Polži in kamena moka

jadra  

član od: 30.1.2007

sporočila: 32

21. maj 2008 19:38

Poskusila sem s pivom pa ni bilo uspeha saj je posoda že par dni prazna okrog nje pa polž pri polžu Lp Jadra jadra

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. maj 2008 19:41

Rimljanka, lahko poveš, katere vrste so pa tisti majhni polži s ploščato belo hiško (se mi zdi, da ne zrase več kot 1 dober cm v premeru), ki najraje splezajo po steblu rastline navzgor in tako vidiš včasih cele grozde teh polžev po drevju in vrtnih rastlinah. Kolikor se spomnim, smo jih pri nas na Krasu opazili največkrat v sušnem vremenu. Jaz sicer s tem na mojem vrtu nimam problemov, nekaTeri znanci so pa kar dobro izgubljali živce. Mogoče jih pri meni sproti "potamanijo" jež in ptice... mamaF - Mojca

tanjaj  

član od: 15.6.2007

sporočila: 918

21. maj 2008 21:14

pri nas je ogromno rdečih polžev, manj s hiškami. jaz jih kar pobiram in mečem stran. tanjaj

Mali varaš  

član od: 8.1.2008

sporočila: 71

21. maj 2008 21:41

rimljanka je napisal/a:

Seveda jim kamena moka ni všeč, saj jim izsušuje sluznico (no, recimo kožo) in tako se počasi odpravijo v polžja večna lovišča.

Bi vas pa opozporila, da so veliki vrtni polži zavarovana vrsta, jih torej res ne uničujte, ker so ogroženi. Poberite jih, pa z njimi doolj daleč stran, v kakšno grmovje ob reki, recimo. Tisti rdeči pa so vnešeni, torej so (vsaj) potencialno invazivn avrsta in jih naša zakonodaja seveda ne varuje.

Tole je veliki vrtni polž (Hellix pomatia):

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Se podpišem, pa tudi proti uporabi Mesurola sem. Zato jih raje ročno poberem in hitro v pisker(krop) z njimi. Se vsaj ne mučijo dolgo. Ko so v omaki pa itak pozabiš, da so bili pred pol ure še slinavci. Njami, še mami L Loverboy P

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

22. maj 2008 10:08

Mali varaš--Se podpišem, pa tudi proti uporabi Mesurola sem. Zato jih raje ročno poberem in hitro v pisker(krop) z njimi. Se vsaj ne mučijo dolgo. Ko so v omaki pa itak pozabiš, da so bili pred pol ure še slinavci. Njami, še mami L Loverboy P

Bi rekla (glede na tvojo brzino), da so polži prej "peš" v Črni gori, kot jih ti poloviš

Ognjič

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. maj 2008 11:02

Ja, ampak včasih pa brez strupa res ne gre. Za na vrt je dobra ena zadeva na osnovi železa, fero???, ki nima karence in za sesalce ni strupena. Njena slaba lastnost pa je poleg cene tudi ta, da jo dež zelo hitro spere. Mesarol, ki je kar strupan, pa rdečim polžem zelo diši in jih uspešno odprevlja. Mislim, da tudi ni bojazni, da bi kakšna domača žival pojedla zastrupljene polže, saj so le ti tekorekoč neužitni. Prav tako mi ni znano, da bi pes ali mačka sploh povohala mesarol, razen če ni zamaskiran v hrano, kar pa je povsem druga zgodba. Naš sosed, ki ima kmetijo, pa si je nabavil neke race, pravijo jim tudi indijske race, ki zelo uspešno uničujejo rdeče polže. To je po mojem vedenju tudi edini jedec omenjenih polžev. lp Vlado

neznan uporabnik

22. maj 2008 11:27

Pred leti sem na vrtu večkrat videla take polže, kot so na sliki rimljankinega posta. Sedaj pa že nekaj let pri nas patrulirajo samo rdeči polži in iz leta v leto jih je več. Teh bi se rada znebila, drugače pa nimam nič proti tistim malim polžkom v solati (samo da niso na krožniku) in tistim večjim s hišo, ki so prav simpatični. tedi

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

22. maj 2008 11:45

Sosedov škotski ovčar se je pred leti sam najedel strupa za polže (ni bil zamaskiran v hrano) in žalostno v mukah umrl. Verjamem, da ni bil edini. Tudi v nemških in angleških vrtnarskih knjigah piše, da naj teh močnih strupov za polže ne uporabljamo (pa verjamem, da imajo Angleži glede na vreme tudi veliko polžev), saj dolgoročno naredijo več škode kot koristi. Pomorijo ogromno koristnih živali, ki so vrtnarju v pomoč. Priporočajo pobiranje. Na našem vrtu je ogromno polžev, verjetno tudi zato ker ne uporabljamo raznoraznih strupov, škropiv, a škode ne delajo. Predvsem je pogost velik vrtni polž in še nekakšni drugi modeli s hišicami. Ne vem kaj jedo, a zelenjavo in rožice pustijo pri miru. Tako da živimo v enem prijateljskem odnosu, kar me izredno veseli, saj mi pogleda na polža, ki kuka izpod hišice vedno polepša dan. magnolija

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

22. maj 2008 11:49

Lani, ko je moja mami potrosila strup za polže, je imela na vrtu vsak dan vsaj enega mrtvega ptiča. Če pa tega ptička potem poje še muc, smo pa tam...Sem popolnoma proti strupom. Lončki s pivom se zelo obnesejo, čeprav so res bogi polžki, ampak nekako se jih moram znebiti. Ostale pomečem proč, vendar se vrnejo . Uly

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. maj 2008 13:10

Magnolija žal na našem vrtu/travniku/sadovnjaku ni domačih polžkov v hišicah, le ti pa ne delajo prav nobene omembe vredne škode. So le rdeči lazarji, tj španski lazar, uvožen, kdo bi si mislil, iz Španije Sem pa v prejšnjem postu pozabil omeniti gnojilo Biosol, katerega stranski učinek je, da odganja (ali pa zastruplja, ne vem) polže. Na njega prisega kolega, ki je profesionalec, pa tudi v trgovini sem že večkrat zasledil, da so svetovali njegovo uporabo. Uly da ni slučajno bil to strup proti podganam, ki je primešan semenom. Nekak ne bi verjel, da bi ptiči pojedli mesurol. lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti