skuto. Upam, da sem ti kaj pomagala. mamaF - Mojca

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

22. maj 2008 11:42

vesnal je napisal/a:
jaz rikoto uporabljam pri omaki za testenine (paradižnikovo-rikotino omako), skuto pa za sladice, pa kakšnih njokih, štrukljih, burek, no ja več ali manj za vse ostalo, zaenkrat

Ali lahko napišeš recept za paradižnikovo - rikotino omako?

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti