Polži in kamena moka

neznan uporabnik

tema odprta - 21. maj 2008 8:33 | ogledi: 19.318 | odgovori: 43

Vem, da ni kulinarična tema, me pa vseeno zanima ali ima kdo s tem izkušnje. Slišala sem, da se polži izogibajo gred posutih s kameno moko, ki se jo lahko posuje tudi še sedaj, ko imam vrt posajen in rastlinice počasi kukajo iz zemlje. Ker je letos na našem vrtu "leto rdečega polža", ne bi rada videla, da bi mi vse pojedli.

tedi

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. maj 2008 8:50

Tole se sliši pa zanimivo. Doma imamo kamene moke na pretek, ker mož dela s kamnom (saj verjetno je mišljen apnenec), polžev pa na srečo še ni. Če se bodo pojavili, bom preizkusila in poročala. Sicer pa sem slišala, da pomaga tudi okrog gredic potresen lesni pepel (nisem pa preizkusila, ker...trikrat potrkam). mamaF - Mojca

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

21. maj 2008 10:07

Jaz pa sem za rdečimi polži hodila s soljo. Vsakega posebej sem malo posolila in v hipu jih je zvilo. To sem počela par dni, dokler niso vsi izginili. daga

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

21. maj 2008 11:18

Jaz polže pobiram in jih dajem v plastično posodo v kateri imam sol. Če direktno potrosiš sol na njega, imaš sol tudi na zemlji, kar pa ni preveč priporočljivo za vrt in rastline. regina

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

21. maj 2008 12:37

Če okoli gredic posujete žaganje, se tudi polžem ne izide priti do solat in ostalih dobrot. Sama pa jih najraje poberem v steklen kozarec , zaprem in vržem v smeti. Otrokom pa sem obljubila, da za vsak poln kozarec (od kumaric) pobranih polžov, dobijo 2 evra nagrade. Upam, da bomo vsi zadovoljni. Polžev je pa to leto res izredno veliko. Predvsem rdečih. Imamo pa tudi tiste z malimi hišicami (rumene,črne), z velikimi hišicami, male in velike, črne in rdeče - ampak vsi so sami požeruhi! lp rolada

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

21. maj 2008 12:46

Hvala regina, človek se pač vse življenje uči. Tudi zato sem zelo rada na kulinariki. Vsak dan se mi kaj na novo "posveti". daga

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

21. maj 2008 13:12

Jaz sem te rdeče polže imela lani. Potresala sem jih s soljo, dokaj uspešno. Sem pa nekje zasledila da obstaja neki prah proti polžem, vendar sem bolj zagovornica naravnih strupov. Imam dovolj žaganja in bom poizkusila, pa potem poročam. špelči

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

21. maj 2008 14:09

Lahko se poslužite strupa Mesurol, vendar je to bolj za gredice z rožami, kot za zelenjavni vrt. Jaz ga navadno posujem, ko nasadim mačehe. helgula

neznan uporabnik

21. maj 2008 14:57

Saj poznam kup fint a se mi ne zdijo uporabne na vrtu: "soljenje polžev" - se mi zdi, da polž res izgine, toda sol ostane na zemlji in to ni dobro za rastilne Steklene črepinje - lahko se jaz ali domači ljubljenčki temeljito porežemo jajčne lupine okrog grede - polžev je preveč, da bi imela vse posuto z zdrobljenimi lupinami jajc - je pa to mogoče še najbolj eko postopek razni strupi (mesurol in podobno) - samo enkrat sem videla, kako je pes umiral, ker mu je nekdo v času, ko se psi gonijo v hrano (najbrž kako klobaso ali meso) dal strup za polže (tako nam je povedal glede na znake veterinar). Bolje da ne pomislim kako je trpel, ker nismo vedeli za kaj gre in smo ga nato odpeljali k veterinarju. Slišala sem tudi za posodice s pivom po vrtu - baje so polži zelo nagnjeni k alkoholizmu in jim je pivo še posebej všeč - to še nisem poskusila. Včeraj sem pa slišala za to kameno moko in me zanima ali jo res lahko uporabim tudi za preganjanje polžev, ker jim baje teren s tem posut ni všeč. Izgleda pa, da nihče nima konkretnih izkušenj z njo. l.p. tedi

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. maj 2008 17:31

Meni se zdi najboljši način, da se jih pobere. Zdaj, ko je toliko dežja, pridejo na plano, ali pa ob sončnem vremenu zgodaj zjutraj. Potresanje s soljo ali nastavljanje vabe se mi zdi kruto, ker žival trpi.

Lijana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. maj 2008 18:52

Seveda jim kamena moka ni všeč, saj jim izsušuje sluznico (no, recimo kožo) in tako se počasi odpravijo v polžja večna lovišča.

Bi vas pa opozporila, da so veliki vrtni polži zavarovana vrsta, jih torej res ne uničujte, ker so ogroženi. Poberite jih, pa z njimi doolj daleč stran, v kakšno grmovje ob reki, recimo. Tisti rdeči pa so vnešeni, torej so (vsaj) potencialno invazivn avrsta in jih naša zakonodaja seveda ne varuje.

Tole je veliki vrtni polž (Hellix pomatia):

 

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti