info-goljatova torta- sachar

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

tema odprta - 16. maj 2008 16:38 | ogledi: 3.980 | odgovori: 19

Po njegovem receptu iz knjige ČOKOLADA sem danes delala saharco. Vse lepo in prav dokler ne pridem do glazure. V navodilu piše ,da vse sestavine skupaj zavremo in kuhamo do 104 stopinje. (sestavine so 300 g sladkorja, 250 g jedilne čokolade in 120 g vode). Med mešanjem ohlajamo in z glazuro oblijemo torto.

Jaz vse po navodilu naredim in mi več kot 1/3 čokoladne glazure steče dol. Torej kaj sem naredila narobe ali morda katera ve? Je pa res, da sem torto pred oblitjem namazala z marelično marmelado, vendar taka so navodila. Piše še, da se glazura samo površinsko strdi.

Če ima kakša cukerpekarca izkušnje,( kar ne dvomim) v izdelavo take torte mi naj prosim odgovori.

LP

swarovski

kozamurnik

sporočila: 2311

16. maj 2008 17:08

Le zakaj tak sloves okoli te torte?Poznam ogromno ljudi ,ki je sploh ne marajo, in tudi meni je vse prej kot nekaj posebnega,tudi na Dunaju! Ne vem,kaj je bilo v tvojem primeru narobe,ampak ko berem take cvetke : na 1o4 stopinje, me nekako zagrabi jeza!A na 105 ali 103 stopinje pa ne rata? Lepo vas prosim! Jaz nisem nevemkak mojster,ampak mislim da se je z g.Goljatom malo pretiravalo,naj mi ne zameri, ga ne poznam,smo pa nekaj enkrat pojedli iz njegove delavnice-ko je bila enkrat mama tam in je bilo kar veliko kemije zraven in ni bilo nikomur "super in oh in sploh."Pa brez zamere in upam da ti uspe brez meritev in kompliciranja. kozamurnik

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

16. maj 2008 17:12

Verjemi ,da nisem merila temperature. Ko enkrat zavre voda se čokolada stopi ravno tako. Saj ni problem v temperaturi čokolade, pač pa verjetno kje drugje. swarovski

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. maj 2008 17:15

V bazi je tudi recept za torto sacher, ki sem ga prispevala , in delam glazuro na povsem enak način. Tećave sem imela samo enkrat, je bila malo redka.

 

Ko glazuro odstavim z ognja jo vedno pustim stati  kakih deset minut, da se začne nekoliko gostiti, in šele potem jo počasi, skorajda po kapljicah, zlivam po torti.

 

 

 

Na sliki v bazi receptov se vidi, da glazura lepo uspe.

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=8186

 

Mamamia

 

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. maj 2008 17:20

Dekleta, je problem lahko tudi v temepraturi čokolade, zato ker se pri različnih temepraturah različno obnaša.

In je tudi odvisno, ali delaš z že anrejeno glazuro oziroma oblivom, ali delamo glazuro iz jedilne čokolade in same dodajamo sestavine, da dobimo glazuro, kot želimo.

Morda 103 ali 104 stopinje res ni kaj bistveno različno, a deset ali 15 stopinj razlike se pa že lahko pozna.

Sama delam brez termometra, počasi topim čokolado, vodo in sladkor, da nasatne glazura za saherco. Ki je sama sploh ne maram preveč, ker mi je presuha, ampak imam nekaj ljudi okoli sebe, ki jo imajo zelo radi in jim jo pač velikokrat spečem.

 

Z Goljatom je pa tako: z nekaterimi prijemi nas veliko nauči, na nekaj njegovih navodil, sploh pri jedeh, ki jih sama delam na podlagi izkušenj iz domicilnih držav, pa imam kar nekaj pripomb. Pri receptih za mehiško kuhinjo nedavno sploh ni omenjal kumina, kar je ena bolj značilnih začimb v njihovih jedeh.  Kot primer to navajam.

 

Sem se pa na tečaju za praline veliko naučila, nekaj trikov je bilo prav zanimivih. Pač iz vsega potegneš dobro, kar ti ne ustreza pa spregledaš.

 

mamamia

mamamia

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

16. maj 2008 17:54

Mamamia a misliš, da lahko sedaj tisto 1/3 čokolade naknadno polijem čez? Seveda jo prej počasi malo pogrejem. Pa hvala. Verjetno sem premalo časa počakala, da bi se marmelada osušila. Pa še en kiks sem našla pri sebi. Pišeš, da skoraj po kapljicah zlivaš že kar močno ohlajeno čokolado. Naslednjič poskusim tako. swarovski

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. maj 2008 17:57

No meni se je tudi nekaj danes zalomilo-je petek...Za jutri zvecer sem obljubila makove kocke oblite s cokolado in z violonskim kljucem na vrhu-ker gre za pogostitrev po koncertu-,pa mi je padlo na pamet, da kar kupim obliv,ceprav ga ponavadi delam sama. Groza in strah-vse je popokalo, nisem mogla razrezati, o violinskem kljucu pa bolje da ne govorim--samo stiri sem uspela narediti. Kaj ces, bo treba ponoviti, tokrat po starem preizkusenem postopku..Tistega od mamemie se nisem probala,izgleda pa res zelo lepo. To sem napisala bolj za tolazbo, swarovski, da ne mislis, da gre samo tebi narobe! Lp lucka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. maj 2008 17:58

Swarovski, poglej v album Katke Lopatke, ona ima Goljatove nasvete s tečajev natančno zapisane. http://katka-lopatka.moj-album.com/album/9 ali pa počakaj, da se Katka kaj javi. Po albumih sodeč obvlada čokolado tudi stana.r, mamamia je že itak svetovala - jaz se kar z njo strinjam (čeprav redko oblivam s čokolado, tako da nimam ne vem koliko grifa). mamaF - Mojca

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

16. maj 2008 18:02

kozamurnik je napisal/a:
Le zakaj tak sloves okoli te torte?Poznam ogromno ljudi ,ki je sploh ne marajo, kozamurnik
100 ljudi - 100 okusov. Meni so do zdaj največkrat naročili, naj spečem sacher torto. Imajo jo radi tisti, ki ne marajo smetane in raznih krem v torti. Je pa to tudi ena najbolj hvaležnih tort za piknike in dogodke brez hladilnika, saj preživi tudi nekaj ur na visokih temperaturah - še celo boljša je, če se ne servira preveč hladna. matilda

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

16. maj 2008 18:10

Ko sem jaz to šolsko leto 1. jedla Saherco,z rokami v šoli (dobilo smo jo kot nagrado za 1. mesto) sem nasmejala ves razred.Nekje sredi malcanja sem prav trapasto vprašala "Zakaj je pa ta čokoladna torta brez kreme???" Ups...mi je vredu,ni mi pa nekaj super božanskega."vsak cuker prav pride" Roncolino

kozamurnik

sporočila: 2311

16. maj 2008 21:06

Matilda,ja bo verjetno res tako. Tvoja okrasitev torte Saher pa je za moj okus oblikovno in barvno nekaj povsem novega. Enkratna!Pa sromna si tudi,ker ne vidim nikjer tvojih slik ali albuma?! kozamurnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti