Filana telečja prsa (samo kruhova fila)

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

tema odprta - 12. maj 2008 14:28 | ogledi: 21.399 | odgovori: 24

Pozdravljeni spet,

kako se naredi sočna kruhova fila za telečja prsa (en recept sem našel tukaj, ampak nekaj s slanino in jetrci, moja babica pa ni delala tako...) in kako se vse skupaj speče, da je mehko in sočno (koliko časa, koliko stopinj, odkrito ali pokrito, kateri način pečice?

lp

auachiuaua

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. maj 2008 14:34

Zdravo! Ne moremo vedeti, kako je delala tvoja babica. Pri nas v nadev ne damo jetrc, slanino pa (se pravi; kruh, pražena čebula s slanini, peteršilj, sol, poper, mleko in jajca). Vse skupaj pečemo odkrito, čas je seveda odvisen od velikosti, nastavitev temperature pa od specifičnih muh vsakega štedilnika posebej, tako da brez malo eksperimentiranja ne bo šlo. Ventilator ti vse skupajh še bolj izsuši, tako da se meni najbolje obnese "navadno" pečenje. Nadev pa ostane po pečenju mehak, če je dovolj vlažen, se pravi, ne varčuj preveč pri mleku in jajcih! Lep pozdrav Sonja

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

12. maj 2008 14:47

To je pravzaprav isto, kot masa za kruhove knedle? auachiuaua

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. maj 2008 14:48

Nekaj takega ja! Začetnica

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

13. maj 2008 0:36

Moja babica je delala (in tudi pri nas v družini še vedno tako delamo) nadev iz kisle smetane, jajc, drobtin, soli in sesekljanega peteršilja. Približne količine za pečenko velikosti 7 reber: 4 dl kisle smetane, 2 jajci, nekaj žlic drobtin - masa ne sme biti pregosta, žlica NE SME stati v njej! V naši družini v gostilni nikoli ne naročamo nadevanih telečjih prsi, ker nobene niso tako dobre kot po našem družinskem receptu! Pečem pa telečje prsi vedno v vrečki ali cevi za peko (dobi se v večjih trgovinah, za zavitku piše BRATBEUTEL ali BRATSCHLAUCH), tako kot vse pečenke. Pečenko samo nasoliš, položiš v vrečko ali cev, jo zavežeš in nekajkrat preluknjaš. Položiš jo v pekač, tega pa v pečico in nato lahko za 2 uri pozabiš nanjo (ali greš k nedeljski maši). teta torta

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

13. maj 2008 6:37

Sama v nadev ne dajem ne slanine ne jetrc - samo kruh in dodatke. Kruh narežem na kocke, ki ga nato posolim in popopram. Na olju prepražim česen in čebulo , ki jima proti koncu dodam peteršilj. Vse skupaj zlijem na kruh. Jajca ( eno jajce na cca 10 dag kruha) razžvrkljam ter dodam mleko (približno pol toliko kot je jajc). To mešanico zlijem na kruh in previdno zmešam. Če je masa preasuha, dodam še malo mleka. Kisle smetane ne dodajam, ker se mi zdi, da se vse skupaj preveč paca. Rebra napolnim s kruhom in žep zašijem. Najprej pečem na 200°C, da meso zarumeni, nato pa na 175°C cca 1 - 1,5 ure odvisno od teže mesa (cca 1 uro/kilo mesa). Po potrebi proti koncu pečenja pokrijem meso s folijo, da se ne izsuši. Vseskozi polivam meso z vodo, ko pa nastane omaka pa z njo. Pri nas imamo taka prsa zelo radi.

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

13. maj 2008 6:42

Delam podobno kot druge, v nadev pa dam obvezno tudi prepraženo mleto meso. No, delam takole http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6797

Lep dan in veliko se smejte

Sporočilo je spremenil(a) Simona84 dne 13. maj 2008 06:42:55

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

13. maj 2008 9:37

darjuška je napisal/a:
Sama v nadev ne dajem ne slanine ne jetrc - samo kruh in dodatke. Kruh narežem na kocke, ki ga nato posolim in popopram. Na olju prepražim česen in čebulo , ki jima proti koncu dodam peteršilj. Vse skupaj zlijem na kruh. Jajca ( eno jajce na cca 10 dag kruha) razžvrkljam ter dodam mleko (približno pol toliko kot je jajc). To mešanico zlijem na kruh in previdno zmešam. Če je masa preasuha, dodam še malo mleka. Kisle smetane ne dodajam, ker se mi zdi, da se vse skupaj preveč paca. Rebra napolnim s kruhom in žep zašijem. Najprej pečem na 200°C, da meso zarumeni, nato pa na 175°C cca 1 - 1,5 ure odvisno od teže mesa (cca 1 uro/kilo mesa). Po potrebi proti koncu pečenja pokrijem meso s folijo, da se ne izsuši. Vseskozi polivam meso z vodo, ko pa nastane omaka pa z njo. Pri nas imamo taka prsa zelo radi.
Darjuška, mislilm, da bo to to. auachiuaua

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

13. maj 2008 9:57

Jaz pa kruh v mleku namočim in potem isto kot Darjuška! Začetnica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. maj 2008 9:57

auachiuaua, to bo to, verjemi. Sama delam povsem enako.

Enkrat sem siscer dodala tudi drobno sesekljana perutninska jetra in je bil večji del omizja navdušen, ampak še vedno prissegamo na to osnovno varianto, kot je darjuskina.

 

Tudi meni kisla smetana nekako ne sodi v nadev, a na koncu koncev k sočnosti nadeva le prispeva. Stvar okusa in navad.

 

Na MB koncu pa imajo v dveh gostilnah tako dobra polnjena telečja prsa, da se jih splača naročit. Šiker in Vračko (no, ne čisto v MB, ena je ob cesti proti Lenartu, druga pa v Juriju).

 

Mamamia

mamamia

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

13. maj 2008 11:19

Mamamia a ti po Juriju hodiš? Začetnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti