Pomoc pri herbariju

tema je zaklenjena

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

14. maj 2008 11:56

Nočem, da se tema o herbariju skrene, vendar moram reči na izjavo
anaeva je napisal/a:
se po Cerkniškem jezeru pasejo koze bivšega župana,saj je ugotovil,da se preveč zarašča in pojma nimam kaj še vse,.... pa v poletnem času ga tudi kar lep del pokosijo in imajo potem to travino za steljo,smrdi pa ko sam hudič.... anaeva
da ravno košnja ohranja habitate na Cerkniškem jezeru takšnega kot je, z vsemi redkimi rastlinami in živalmi. In tiste borovce in smrekce (tudi jaz sem jih šla iskat za božič), so odstranjevali na delu jezera, kjer je barje in rastišče rosike, redke vrste, ki je postala ogrožena, ker drevesa spreminjajo njeno rastišče. Se pa tudi jaz ne strinjam z vsemi posegi, ki jih tam izvajajo. Kar pa se herbarija tiče, pa imam tudi jaz lepo ohranjenega še zmeraj (čeprav je že vse rjavo), že takrat pa je bil pri vsaj polovici sošolcev izdelek njihovih mam. Ker imam v tem času rojstni dan in sem od starejše sestre dobila za darilo knjigo Travniške rastline na slovenskem, mojo prvo botanično literaturo, sem z velikim veseljem delala herbarij v petem razredu. Veliko imen mi je ostalo v glavi ravno od takrat, smo pa imeli tovaršico, ki smo jo imeli radi, ki je znala motivirati, pa tudi vgoje ni manjkalo, npr. da se po visoki travi ne sme skakat, ker bodo kosili. Še zdaj v hribe vlačim slikovni priročnik za določanje alpskih rastlin, čeprav sem se naučila uživati v lepoti cvetja, tudi če ne poznam njihovih imen. tigris Sporočilo je spremenil(a) tigris dne 14. maj 2008 12:03:59

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

14. maj 2008 11:57

ko sta moji punci delali herbarij, se je reklo xx števil iz domače okolice. To je še najbolj pošteno. A ni bolj prav, da otrok poiše 10 ali 15 rastlin, jih poimenuje, pa mogoše še kakšen kratek dodatek... kot pa da mu določijo poiskati te in te restline. Jaz bi v takem primeru kar učiteljico poiskala in jo vprašala, če mi gre pokazat kje v domačem okolju rastejo dotične rastline. klavdija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. maj 2008 12:14

anaeva je napisal/a:
da se nebi preveč zaraslo,so pred božičem imeli celo čistilno akcijo podarjanja borovcev ,ki so jih odstranjevali z jezera,... moji otroci imajo pri herbariju srečo,saj ima moj že dvajset let ,in se vseskozi dopolnjuje,... anaeva

 

Odstranjevanje borovcev in smrek so vodili strokovnjaki. Ker se zaraščajo tam, kjer bi radi ohranili stanje po Naturi 2000. To NE POMENI; da se človek ne vpleta v ekosistem, ampak nasprtono: da se, ampak toliko, da SE OHRANI STANJE. Veš, kako bo zgledal Kras čez leta, če ne bo vpletanja človeka? En sam gozd bo to. Varovanje narave kot ga predvidevajo Natura 2000 in ostali projekti, je vsekakor kompleksna reč. Nikakor to ni neposneganje v prostor, vsekakor pa je poseganje na pravi način.

Če te še kaj več zanima:

http://www.natura2000.gov.si/ Prijetno brskanje in branje ti želim!

 

 

 

 

rimljanka - zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. maj 2008 12:24

Rimljanka, se strinjam. Na Krasu rešuje zadeve zaenkrat vsake toliko kakšen požar. Pokrajina okoli Komna je po zadnjem večjem požaru 2006 zdaj vsaj približno podobna tisti iz fotografije iz. l.1916, ki jo hranijo prijatelji. Sicer pa je zaradi opuščanja živinoreje in s tem posledično košnje in paše zmeraj več površine v zaraščanju. Pogozdeni deli, kjer rasejo črni bori, se po nekod prav grdo napadeni od borovega prelca, bori se sušijo....prav nič lepo ne izgleda. Skratka, od Gradnikove "Komen, kamen, samo kamen, kamen...." smo prišli do skoraj neprehodnih področij. mamaF - Mojca

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

14. maj 2008 13:06

Rimljanka jaz sama vse to zelo dobro vem,saj sem del tega,hotela sem samo povedati oziroma napisati,da se na jezeru ne zarašča ,ker je zato poskrbljeno in da ena trava za herbarij ni problem,ker se del jezera tudi kosi,in so koze ravno zato tam,da tisto grmovje in ščavje počistijo(no prejšnji teden so bile še v vasii). anaeva

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. maj 2008 13:15

Obljuba dela dolg - šla sem pogledat na rastišče munca. Še vedno je skrit med travo, predvidevam da rabi še kakih 14 dni.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. maj 2008 13:15

No, anaeva, razumelo se je tvoj zapis drugače, oprosti.

rimljanka - zasebno mnenje

mvita  

član od: 13.7.2007

sporočila: 5

14. maj 2008 23:16

Cila hvala za trud.Moram povedati,da si je uciteljica po tem,ko so ji ucenci danes povedali,da so dolocene rastline ogrozene spremislila in jim je dolocila,da si sami izberejo nove rastline(hvala bogu da se je zbudila).Vsem,ki mi pomagali se najlepse zahvaljujem. LP mvita

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

15. maj 2008 4:23

mvita je napisal/a:
(hvala bogu da se je zbudila)mvita

 

Če so morali otroci pritisniti nanjo, se že ni sama zbudila Mogoče pa je ta učiteljica članica KulSlo in se je ob prebiranju tega malo prestrašila Nekatere izmed vsa bi ji že pognale  v rit (kar je tudi prav, glede na to, kakšne zahteve je imela).

Lep dan in veliko se smejte

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. maj 2008 6:12

mvita je napisal/a:
Cila hvala za trud.Moram povedati,da si je uciteljica po tem,ko so ji ucenci danes povedali,da so dolocene rastline ogrozene spremislila in jim je dolocila,da si sami izberejo nove rastline(hvala bogu da se je zbudila).Vsem,ki mi pomagali se najlepse zahvaljujem. LP mvita

 

Mene pa prav pošteno zanima, kje so staknili tako (ali ji lahko tako rečemo?) učiteljico?

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti